Test TOP 7 nejlepších ledniček – 2024

test lednicekLednička je domácí spotřebič, který patří mezi základní vybavení každé domácnosti. Využívá se každý den, přičemž je nonstop v provozu. Jak funguje, k čemu se používá a podle čeho se rozhodovat při její koupi si povíme v tomto článku.

Lednička funguje na principu, že tepelně izolovaná komora a tepelné čerpadlo odvádějí teplo z vnitřní strany do vnější, čímž se interiér ledničky ochlazuje na nižší teplotu, než je právě teplota v dané místnosti.

Lednička se používá ke skladování potravin a nápojů, konkrétně k jejich chlazení. Díky tomu se potraviny nezkazí a zůstane jídlo delší dobu čerstvé. Kromě toho, úkolem ledničky je zpomalení aktivity bakterií, které se nacházejí v jídle a nápojích. Například když necháte mléko při pokojové teplotě na kuchyňské lince, tak se rychleji porouchá, než když je v ledničce. Z toho tedy vyplývá, že chlad v ledničce zajistí, aby se snížila aktivita bakterií v potravinách a nápojích, a tím pádem uložené potraviny a nápoje se v ní hned nezkazí.

Náš test ledníc vám představuje žebříček těch nejlepších ledníc, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší ledničky

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Samsung RB38A7B6AS9
lednicka Samsung RB38A7B6AS9
98 %; 21 recenzí25 990 Kč
2.LG GBP62PZNBC
lednicka LG GBP62PZNBC
97 %; 28 recenzí19 990 Kč
3.Samsung RB36T675CSA
lednicka Samsung RB36T675CSA
96 %; 44 recenzí16 990 Kč
4.Samsung RB36T675CWW
lednicka Samsung RB36T675CWW
95 %; 48 recenzí15 990 Kč
5.Beko CSA270M31WN
lednicka Beko CSA270M31WN
95 %; 47 recenzí6 990 Kč
6.Beko RCSA 240 M30WN
lednicka Beko RCSA 240 M30WN
89 %; 30 recenzí6 490 Kč
7.Candy CHTOS 482W36
lednicka Candy CHTOS 482W36
91 %; 45 recenzí3 490 Kč

Jak vybrat tu nejlepší lednici?

Parametry, kterých je třeba si při výběru ledničky všímat

Při výběru jakéhokoli domácího spotřebiče nás obvykle zajímají dva hlavní atributy, kterými jsou cena a kvalita. Na českém trhu najdete ledničky od různých výrobců, v různých cenových hladinách a také s odlišnými parametry. Proto je pro mnohé velmi obtížné se mezi jednotlivými modely či druhy vyznat a vybrat si jeden a zároveň správný. My vám chceme tento výběr usnadnit, a proto jsme za vás provedli analýzu hlavních parametrů, kterých byste si při koupi měli všímat. Předtím, než si zakoupíte svoji novou ledničku, zaměřte se zejména na následující parametry a vlastnosti:

1. Typy ledníc

Na našem trhu existuje několik druhů a typů ledníc. Abyste si uměli vybrat správný typ ledničky, tak je třeba si ujasnit základní rozdělení. Ledničky se rozdělují na dva základní druhy a to na volně stojící a vestavné.

 • Volně stojící ledničky jsou k dispozici v různých barevných provedeních i designech. Mají větší rozměry v porovnání s druhými patří k levnějším, z pohledu pořizovací ceny.
 • Vestavné ledničky jsou zabudovány do kuchyňské linky, přičemž nenaruší vzhled kuchyně. Tyto ledničky jsou elegantní a praktické zároveň. Z pohledu ceny se jedná o dražší řešení.

Podle typu rozdělujeme ledničky následovně:

 • Monoklimatické ledničky – velká Lednička, která je bez mrazící části a slouží hlavně pro chlazení potravin. Je vhodná hlavně v případě, pokud máte doma samostatnou mrazničku , případně bude perfektně sloužit jako přídavná Lednička (například pro chlazení nápojů doma nebo na terase). Tento typ ledničky je vhodnější do komerčních prostor.
 • Kombinované ledničky – už z názvu je jasné, že se jedná o ledničku v kombinaci s mrazničkou (obsahuje chladící a mrazící část). Lednička může být umístěna ve vrchní nebo ve spodní části (v závislosti na modelu ledničky), ale praktičtější je, když je Lednička ve vrchní části. Lednička a mraznička mají své samostatné dveře, které se otevírají nezávisle na sobě, čímž se šetří elektrická energie.
 • Americké ledničky – jedná se o velký rodinný typ ledničky, která je určena pro vícečlennou rodinu. Charakteristická je velkým objemem, který může dosahovat až 500 litrů a také příznačné je otevírání dveří na obě strany. Součástí tohoto typu ledníc bývá výrobník ledu nebo automat na nápoje, který je integrován přímo ve dveřích ledničky. V případě této ledničky počítejte s vyšší spotřebou.
 • Pultové ledničky – malé ledničky, které jsou vhodné spíše pro jednotlivce. Ideální pro člověka samotáře, studenta na kolej, případně na chatu. Tento typ ledničky má v sobě obvykle zabudovanou mini mrazničku, která se nachází ve vrchní části. Tyto ledničky patří mezi nejlevnější a vyžadují minimální spotřebu energie. Na druhé straně, ve srovnání s ostatními typy ledníc jsou více hlučné.
 • Retro ledničky – tento druh ledníc je specifický zejména kvůli svému designu, ale nabízejí stejné parametry či funkce jako ledničky s klasickým vzhledem

2. Energetická třída a energetický štítek

Lednička je v provozu 24 hodin denně, proto je při jejím výběru velmi důležité dbát na parametr, který mluví o energetické náročnosti.

Energetická třída označuje domácí spotřebič či zařízení podle energetické náročnosti provozu. K označení slouží stupnice tříd, která se pohybuje od písmene A až po písmeno G. Písmeno A označuje energetickou třídu, kdy je spotřeba elektrické energie nejnižší. Písmeno G označuje třídu, kdy je nejvyšší spotřeba elektrické energie, tedy Lednička je nejméně úsporná.

Všechny tyto informace se můžete dočíst z energetického štítku. Každý jeden model ledničky musí být ze zákona označen energetickým štítkem. Z něj dokážete vyčítat různé informace, jako například roční spotřeba elektrické energie (udává se v kWh/rok a umíte si z toho přepočítat přibližné náklady na provoz ledničky za rok) a objem daného modelu ledničky. A právě tyto zmíněné parametry patří mezi ty nejdůležitější, které byste při výběru ledničky měli zohlednit.

3. Objem ledničky

Velmi významným parametrem, který je nutno při výběru ledničky zohlednit je její vnitřní, tedy užitný objem. Udává se v litrech.

Co se týče samotného výběru objemu ledničky, je třeba se řídit podle počtu členů, kteří se nacházejí v domácnosti. Na jednoho člena je třeba počítat minimálně s objemem ledničky o velikosti 50 až 70 litrů. Čili pokud jste například tříčlenná rodina, bude potřebovat ledničku o objemu minimálně 150 až 210 litrů.

Každá domácnost má využití ledničky individuálně. Proto je třeba při výběru zohlednit i způsob nakupování. Tedy jestli nakupujete ve velkém jednou za týden nebo každý den. V případě větších nákupů určitě sáhněte po ledničce s větším objemem. V úvahu je třeba brát i váš způsob stravování – ať si pravidelně vaříte doma nebo se více stravujete v restauracích.

4. Hlučnost ledničky

Lednička je v domácnosti v nepřetržitém provozu, takže důležitým parametrem při výběru nového modelu je její hlučnost. Nikdo netouží po tom, aby právě chod ledničky byl rušivým elementem v domácnosti. Proto hlučnost ledničky by měla být co nejnižší. Zejména v případě, že máte spojenou kuchyni s obývacím pokojem a chcete se nerušeně dívat na televizor.

V současnosti však ledničky patří k méně hlučným domácím spotřebičům. Mezi nejméně hlučné patří ledničky s hlučností do 35 dB. Mezi ty hlučnější patří ledničky s hlučností kolem 50 dB – takové modely nedoporučujeme kupovat.

5. Rozměry a hmotnost ledničky

Rozměry a hmotnost ledničky jsou důležité parametry hlavně při jejím přemisťování a umísťování. Pokud je Lednička větších rozměrů a vyšší váhy, musíte s tím dopředu počítat, aby vás při transportu nepřekvapilo, že ji do příbytku nedokážete přenést.

Důležité je zjistit si celkové rozměry ledničky a to včetně jejího obalu. Kromě toho, důkladně je třeba si změřit šířku dveří a chodeb, přes které budete ledničku přenášet, obzvláště pokud se jedná o americkou ledničku, která je oproti klasické širší a hlubší.

6. Klimatické třídy ledničky

Klimatické třídy souvisí s umístěním ledničky, přičemž důležitá je okolní teplota místnosti, ve které se bude Lednička nacházet. Díky tomuto parametru se dozvíte, jaký je ideální rozsah okolních teplot pro běžný provoz ledničky (tedy zda Lednička poskytuje dostatečné chlazení). Směrodatný je tento parametr v případě, že chcete umístit ledničku do chladnější místnosti, například do sklepa.

Klimatické třídy jsou rozděleny do čtyř skupin (viz tabulka níže „Rozdělení klimatických tříd“). Lednička se může nacházet i ve více třídách současně a tehdy je třeba si všímat nejnižší a nejvyšší teploty z daných tříd (například Lednička s třídou SN-N-ST pracuje v prostředí s teplotou +10 až +38 °C).

Klimatická třída Název třídy Rozsah okolních teplot
SN Subnormální +10 až +32 °C
N Normální +16 až +32 °C
ST Subtropická +18 až +38 °C
T Tropická +18 až +43 °C

Rozdělení klimatických tříd

7. Počet kompresorů a okruhů ledničky

V současnosti se vyrábějí ledničky s jedním kompresorem, který nabízí jeden nebo dva okruhy. Díky nim lze jednak nezávisle na chladící a mrazící části nastavit teplotu a vypnout samostatně každou část ledničky.

8. Směr otevírání dveří ledničky

Při výběru ledničky je třeba si všímat směru otevírání dveří, aby se nestalo, že se vám budou při každodenním používání špatně otevírat. U většiny modelů lze směr vybrat přímo při koupi nebo objednání. U náročnějších modelů (například, pokud má Lednička na dveřích zabudovaný displej) je změna otevírání směru dveří komplikovanější a budete potřebovat k instalaci odborníka.

9. Příslušenství v ledničce

Příslušenství (mezi něž patří různé přihrádky, zásuvné koše a police) v ledničce usnadňuje mít přehled nad potravinami, které jsou v ní uloženy. Při výběru nové ledničky se přesvědčte, zda má daný model k dispozici dostatek příslušenství, případně zda výrobce poskytuje možnost jejich dokoupení:

 • Nastavitelné skleněné police jsou vyjímatelné a zasouvají se dovnitř chladící části, díky nim si dokážete přizpůsobit prostor v ledničce
 • Koše na dveřích ledničky – ideální pro skladování nápojů (například mléka a džusů), které jednoduše uchopíte a vyjmete, navíc tak nezabírají mnoho místa na policích
 • Zásuvné koše – díky přizpůsobenému nastavení vlhkosti zůstávají potraviny v nich vždy čerstvé, jsou ideální pro uskladnění ovoce a zeleniny

10. Funkce ledničky

Ledničky nabízejí různé vymoženosti a novodobé funkce, díky nimž je v nich jídlo déle čerstvé, ale kromě toho dokáží ušetřit i množství energie. Nyní se podíváme na tyto jednotlivé funkce:

 • No Frost ( beznámrazová Lednička) – Lednička je vybavena speciálním ventilačním mechanismem, díky kterému je zabráněna tvorba námrazy a ledu. Tato funkce ušetří spoustu vašeho času, protože nemusíte ledničku rozmrazovat.
 • Technologie IonAir – simuluje přírodní proces ionizace, přičemž zajistí zdravé a přirozené klima v ledničce. Tato technologie dokáže zničit většinu bakterií uvnitř ledničky, odstraňuje nepříjemné zápachy, prodlužuje čerstvost a trvanlivost potravin.
 • MultiAirFlow – systém, který zajišťuje proudění chladného vzduchu, přičemž nedochází k výkyvům teplot, takže v celé ledničce je udržována stejná teplota. Potraviny nevyschnou, zachovávají si čerstvost a zároveň se prodlužuje jejich trvanlivost.
 • Technologie MultiFlow 360° – jedná se o pokročilý ventilační systém (se 14. ventilačními otvory), který zajistí stabilní a rovnoměrnou teplotu v ledničce (čerstvý vzduch cirkuluje po celém vnitřním prostoru).
 • Antibakteriální ochrana ( Anti-Bacteria system ) – speciální antibakteriální ochrana na vnitřní straně ledničky, díky které jsou potraviny a výrobky chráněny před plísněmi, bakteriemi a mikroorganismy. Potraviny si zachovávají delší čerstvost.
 • Nulová zóna – speciální přihrádka, zásuvka nebo box s nižší chladnou teplotou (teplota se drží kolem nuly), díky čemuž je zajištěna delší čerstvost potravin. Ideální místo pro uskladnění sýrů, masa, ovoce a zeleniny.
 • Alarm otevřených dveří – funkce, díky které vám zvukový signál ohlásí, že dveře ledničky nejsou zcela zavřené.
 • Super Freeze / Super Frost – funkce pro rychlé zmrazení potravin, díky čemuž se uchovává kvalita surovin. Hodí se v případě, že se vkládají do mrazničky nové potraviny, přičemž zajišťuje kvalitní zmrazení.
 • SuperCool funkce, která je řízena elektronickým senzorem se postará o rychlé zchlazení nově vložených potravin (dokáže nárazově snížit teplotu v ledničce). Při vložení více potravin s vyšší teplotou se díky této funkci nenaruší stabilní prostředí ledničky
 • Program ECO – umožňuje fungovat ledničce v úsporném módu. Dokáže nastavit ideální teplotu ledničky (+5°C) a mrazničky (-18°C), díky čemuž ušetří peníze za energii.
 • Air Fresh Filter – systém, který dokáže neutralizovat pachy v ledničce a dokáže odfiltrovat bakterie
 • Low Frost – funkce, která se postará o rychlejší odmrazování

11. Ověřené značky ledníc

Na českém trhu je k dispozici množství výrobců, kteří mají ve své nabídce ledničky. Ty se odlišují nejen svými parametry, ale také funkcemi. Mezi nejznámější značky těchto domácích spotřebičů patří:

 • AEG
 • Beko
 • Bosch
 • Electrolux
 • Gorenje
 • LG
 • Miele
 • Samsung
 • Siemens
 • Whirlpool

Zvučná či známá značka nemusí vždy znamenat tu nejvyšší kvalitu. Doporučujeme při výběru nové ledničky se zaměřit na ověřené recenze od spokojených zákazníků.

12. Cena, poměr ceny a kvality

Rozhodnete-li se pro koupi nové ledničky, jako první by vás měla zajímat maximální cena, kterou jste ochotni do ní investovat. V kamenných nebo internetových obchodech si můžete vybírat z různých cenových kategorií. Vliv na cenu má nejen značka ledničky, ale také to, jaké požadavky má daný model splňovat. Pro někoho je dostačující základní model kombinované ledničky za přijatelnou cenu, jiní chtějí mít za každou cenu ten nejmodernější a zároveň nejdražší model ledničky.

Máte-li zájem o malou ledničku například na kolej, v takovém případě vám bude stačit základní model malé ledničky, který se pohybuje od ceny 100 eur. Pokud ovšem chcete moderní americkou ledničku s nadupanými funkcemi, v takovém případě se připravte, že budete muset sáhnout hluboko do peněženky. Takový model ledničky začíná na částce 600 eur a výše.

 Užitečné tipy při koupi ledničky

Pokud jste se rozhodli pro koupi nového modelu ledničky, mohlo by vás zajímat, jak si vybrat co nejchytřejší, abyste později nemuseli banovat, že jste zbytečně vyhodili peníze za domácí spotřebič, který nesplňuje všechny vaše požadavky. Nabízíme vám užitečné tipy, které se vám sejdou při koupi nové ledničky.

 1. Hned na začátku si ujasněte, o jaký druh ledničky máte zájem. Upřednostňujete elegantní a praktické řešení v podobě vestavné ledničky nebo preferujete volně stojící ledničku.
 2. Další důležitou otázkou je, kde kupujete lednici. Do domácnosti, na chatu či na kolej? Podle toho zvolte typ ledničky.
 3. Velkou pozornost věnujte energetické třídě, protože Lednička je v neustálém 24hodinovém provozu.
 4. Objem ledničky si vyberte podle počtu členů ve vaší domácnosti. Na jednoho člena počítejte s objemem minimálně 50 až 70 litrů.
 5. Před koupí ledničky si prověřte, zda se vám daný model vejde do domácnosti. Nezapomeňte také na transport ledničky – změřte si šířku dveří a chodeb, přes které budete ledničku přenášet.
 6. Vyberte si tichý model ledničky s hlučností do maximálně 35 dB. Zmíněná hlučnost je nejméně rušivá.
 7. Při koupi ledničky si ujasněte, jaký směr otevírání dveří vám bude vyhovovat. Vyvarujete se tak nepohodlnému každodennímu otevírání dveří ledničky.
 8. Zaměřte se na důležité funkce ledničky, jakými jsou například technologie No Frost či alarm otevřených dveří.

 3 tipy na prodloužení životnosti ledničky

 1. Pravidelně ledničku čistěte z vnější i vnitřní strany. Nezapomeňte také na důkladné čištění těsnění dveří. Při čištění polic a zásuvek dávejte pozor na plasty. Používejte pouze jemné či přírodní čističe a materiály, které nezpůsobují škrábance na površích. Ideální pro čištění je měkký hadřík nebo houba, kterou navlhčete do jemného čisticího prostředku a pro zvětšení účinku čištění můžete použít malé množství sody bikarbony
 2. Zažeňte nežádoucí bakterie a plísně. Stačí, když sem tam vnitřek ledničky omyjete bílým octem. Po nanesení octa povrchy důkladně otřete a osušte. Díky tomu můžete zabránit množení bakterií a vytváření plísní.
 3. Ledničku a rovněž i mrazící část nepřeplňujte, protože přeplněná Lednička nefunguje efektivně. Pokud obě části, ledničku a mrazničku naplníte (ale nepřeplníte), zajistíte tak dostatek prostoru pro cirkulaci vzduchu.

Často kladené otázky o ledničce

Jaké jsou americké ledničky a čím se liší?

Jedná se o luxusní rodinný typ ledničky s inteligentními funkcemi, který je charakteristický hlavně svým velkým objemem (může dosahovat objemu až 500 litrů). Součástí této ledničky je vestavěný výrobník ledu či dávkovač nápojů. Liší se hlavně otevíráním dveří, které je obvykle dvoudveřové.

Která Lednička je lepší – s mrazákem nahoře nebo dole?

Z našeho pohledu je praktičtější řešení, pokud se mrazák nachází v dolní části. Důvodem je, že mrazák se nevyužívá tolik jako Lednička, takže při používání ledničky není nutné se neustále ohýbat.

Kdy je Lednička hlučná a kdy tichá?

Máte-li zájem o ledničku, která nabízí tichý chod, v takovém případě se poohlédněte po modelech, které dosahují hlučnosti do 35 dB. Takovou ledničku lze považovat za tichou. Hlučná Lednička je v případě, je-li její hlučnost kolem čísla 50 dB. Chod takové ledničky vás bude pravděpodobně rušit.

Jsou retro ledničky kvalitní?

Lednička v retro stylu je čistě věc designu. To znamená, že nijak neovlivňuje kvalitu samotné ledničky. Takže odpověď je jasná, retro ledničky jsou stejně kvalitní jako modely ledníc s klasickým designem.

Co je akumulační doba ledničky?

Akumulační doba znamená, že v případě, že nastane výpadek elektrického proudu, tak Lednička má stanovenou dobu (počet hodin), kdy zůstanou potraviny chlazené/zmražené. Ledničky poskytují akumulační dobu zhruba 10 hodin a více.

Co je to 6. smysl ledničky?

Jedná se o senzorovou technologii (ovlivňující výkon kompresorů), která zachovává ideální teplotní podmínky pro uchování potravin. Tato technologie má pozitivní vliv na čerstvost a trvanlivost potravin.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!