Test TOP 7 nejlepších štípaček na dřevo 2024

test-stipacek-drevaŠtípačka na dřevo představuje užitečné zařízení, které šetří čas a síly. Práce se sekerou je fyzicky náročná a namáhavá. Stále častěji tak volba pomocníka připadá právě na štípačku dřeva, která šetří nejen zmíněné síly, ale práci dělá pohodlnější a méně namáhavou. Na trhu existuje hned několik druhů štípaček, které se liší pohonem, velikostí, specializací a dalšími parametry. Jak vybrat tu nejvhodnější štípačku na dřevo?

Jaké výhody přináší štípačka na dřevo?

V první řadě je to zmiňovaná nenáročnost. Díky lehké manipulací je tento způsob mnohem bezpečnější než štípání dřeva klíny, kladivem nebo sekerou. Při opotřebených klínech navíc vzniká riziko odletu úlomku z klínu, což může být nebezpečné. Další výhodou je rychlost. Se štípačkou dokážete naštípat přibližně až 5krát více dřeva, než se sekerou či klíny. A to bez větší fyzické námahy. Oproti sekeře nebo kladivu navíc šetří klouby a záda.

Náš test štípaček na dřevo vám představuje žebříček těch nejlepších štípaček na dřevo, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

TOP 7 nejlepší štípačky na dřevo

Jak vybrat tu nejlepší štípačku na dřevo?

  1. Pohon

Na trhu existuje hned několik druhů štípaček s různým druhem pohonu. Nejčastěji se využívají štípače s elektromotorem. Vynikají hlavně nízkou hlučností a snadnou údržbou. Na elektrickou síť se dají připojit na 230 voltů. Ty větší vyžadují 380 voltů.  

Pokud budete štípačku využívat na místech bez přístupu elektrického proudu nebo budete zařízení častěji přenášet z místa na místo, doporučují se benzinové nebo dieselové štípačky. Poháněna jsou většinou 4-taktním motorem a jako palivo jim slouží benzín. U větších typů se využívají naftové motory. Výkon štípaček se pohybuje okolo 2-3 kW, v závislosti na modelu a typu motoru.

Posledním typem jsou štípače poháněny externím pohonem – kterým může být například hřídel traktoru. Díky tomu může být štípačka použita přímo při práci v lese. Jde o náročnější typ vhodný pro zkušenější lidi.

Kombinovaný pohon – Některé štípače jsou vybaveny elektromotorem a možností připojení na externí pohon. Mohou být využívány u domu, kdy pracuje tišší elektromotor, nebo přímo v terénu, v spolupráci s hřídelem traktoru.

  1. Horizontální nebo vertikální

Základní dělení štípaček, které je stanoveno podle směru štěpení dřeva. Na trhu se aktuálně objevují 2 nejpoužívanější druhy, a to vertikální a horizontální štípačka. Méně používanou je kuželová štípačka, která využívá na štěpení rotující kužel. Každý druh má však své výhody a nevýhody při práci v různých prostředích.

Vertikální štípačka

Dřevo je štěpeny klínem, který se pohybuje směrem shora dolů. Dřevo přitom zůstává uchyceno bočními pomocnými rameny. Takový typ štípače si pochvalují zejména majitelé krbových kamen, kteří potřebují přeštípat pár polínek, protože manipulace s dřevem je mnohem rychlejší. Vzhledem k rozsahu jsou však vertikálně štípače vyřizovány primárně silnějšími motory, které si hravě poradí s delšími a hrubšími poleny. Štípačky obsahují různé boční úchyty a ramena, díky čemuž je práce s dřevem přesnější a rychlejší.

Horizontální štípačka

Na rozdíl od vertikální štípačky, kde se dřevo štěpí pohybem klínu, při horizontálním typu je klín pevně uchycen na místě a dřevo je něj tištěné tlakovou deskou. Výhodou je možnost štěpit objemnější a těžší kusy dřeva, které netřeba vysoko zvedat. V některých případech může zařízení sloužit pouze na naštípení dřeva, hlavně pokud se jedná o objemnější kus, který následně víte doklepnout sekerou nebo klínem.

Jednou z výhod horizontální štípače je i její využitelnost v menších prostorách. Dokonce ji můžete používat na dřevěném stole nebo jiném podkladu, díky kompaktnějším rozměrům a snadnému používání.

Speciální typ – kuželová štípačka

Speciálním typem je takzvaná kuželová štípačka. Ta pracuje na principu rotujícího kovového ostnu (trnu, kužele), který je připevněn k výkonnému elektromotoru. Po přitlačení dřeva na kovový trn se vysoké otáčky postarají o rychlé rozštěpení. Vzhledem k nechráněný rotující trn jsou však tyto štípače o něco nebezpečnější a využívají je pouze zkušení profesionálové.

  1. Rozsah štěpení

Jde o největší rozměr, v jakém je štípačka schopná činnost realizovat. Při malých a středních modelech se často uvádí rozměr 55 až 110 centimetrů a průměr do 30 cm. Kvalitnější a dražší vertikální štípače dokážou pracovat s rozměry do 125 cm a průměr do 45 cm.

  1. Síla štěpení

Jeden z nejdůležitějších parametrů štípačky. Síla tlaku klínu nebo tlakové desky se určuje v tunách. Silově se štípače pohybují od 4 tun – základní modely určené pro štěpení krbového dřeva, až po 40 tun, které využívají profesionální stroje. Velikost síly, kterou štípačka potřebuje však závisí na různých podmínkách, jako například:

  • Druh dřeva (smrk, dub, buk …)
  • Délka a průměr (max. Cca 130 cm délka a cca 45 cm průměr)
  • Stav vysušení (čerstvé, suché, polosuché …)

Běžní uživatelé většinou sahají po štípačka se silou 5 – 6 tun, které bez problémů zvládnou měkké smrkové či borovicové dřevo. Kdo by chtěl štípat tvrdší smrkové nebo bukové dřevo, doporučují se štípače s větší silou – 7,5 až 9 tun. Záleží však také na stavu vysušení dřeva – ať je dřevo mokré nebo suché. Při výběru však platí jednoduchá pomůcka – čím silnější, tím všestrannější.

  1. Jednoduchý a víceramenný klín

Existují dva druhy klínů, které se při štípání využívají. Klasický, jednoduchý klín přepůlí dřevo na 2 části a je využitelný při štípání hrubších a delších špalků.

Druhou variantou je takzvaný víceramenný klín. Ten se využívá na štípání menších kusů dřeva, které dokáže rozštěpit na 3, 4 a více částí, v závislosti na počtu ramen klínu.

  1. Údržba

Jako každý stroj, i štípačka vyžaduje jistou dávku pozornosti při údržbě. I když jsou tyto stroje určené pro práci v přírodě, doporučuje se nepracovat v dešti. Je tedy lepší stroj před vodou ochránit, aby se zamezilo nežádoucí korozi na částech hydraulického systému. Po práci je dobré stroj důkladněji očistit od nečistot, jako jsou jemné piliny, kůra a zbytky pryskyřice.  

Každý motor a stroj vyžaduje promazání. Doporučuje se proto pravidelně mazat štěpící sloupek, nejlépe olejem nebo ekologickým olejem v spreji. Pravidelně třeba udržovat i hydraulickou část. Kontrola hladiny hydraulického oleje je jednou z nejdůležitějších částí údržby. Po koupi a prvních 50 odpracovaných hodinách je nutné vyměnit celý olej. Později ho stačí vyměňovat každých 450 – 500 odpracovaných hodin.

Nakonec zbývá samotné ostření štěpící nože.

Užitečná fakta

a) Většina štípaček je vybavena obouručním ovládáním. Co to znamená? Znamená to, že stroj bude fungovat pouze tehdy, pokud uživatel stiskne obě ovládací páky současně. Důvodem je zvýšení bezpečnosti. Přece jen štípačka disponuje nemalou silou, která by dokázala člověka nebezpečně zranit.

b) Téměř každá štípačka obsahuje i elektrickou pojistku. Ta zajišťuje, aby stroj nespustil samovolně. Například při zkratu nebo po náhlém výpadku elektřiny.

c) Horizontální štípačky mohou štěpit pouze čerstvé, maximálně polosuché dřevo. Při štěpení vysušeného dřeva vznikají třísky, které mohou doletět i do vzdálenosti 5 metrů. Přičemž by vzniklo obrovské riziko poranění. I při vertikálních štípačka a při různých druzích dřeva si dávejte na úlomky pozor. Stroj by měla ovládat vždy jen jedna osoba a ostatní osoby, hlavně děti, by se k stroji neměli přiblížit na bližší vzdálenost.

d) Některé štípače nabízejí funkci odsávání pilin. Pokud však takovou funkcí zařízení nedisponuje, je třeba občas stroj zastavit a vyčistit, aby se nečistoty nedostaly do méně krytých částí stroje.

e) Určitě potěší i přídavné funkce, jako možnost nastavení výšky štípacího zdvihu klínu. V některých případech nechybí ani rychle-šroub pro rychloupínání na pracovní stůl.

Cena

Základní štípače se silou od 5 tun je možné zakoupit již od 200 eur . Je však třeba dbát na odolné a masivní materiály a výběr ověřeného výrobce. Kvalitnější stroje s možností štěpení dřeva až do průměru 42 centimetrů a délce 125 cm a silou štěpení 8 – 10 tun se prodávají zhruba od 450 €. Pokud štípačku plánujete využívat na profesionálnější a náročnější práci, doporučuje se sáhnout po kvalitních štípačka s vysokou štěpící silou, která se pohybuje od 12 do 35 tun. Přímo úměrná silnému výkonu a kvalitě je však i cena, která často začíná na tisícovce eur. Za profesionální stroje si budete muset připlatit i do 2 tisíc eur. Jedná se však o dobrou investici, která se vám ihned vyplatí. Bez rozdílu, zda se štípačkou pracujete doma nebo profesionální v lese.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.8]

Napsat komentář

Leave the field below empty!