Test TOP 7 nejlepších solárních sprch – 2024

test-solarnich-sprchLetní dny si přímo žádají trávení volného času venku. Solární sprcha se stává oblíbeným doplňkem zahrady, neboť představuje ekologickou a zároveň ekonomickou cestu, jak získat teplou vodu. Její nepopiratelnou výhodou je také fakt, že v závislosti na Vašich podmínkách může plnit hned několik funkcí, které Vám v našem dnešním článku představíme do detailů.

Před výběrem byste měli znát solární sprchy co nejvíc, protože výběr správného modelu může rozhodnout o tom, zda Vám solární sprcha přiroste k srdci nebo ne. Solární sprchy umožňují ohřát studenou vodu až na teplotu 55 °C, jsou však i typy s ohřevem vody na 70 °C. V jejich prospěch mluví i jednoduchá instalace, kterou bez problémů zvládnou i úplní začátečníci. Solární sprcha není jen tak obyčejná sprcha a rozhodně si zaslouží Vaši pozornost.

Náš test solárních sprch vám představuje žebříček těch nejlepších solárních sprch, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší solární sprchy

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.MARIMEX 10992038 UNO 35
mobilni telefon MARIMEX 10992038 UNO 35
4 999 Kč
2.HANSCRAFT Blue Rainbow 2
mobilni telefon HANSCRAFT Blue Rainbow 2
4 799 Kč
3.Clean Pool 70553 DeLuxe Alu 40l
mobilni telefon Clean Pool 70553 DeLuxe Alu 40l
4 699 Kč
4.Clean Pool 70535 Comfort 35l
mobilni telefon Clean Pool 70535 Comfort 35l
4 399 Kč
5.Hawaj 70535 Fantasy Rain 35 l
mobilni telefon Hawaj 70535 Fantasy Rain 35 l
3 999 Kč
6.Hawaj 70556 Uno 38 l
mobilni telefon Hawaj 70556 Uno 38 l
3 899 Kč
7.MARIMEX 10992037 UNO 20 l
mobilni telefon MARIMEX 10992037 UNO 20 l
2 999 Kč

Jak vybrat nejlepší solární sprchu?

Se solárními sprchami se nejčastěji setkáváme u bazénů. Možnost opláchnout se před vstupem do čisté vody bazénu je velice vyhledávaná z mnoha důvodů. To ovšem není jediná možnost, jak solární sprchu využít.

1. Bazén i zahrádka – solární sprcha má spoustu využití

Využití u bazénu

Jak jsme již naznačili v předchozích řádcích, solární sprchy jsou mimořádně vyhledávané zejména u bazénu. Již z klasických plaveckých kurzů si pamatujeme potřebu opláchnout se před vstupem do bazénu. Proč je to nutné? V první řadě si musíme uvědomit, že na naší pokožce se nachází množství různých mikroorganismů, které přeneseme do vody. Pokud se před vstupem do bazénu opláchneme, zajistíme smytí většiny bakterií i virů z naší kůže.

Rovněž se na naší pokožce nacházejí mechanické nečistoty v podobě prachu či odumřelých kožních buněk. Použijeme-li solární sprchu před vstupem do bazénu, přinášíme do vody mnohem méně nečistot. A díky tomuto kroku je voda v bazénu čistší a my musíme vynakládat o něco méně péče o čištění bazénu a používat méně bazénových chemikálií.

Využití na zahrádce

Nezaměřujme se však při solární sprše jen na samotný bazén. Máte zahrádku, ve které s radostí trávíte své volné chvíle? Péče o rostliny s sebou přináší řadu nečistot v podobě hlíny i přilepených uschlých listů. Kromě toho představuje bujný porost ideální prostředí pro klíšťata a jiné parazity, které se dokážou poté snadno dostat na Vaši pokožku. Jedna z dobrých rad zní, že pokud se chcete vyhnout klíšťatům, hned po pobytu venku se osprchujte.

A právě na to můžete využít solární sprchu. Hrubých nečistot se zbavíte již ve vnějším prostředí a nehrozí znečištění Vašeho domova či zahradní chatky. Osvěžte se i bez potřeby bazénu ekologicky a jednoduše. Zároveň získáváte na svém pozemku spolehlivý zdroj teplé vody, který využívá energii dostupnou pro každého z nás. Solární sprchu můžete k venkovnímu sprchování využívat od jara až do podzimu. A to už rozhodně stojí za zvážení.

2. Hlavní výhody solární sprchy

  • Osvěžení před bazénem zajišťuje méně bakterií na Vaší pokožce a následně nižší náklady na čištění bazénu a méně časté používání bazénových chemikálií.
  • Pokud vlastníte zahrádku díky sprše předejdete znečištění vnitřních prostor, protože se můžete osprchovat už venku
  • Snižujete riziko nákazy klíšťaty, protože se hned vysprchujete
  • Máte zdroj osvěžení i v případě, že se na Vašem pozemku nenachází bazén

3. Jak funguje solární sprcha?

Princip solární sprchy je mimořádně jednoduchý. Každá zahradní solární sprcha disponuje zásobníkem, do kterého napustíte studenou čistou vodu. Zásobník je ve většině případů vyroben z umělých materiálů (plast) nebo z hliníku. Voda v zásobníku se nahřívá díky energii ze slunečních paprsků (solární energie). V tomto případě je správným krokem prostudovat si, na jakou teplotu se voda v solární sprše nahřeje. Někteří výrobci udávají hranici 50°C, je však možné setkat i s hodnotami 60°C či 70°C.

Při solární sprše je rovněž dobrým krokem zajistit přípojku na vodu, která bude mít dostatečný tlak (alespoň 3 bary). Tímto způsobem je zajištěno, že voda ze sprchy velmi dobře teče. A jak to funguje dál? Jako klasická sprcha, protože každá solární sprcha disponuje mísící baterií, která umožňuje míchání teplé a studené vody pro dosažení optimální teploty pro Vás. Pokud nepatříte mezi milovníky extrémně horké vody, ale dáváte přednost vlažné, nemusíte mít obavy z nahřáté vody – namícháte si vodu podle svých preferencí.

Jak postupovat v případě, kdy máte přípojku s nízkým tlakem vody?

Ani v tomto případě není třeba věšet hlavu. Na trhu se již nyní pohybují modely s čerpadlem. Pokud kombinujete solární sprchu s čerpadlem, nezapomínejte na prvek zvaný rychlospojka, který zajistí dostatek vody i po vypnutí čerpadla. Většina čerpadel je totiž navržena tak, že po jejich vypnutí se voda vrátí zpět do studny či jiného zdroje vody. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby Vám v tomto případě nezůstal prázdný zásobník solární sprchy, a Vy pak musíte čekat, až se voda opět nahřeje. Díky rychlospojce však voda z okruhu neunikne zpět ke zdroji.

4. Přenosná nebo pevná solární sprcha?

Dostáváme se k samotnému výběru solární sprchy. V první řadě je třeba vybrat si typ solární sprchy, který budete používat. Na výběr máte dva základní typy: přenosná a pevná solární sprcha. Jak si mezi nimi vybrat a který typ bude pro Vás vhodnějším kandidátem?

Pevná solární sprcha je ideální volbou pro zahrádkáře nebo majitele velkých zděných bazénů. Vyžaduje prostor, kam ji namontujete. Pevná solární sprcha se montuje na betonový podstavec nebo na dlažbu na terase či u samotného bazénu. Její výraznou výhodou je větší zásobník na vodu a také zabudovaná funkce pro oplach nohou (která však nebývá samozřejmostí a je třeba si za ni připlatit).

Pevná solární sprcha

Výhody:

  • Větší zásobník na vodu
  • Funkce samotného oplachu nohou
  • Pevnější konstrukce

Nevýhody:

  • Vyšší počáteční finanční náklady
  • Vyžaduje místo, kde ji lze přimontovat (a zároveň ji pak nelze jednoduše přesouvat z jednoho místa na druhé)
  • O něco náročnější konstrukce

Druhým typem solárních zahradních sprch je přenosná sprcha, která představuje ideální osvěžení během horkých letních dnů. Je vhodná pro ty, kdo nemají dostatek místa na zahradě a hledají kompaktnější model, který nebude nadbytečně zabírat prostor. Jednoduše ji přenesete z jednoho místa na druhé, je třeba jen natáhnout hadici od zdroje vody. Instalace je jednoduchá a zvládne ji každý.

Přenosná solární sprcha

Výhody:

  • Nižší počáteční náklady
  • Jednoduchá instalace
  • Možnost přenášet sprchu z jednoho místa na druhé podle potřeby

Nevýhody:

  • Menší objem zásobníku na vodu
  • Konstrukce je méně pevná a v některých případech hrozí převržení

Existuje ještě třetí typ solární sprchy, který je ovšem mnohem méně znám a mnohem méně využíván než předchozí dva typy. Řeč je o solárních turistických sprchách, které jednoduše sbalíte do batohu a vezmete s sebou na výlet. Jsou vhodné pro cestovatele, kteří si chtějí dopřát příjemnou sprchu i na odlehlých místech bez civilizace. Jak tento typ funguje? Stejně jako každá solární sprcha – černá (ve většině případů) plastová nádoba ohřeje vodu za použití solární energie. Turistické sprchy jsou velmi lehké, aby v příručním zavazadle nezabíraly nadbytečný prostor.

5. Velikost zásobníku na vodu

Jakmile si zvolíte typ solární sprchy, který je pro Vás nejvhodnější, budete se zamýšlet nad velikostí zásobníku na vodu. V tomto případě je třeba opět uvažovat nad různými modely, které by byly pro vás vhodné. Pokud zvolíte příliš malý zásobník, pravděpodobně nebude dostačující pro Vaše potřeby. Na druhé straně extrémně velký zásobník znamená nejen vyšší finanční náklady na koupi sprchy, ale zároveň strávíte i dlouhou dobu při čekání na ohřev vody solární energií. Jak tedy najít správné řešení? Uvažujte nad tím, kolik lidí a jak často bude solární sprchu využívat.

Solární sprchy, jejichž objem zásobníku se pohybuje do 10 litrů, jsou vhodnou volbou pro extrémně rychlé opláchnutí. Pokud plánujete používat solární sprchu při opláchnutí z bazénu nebo při vstupu do bazénu, Vaše volba by se již měla zaměřovat na solární sprchy o objemu do 15 litrů.

Solární sprchy o objemu 20 litrů jsou již vhodné ke sprchování po dobu 10 minut a jsou skvělou volbou například pro zahrádkáře, kteří chtějí ze sebe po práci na zahrádce smýt hrubé nečistoty po práci. Pokud však plánujete sprchování pro celou rodinu, Vaše volba by měla padnout na sprchy se zásobníkem o objemu 30 litrů a více. Zmateni při výběru správné solární sprchy? Doporučujeme Vám naši tabulku, která Vám rozhodně pomůže vybrat ten správný typ solární sprchy pro Vás:

Objem sprchy K čemu můžete sprchu využít?
do 10 litrů extrémně rychlé opláchnutí – slouží především k osvěžení během horkého letního dne
do 15 litrů rychlé opláchnutí před vstupem do bazénu
20 litrů sprcha trvající 5-10 minut – vhodná volba pro zahrádkáře na osvěžení i očištění
30 litrů a více skvělé sprchování pro celou rodinu před vstupem do bazénu

Čím větší zásobník, tím delší sprchování si užijete. Nezapomínejte však i na to, že s větším zásobníkem rostou i finanční náklady na koupi sprchy a rovněž se prodlužuje doba, která je potřebná k nahřátí vody.

6. Materiál solární sprchy

  1. A) Hliník / hliníkové slitiny

Prvním z parametrů Vaší zahradní sprchy, který budete zvažovat je materiál, ze kterého je vyroben zásobník na vodu. Ve většině případů se setkáváme s hliníkem a plastem. Každý z nich má své výhody i nevýhody. Pokud hledáte materiál, který nevyvedou z rovnováhy žádné zásahy počasí, rozhodně byste měli uvažovat nad hliníkem, který vyniká velmi dobrou odolností. Zároveň je velmi lehký, a právě proto jej můžete velmi snadno přemísťovat z místa na místo.

Má však i své slabé stránky, mezi něž se jednoznačně řadí vysoké finanční náklady. Solární sprchy s hliníkovým zásobníkem na vodu jsou něco dražšího než solární sprchy se zásobníkem plastovým. Dovolíme si také poznamenat, že v případě hliníkových zásobníků jsou použity k výrobě hliníkové slitiny, které vynikají ještě lepšími vlastnostmi než samotný hliník.

  1. B) Plast

Druhou volbou je pochopitelně plast. Umělé materiály stále zažívají svůj obrovský rozmach a jinak tomu není ani v případě solárních sprch. Výhodou plastových zásobníků na vodu je nízká hmotnost, která umožňuje snadnou manipulaci, a nízké kupní náklady v porovnání s hliníkovým zásobníkem. Nevýhodou je právě stabilita plastových materiálů v měnících se vnějších podmínkách. U plastového zásobníku musíte počítat s možností, že vlivem vysokých teplot může změnit své vlastnosti, což je značně nevýhodná vlastnost. Rychlé ochlazení plastu zase způsobuje křehnutí materiálu. V extrémních případech může u plastových zásobníků na vodu dojít k deformaci a později ik prasknutí, které představuje nenávratné poškození.

TIP: U přenosných solárních sprch nezapomeňte zvážit i šířku podstavce a hmotnost. Důvodem je stabilita a snadné přenášení. Většina výrobců se při konstrukci podstavce drží rozměrů 11 cm až 60 cm. Při koupi solární sprchy si ověřte, že je Váš model dostatečně stabilní a vydrží i větrné počasí. V případě hmotnosti se zaměřte především na fakt, zda se solární sprcha jednoduše přenáší z jednoho místa na druhé.

7. Naše tipy při výběru solární sprchy

Při výběru solární sprchy se snažte zodpovědět základní otázky, které jsme stanovili na základě předchozích bodů:

  • Jak plánujete solární sprchu především využívat?
  • Jaký objem zásobníku solární sprchy bude pro vás nejvhodnější pro vaše potřeby?
  • Máte dostatek místa pro pevnou solární sprchu nebo bude pro Vás lepší volbou přenosný model, se kterým můžete snadno manipulovat?
  • Je Vámi vybraný model dostatečně stabilní?
  • Je pro Vás vhodnou volbou plastový nebo spíše hliníkový zásobník na vodu, který je odolnější vůči vlivům vnějšího prostředí?

Výběr solární sprchy rozhodně není jednoduchým úkolem, chcete-li dostatečně zvážit všechna fakta. Při výběru zásobníku na vodu hrají proti extrémně velkým zásobníkům, které možná za Vašich podmínek nevyužijete nejen čas nahřátí vody a vyšší finanční náklady. Ale i fakt, že solární sprcha by neměla být dlouho napuštěna, aniž by nebyla pravidelně využívána.

8. Naše tipy a triky při používání solární sprchy

Pravidelně měňte vodu v zásobníku – pokud necháte vodu v solární sprše napuštěnou déle než několik dní, teplé prostředí a stabilní podmínky budou představovat ideální místo pro množení bakterií. Přemnožení bakterií ve Vaší solární sprše se může projevit nepříjemným slizem na stěnách zásobníku na vodu, ale také charakteristickým hnilobným zápachem. Právě proto vodu vypouštějte ze solární sprchy, pokud ji neplánujete delší dobu používat.

Nedoporučujeme zanedbávat ani pravidelné čištění – chcete-li svou solární sprchu udržet v dobré kondici a zajistit bezpečné sprchování sobě i svým blízkým, pravidelné čištění je pro Vás nezbytností. Důležité je také uvědomit si, že solární sprchy, stejně jako mnohé jiné spotřebiče přicházející do pravidelného kontaktu s vodou, trpí usazováním vodního kamene. Vodní kámen se tvoří kvůli nadměrnému obsahu rozpuštěných solí ve vodě (tvrdá voda). Hlavní složkou vodního kamene je uhličitan vápenatý. Vodní kámen můžeme znát jako bílou až žlutou vrstvu na spotřebičích, jako je pračka či rychlovarná konvice. Jeho usazování se nevyhýbá ani solární sprše. Extrémně tvrdá voda se vyskytuje především na západním Slovensku, ostatní kraje si však také nemohou usnadněně vydechnout.

Dejte si pozor na vodní kámen – vodní kámen je každý rok zodpovědný za poškození tisíců zařízení. V čem tkví jeho hlavní problém? Usazuje se na částech zařízení, které se velmi rychle ochlazují a zahřívají. Vyžaduje vyšší spotřebu energie na ohřev a způsobuje postupné křehnutí částí zařízení. Vodní kámen může postupně zapříčinit poškození Vaší solární sprchy. Při čištění vám velmi dobře mohou posloužit prostředky určené k odstranění vodního kamene. Použít můžete ovšem i běžný kuchyňský ocet, který je oblíbeným a často používaným prostředkem.

9. Jak zapojit solární sprchu?

Podrobný návod, jak zapojit solární sprchu, naleznete u každého modelu. Můžeme vám prozradit, že zapojení solární sprchy zvládnete hravě. Pro správné fungování solární sprchy je třeba ji napojit na vodu pomocí hadice. Pevnou sprchu přimontujete k podstavci stejně jednoduše, přenosná sprcha vyžaduje jen dlouhou hadici, která na její místo dosáhne.

10. Naše tipy pro správné umístění solární sprchy

  • Stejně jako na přívod vody, myslete i na odtok. V opačném případě se Vám na zahradě začnou tvořit louže, které mohou přilákat nechtěné návštěvníky v podobě hub a plísní
  • Sprchu umístěte na slunné místo, aby mohla dostatečně využít sluneční energii k ohřevu vody
  • Během zimního období rozhodně nenechávejte sprchu napojenou na vodu (může dojít k prasknutí vody)
  • Před prvními mrazy odstraňte i zásobník na vodu – odmontujte jej, vysušte a umístěte na suché místo (v opačném případě se zásobník může stát skvělým místem pro množení bakterií a růst plísní i hub, kterých se budete zbavovat po dlouhou dobu)

Často kladené dotazy při solárních sprchách

Co je solární sprcha?

Solární sprcha je zařízení, které můžete využít pro ekologický a ekonomický ohřev vody na Vašem pozemku. Využít ji můžete k rychlému opláchnutí ale i k plnohodnotnému sprchování, které odstraní mechanické nečistoty.

Na jakém principu funguje solární sprcha?

Solární sprcha funguje na principu ohřevu vody díky slunečním paprskům. Díky tomu získáváte ekonomický ohřev vody na pozemku od jara až do podzimu.

Je solární sprcha vhodná pouze pro bazény?

Přestože se se solární sprchou setkáváme především v souvislosti s bazény, její využití je mnohem univerzálnější. V případě, že patříte mezi vášnivé zahrádkáře, solární sprchu využijete i pro rychlé opláchnutí od hlíny a mechanických nečistot. Rovněž představuje solární sprcha příjemné ochlazení a osvěžení během horkých letních dnů pro ty, kteří na svém pozemku nemají bazén.

Jaké druhy solárních sprch známe?

Základní druhy solárních sprch jsou pevná, přenosná a turistická. Pevná potřebuje své stálé místo, kam ji namontujete, je však stabilnější. Přenosnou můžete pohodlně přenášet z jednoho místa na druhé a turistickou si můžete s sebou sbalit i na cesty.

Je třeba připojit solární sprchu na vodu?

Ano, solární sprcha potřebuje svůj přívod čisté vody, která proudí do zásobníku na ohřev vody. Přípojka na vodu pro solární sprchu by měla mít tlak alespoň 3 bary. V případě, že nedokážete dostatečný tlak zajistit, lze sáhnout po modelech s čerpadlem, které tento problém vyřeší za Vás.

Potřebuje solární sprcha svůj odtok?

Ne, solární sprcha nepotřebuje svůj samostatný odtok, ale tento krok byste rozhodně neměli zanedbat. Při častém sprchování se Vám totiž může stát, že se na trávníku nebo terase začnou tvořit obrovské louže s vhodnými podmínkami pro růst hub a plísní.

Na jakou teplotu dokáže solární sprcha zahřát vodu?

V tomto případě se údaje od různých výrobců liší, nejčastěji je však uváděno teplotní rozmezí od 50°C do 70°C. Z extrémně horké vody však nemusíte mít strach. Solární sprcha umožňuje míchání teplé a studené vody pro vytvoření dokonalého komfortu stejně jako kterákoli běžná sprcha.

Co je hlavním kritériem pro výběr solární sprchy?

Jakmile si zvolíte vyhovující typ, měli byste zvážit velikost zásobníku na vodu. Příliš velký zásobník představuje problém v delším ohřevu množství vody, které nevyužijete. Malý zásobník zase nepostačuje množstvím vody, které se v něm nachází. V části o zásobnících objevíte tabulku, která vám pomůže vybrat ideální velikost pro vás.

Je třeba zásobník čistit?

Ano, zásobník doporučujeme pravidelně čistit a nenechávat v něm napuštěnou vodu několik dní. Teplá voda představuje ideální prostředí pro množení bakterií.

Je třeba čistit solární sprchu?

Ano, solární sprchu pravidelně čistěte od vodního kamene. Pomůže vám například běžný ocet, který máte v kuchyni.

Co se solární sprchou v zimě?

Před prvními mrazy odpojte solární sprchu od vody (jinak by po zamrznutí mohlo dojít k jejímu prasknutí). Zásobník vody odmontujte, vyčistěte a během zimy skladujte na suchém místě.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!