Test TOP 7 nejlepších kotlů – 2024

test-kotluVýběr kotle patří mezi nejdůležitější rozhodnutí při budování domova, neboť ovlivňuje, jaké teplo bude ve vaší domácnosti. Jeho koupě je z hlediska financí náročnější, avšak při správném výběru vám vyšší počáteční investice bude vrácena zpět, a to díky ušetřené energii. V tomto článku se dozvíte, co to vlastně kotel je, k čemu se používá a dozvíte se užitečné informace, podle čeho se rozhodovat při jeho koupi.

Kotel je technické zařízení (nebo nádoba), které je obvykle válcovitého nebo obdélníkového tvaru. Může být otevřeno nebo uzavřeno. Primárním úkolem kotle je vytápění prostor. Kromě toho některé druhy kotlů slouží také k ohřevu vody. V jednoduchosti řečeno, kotel je kamna, která vytápí domácnosti, přičemž ke svému provozu používá různé druhy paliva.

Kotel neboli topné zařízení nemá sloužit k ozdobě domácnosti, takže nemusí mít dokonalý design. Mnohem důležitější je jeho funkce – vytápění. Navíc se umísťuje se na taková místa, kde není lidem přímo na očích. Ideálním prostorem pro kotel je technická místnost, není to ovšem pravidlem.

Náš test kotlů vám představuje žebříček těch nejlepších kotlů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat .

Test – TOP 7 nejlepší kotle

Název modeluHodnoceníPalivoPřibližná cena
1.Atmos DC 22 S
kotel Atmos DC 22 S
81 %; 13 recenzítuhá paliva79 990 Kč
2.OPOP H 416 EKO-U 1573184U
kotel OPOP H 416 EKO-U 1573184U
84 %; 33 recenzítuhá paliva39 990 Kč
3.Protherm Gepard Condens 25 MKO-A 0010016109
kotel Protherm Gepard Condens 25 MKO-A 0010016109
95 %; 8 recenzíplynové29 990 Kč
4.Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A 0010016107
kotel Protherm Gepard Condens 18/25 MKV-A 0010016107
89 %; 21 recenzíplynové29 990 Kč
5.Bosch Tronic Heat 3500 H 9 kW 7738502570
kotel Bosch Tronic Heat 3500 H 9 kW 7738502570
88 %; 3 recenzeelektrické17 990 Kč
6.Protherm Ray 9KE 0010023671
kotel Protherm Ray 9KE 0010023671
99 %; 19 recenzíelektrické16 990 Kč
7.Protherm Ray 6KE 0010023670
kotel Protherm Ray 6KE 0010023670
85 %; 7 recenzíelektrické16 990 Kč

Jak vybrat ten nejlepší kotel?

Parametry, kterých je třeba si při výběru kotle všímat

Při výběru technického zařízení se člověk obvykle orientuje podle dvou hlavních atributů, a to cena a kvalita. Na našem trhu se nachází široký výběr kotlů od různých výrobců a také v různých cenových hladinách. Proto je pochopitelné, že výběr kotle je docela náročnou záležitostí. My vám chceme výběr co nejvíce usnadnit, a proto jsme pro vás připravili analýzu hlavních parametrů, díky kterým si budete umět vybrat správný kotel pro vaši domácnost. Všímejte si hlavně následujících parametrů a vlastností:

1. Typy kotlů podle druhu paliva

Kotle lze rozdělovat podle více kritérií. Nejdůležitějším parametrem při jeho výběru má být rozdělení podle spalovaného paliva. Právě na něm je závislá nejen pořizovací cena, ale také údržba a náklady na provoz. Na našem trhu se nacházejí kotle, které používají čtyři různé druhy paliva. Podle toho se kotle rozdělují na:

  • Kotle na pevná paliva

Používají se k vytápění domácností, ve kterých není zaveden plyn a elektrické rozvody. Tyto druhy kotlů používají pevné (tuhé) palivo, jako je například dřevo, uhlí, koks. V současnosti je velmi populární i topení biomasou, což je vlastně topení dřevěnými briketami, peletami a štěpkou.

Kotle na pevná paliva poskytují vyšší výhřevnost a patří mezi cenově nejdostupnější řešení (vyžadují nižší náklady na vytápění). Na druhé straně je však třeba řešit dopravu, potřebu skladování a vkládání paliva. Nevýhodou je i vyšší prašnost. Na našem trhu existují modely kotlů s automatickým dávkováním paliva, což usnadňuje obsluhu. Fungují tak, že do zásobníku kotle se nasype pevné palivo a kotel si jej dávkuje podle potřeby.

V případě kotlů na pevná paliva je důležité nezanedbávat údržbu. Kotle je důležité pravidelně čistit od sazí a dalších usazenin. Pokud se údržba zanedbá, bude to mít vliv na jejich účinnost. Ze zákona je nutné provést revizi certifikovaným odborníkem jednou za dva roky.

  • Kotle na plynná paliva

Již podle názvu je patrně každému jasné, že se jedná o kotle, které spalují plynné palivo, přičemž se uvolňují spaliny a teplo. Sem patří atmosférické kotle a kondenzační kotle, přičemž druhé jsou více používány. Kondenzační kotle fungují na principu kondenzace vodní páry obsažené ve spalinách. Navíc tyto kotle zpětně odebírají teplo i ze spalin (které by jinak odešlo ven přes komín), což má za následek snížení emisí a zvýšení efektivity.

Výhodou těchto druhů kotlů jsou kompaktní rozměry, čistší vzduch (komínem nebo trubkou odchází vodní pára) a pohodlná obsluha (teplota se ovládá pomocí kolečka na termostatu). Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady. Kromě toho, pro zapojení plynového kotle je nutné mít na pozemku dostupnou plynovou přípojku. Pokud není k dispozici, její dotažení vás bude stát finance navíc.

Ze zákona je nutné provést revizi certifikovaným odborníkem jednou za rok. Tato revize je důležitá, protože při ní lze zjistit zda uniká nebezpečný oxid uhelnatý. Jeho únik může způsobit otravu nebo smrt člověka.

  • Kotle na kapalná paliva

Tyto druhy kotlů je vhodné instalovat tam, kde není zaveden plyn. Jako kapalné palivo se používá těžký nebo lehký topný olej, případně motorová nafta (ta je však drahá, takže se nevyplatí).

V dnešní době jsou k vytápění domácností nejvíce používány lehké topné oleje (plní se do plastových nádob). Tyto topné oleje se skladují ve speciálních dvouvrstvých plastových nádobách s různým objemem (obvykle v rozmezí od 700 do 1500 litrů), v závislosti na prostorových možnostech. Doplňují se zhruba jednou za jeden nebo dva roky.

Pořizovací náklady těchto kotlů jsou vyšší, protože je nutná instalace nádrže a čerpadla. Provozní náklady jsou proměnlivé, protože jsou závislé na aktuálních cenách topných olejů. Výhodou je jednoduchá obsluha (stačí regulovat cílovou teplotu) a autonomnost.

Pro bezpečnost je důležité provádět pravidelnou údržbu kotlů na kapalné palivo. Díky tomu lze zabránit možným únikům paliva.

  • Elektrokotle

Elektrokotle patří mezi moderní způsob vytápění, přičemž mají delší životnost a vyžadují minimální údržbu. Jedná se o bezstarostné a pohodlné řešení, u kterého není třeba řešit odvod spalin. Navíc při instalaci není nutné provádět větší stavební zásahy a není nutný ani komín.

Hodí se na místa, kde jediným zdrojem energie je elektřina. Jsou určeny především do nízkoenergetických domů, kde není nutný vysoký výkon. Kromě toho jsou vhodné pro oblasti, kde není dostupný plyn. Takže využití najdou například na chatách a chalupách, v budovách v horských oblastech či v zemědělských usedlostech.

Výhodou je šetrnost k životnímu prostředí, snadná regulace a nenáročná údržba. Avšak pořizovací náklady patří k jedněm z nejvyšších. Mezi další nevýhody elektrokotlů patří dražší vytápění (vyšší cena elektřiny) a nutnost napojit kotel k elektrickému rozvodu.

K elektrokotlům patří i tepelná čerpadla , u kterých je palivem také elektřina. V tomto případě jsou však provozní náklady mnohem nižší – je však třeba při výběru dbát na správný typ tepelného čerpadla. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena, která však díky nízkým provozním nákladům poskytuje rychlou návratnost. Velkou výhodou je téměř žádná obsluha a údržba. V tomto případě je možné si zažádat dotaci od státu, což značně urychlí návratnost investice.

2. Výkon kotlů

Výkon kotle je důležitý parametry. Každá domácnost či nemovitost vyžaduje kotel s jiným výkonem. Podstatné je pořídit si kotel s vhodným výkonem, který zvládne dostatečně vytopit všechny prostory v domácnosti.

Pokud nemáte dostatečné znalosti nebo znalosti z oblasti kotlů, v takovém případě bude pro vás výběr kotle se správným výkonem zcela složitý. Důvodem je, že výkon, který je potřebný k vytápění se odvíjí podle více faktorů. Závisí nejen na stavu nemovitosti, ale užitečné je znát také tepelné ztráty a různé další vstupní informace.

Jaký výkon potřebuje vaše domácnost, se můžete dozvědět z projektového výpočtu (v něm se již nacházejí i tepelné ztráty) a díky němu budete mít přes přechodná a zimní období dostatek tepla. Pokud však takové údaje nemáte k dispozici, umíte si orientačně vypočítat, jak výkonný kotel budete potřebovat:

  • v případě novostaveb je na plochu 1 m2 potřebný výkon zhruba 70 – 80 W
  • u starších nemovitostí a hůře izolovaných domů je na plochu 1 m2 potřebný výkon přibližně 160 W

Můžeme si uvést příklad. Vlastníte novostavbu o ploše 112 m2. Orientačně si tedy podle výše uvedených informací umíte vypočítat, jaký výkon by měl mít kotel:

112 m2 x 80 W = 8 960 W (v přepočtu 8,96 kW)

Pomoci vám může také následující tabulka, která zobrazuje, jaký výkon by měl mít kotel podle obytné plochy nebo objemu vytápěného prostoru.

OBYTNÁ PLOCHA OBJEM OBYTNÉHO PROSTORU DOPORUČANÝ VÝKON
112 m2 300 m 3 9 kW
187 m2 500 m 3 15 kW
250 m 2 666 m3 20 kW
300 m 2 800 m 3 24 kW
375 m2 1000 m 3 30 kW
537 m2 1433 m3 43 kW
750 m 2 2000 m 3 60 kW

Doporučený výkon kotle podle obytné plochy nebo objemu vytápěného prostoru

(Zdroj: www.atria.sk )

Chceme však upozornit, že pokud budete kotel využívat také k ohřevu vody, v takovém případě je nutné výkon zdvojnásobit. Proto je užitečné se při koupi poradit s odborníkem, který se kotlem rozumí.

3. Účinnost kotlů

Účinnost kotle hovoří o tom, jak efektivně dokáže technické zařízení při spalování využívat palivo. Tento údaj vlastně napovídá, jak je kotel efektivní v poměru k ceně paliva a toho, kolik tepla vám dodá. V zásadě platí, že čím je účinnost kotle vyšší, tak tím lépe – hlavně s ohledem na ekonomiku provozu a možnosti úspor.

Existuje různá účinnost kotlů a je dána podle spalovaného paliva:

  • Plynové kondenzační kotle poskytují účinnost 95 – 109 %
  • Kotle na tuhá paliva poskytují účinnost 89 – 97 %.
  • Elektrické kotle poskytují účinnost 35 – 99 %

Někteří z vás si možná myslí, že v případě kondenzačních kotlů je hodnota 109% uvedena nesprávně. Nejedná se o překlep. Některé druhy plynových kotlů poskytují účinnost nad 100% a to díky své efektivní technologii – využívají zbytkové teplo, které nevychází z topného systému pryč.

4. Emisní třídy kotlů

Téma dopadu spalování v kotlích na životní prostředí je ve společnosti stále více diskutováno. Výrobci musí při výrobě kotlů dodržovat určité předepsané vlastnosti. Podle stupně škodlivosti pro životní prostředí se kotle dělí do emisních tříd. Upravuje je norma ČSN EN 303-5.

Rozlišujeme 5 emisních tříd, které se dělí podle účinnosti kotlů a množství vypouštěných emisí. Kotle s emisní třídou 1 a 2 jsou velkou zátěží pro životní prostředí. Čili nejvíce znečišťují ovzduší z hlediska množství vypouštěných tuhých znečišťujících látek. Do těchto dvou kategorií patří především starší kotle. Výrobci je již nevyrábějí, protože jsou zakázány. Na našem trhu jsou aktuálně k dispozici kotle z emisní třídy 3, 4 a 5.

Podle výše zmíněné normy musí být emisní třída označena na výrobním štítku nebo v příbalovém letáku, který je přibalen ke kotli. Pokud toto označení nenajdete, v takovém případě se jedná o starší kotel (v minulosti nebylo nutné uvádět emisní třídu kotle).

5. Provedení kotlů

Provedení kotlů nám udává, jakým způsobem se daná technická zařízení umisťuje. Existují dva druhy provedení kotlů.

  • Závěsný kotel – je lehký, prostorově úspornější a kompaktnější. Instaluje se zavěšením na zeď. Je vhodný do bytů, ale i rodinných domů.
  • Stacionární kotel – je těžký a proto se umísťuje přímo na zem. Jeho výhodou je delší životnost. Toto provedení je vhodnější do rodinných domů, kde je k dispozici větší prostor pro umístění.

6. Ohřev vody

Některé druhy kotlů slouží pouze k vytápění a ohřev vody je nutno řešit externím způsobem, například bojlerem. Na našem trhu ovšem existuje široký výběr kotlů, které současně s vytápěním poskytují možnost ohřevu užitkové vody. Existují tři základní způsoby ohřevu vody:

  • Kotel s průtokovým ohřívačem

V tomto případě se voda ohřívá ve chvíli, kdy se odebírá. Proto tento druh kotle vyžaduje mít vyšší výkon. Z uživatelského hlediska je výhodou, že nejprve teče studená a následně teplá voda. Takže stačí odpustit prvotní vodu a víc vás nepřekvapí studená sprcha. Jedenkrát ročně je nutno vyčistit hydraulický okruh kotle.

  • Kotel s vestavěným zásobníkem

V tomto případě se v konstrukci kotle nachází zásobník na vodu. Jeho velikost by měla odpovídat počtu osob, které žijí ve společné domácnosti. V zásobníku se ohřívá voda a pokud se dlouho sprchujete, je možné, že se zásobník vyčerpá a překvapí vás studená sprcha. Než začne téci teplá voda, tak to chvíli potrvá, protože kotel musí v zásobníku opět zahřát vodu. Stejně jako v případě průtokového ohřívače, tak i zde je třeba jednou za rok vyčistit hydraulický okruh.

  • Kotel s externím zásobníkem

Jedná se o nejdražší druh kotle s ohřevem vody, který navíc zabere i více místa. Voda se vytápí a rozděluje do radiátorů nebo se udržuje v externím zásobníku.

7. Ovládání kotlů

Pro snazší používání je vhodné, aby ovládání kotlů bylo snadné a intuitivní. Velkou výhodou je, že mnohé moderní druhy kotlů disponují digitálními displeji, na kterých se zobrazují údaje a informace potřebné k provozu. Díky nim je tak ovládání mnohem jednodušší. K samotnému ovládání se používají otočné knoflíky a tlačítka.

8. Bezpečnost kotlů

Při používání kotlů je velmi důležitá bezpečnost. Zákon vyžaduje, aby se každý rok prováděla revize kotle. Jsou k tomu určeni certifikovaní pracovníci. Během revize se prohlédne stav kotle a také stav jeho bezpečnostních prvků. Kromě toho se kotel důkladně vyčistí a seřídí podle potřeb. Revize dokáže prodloužit životnost kotle a navíc dokáže zamezit ohrožení zdraví (včas odhalí možný únik oxidu uhelnatého, který může člověka otrávit nebo usmrtit). Ideální doba pro servisní kontrolu nebo revizi je začátek, případně konec topné sezóny.

9. Ověřené značky

Dobrá značka nemusí vždy znamenat prémiovou kvalitu. Při výběru kotle je rozumné si vybrat takový kotel, který je nejen známý díky své značce, ale navíc je i ověřen zákazníky. Díky recenzím se umíte vyhnout modelům, které mají nějaké nedostatky. Na trhu jsou dostupné kotle od více výrobců. Mezi nejznámější a nejlepší značky kotlů patří:

  • Atmos
  • Attack
  • Baxi
  • Buderus
  • Junkers
  • Protherm
  • Tekla
  • Vaillant
  • Viadrus
  • Viessman

Jednotlivé modely kotlů se rozlišují výkonem, účinností, provedením či funkcemi. Od toho se odvíjí i samotná pořizovací cena.

10. Cena, poměr ceny a kvality

Rozhodnete-li se pro koupi nového kotle, jako první byste si měli stanovit maximální cenu, kterou jste ochotni do něj investovat. Vybrat si můžete z různých cenových kategorií, v závislosti na maximálním výkonu, funkcích a značkách.

Na trhu naleznete levné kotle na tuhé palivo, které se pohybují od částky 700 eur. Za automatické kotle s vyšším výkonem si připlatíte i dvojnásobně nebo trojnásobně více. Základní plynové kotle se pohybují od ceny 600 eur a za výkonnější plynové kondenzační kotle můžete zaplatit v rozmezí od 4000 eur až do 6000 eur. Elektrické kotle začínají na ceně 600 eur a sahají do částky 1400 eur.

Rozhodujícím faktorem by měla být návratnost investice. Kotel se správným výkonem vám může později ušetřit peníze v podobě provozních nákladů na vytápění. Proto se neřiďte jen počáteční cenou, ale berte v úvahu i spotřebu. Při rozhodování je třeba brát v úvahu i náklady, které jsou spojeny s instalací kotle (například vyvložkování komína nebo zavedení přípojky).

Často kladené otázky o kotlích

Jaká je životnost plynového kotle / kotle na tuhé palivo?

Životnost kotle je závislá na kvalitě zhotovení konstrukce, použitých materiálů, na intenzitě používání a závisí také na jeho vlastnostech a funkcích. Zásadní vliv na životnost každého kotle má pravidelný servis a jeho kontrola. Průměrná životnost kondenzačního kotle je přibližně 15 až 20 let. Průměrná životnost kotle na tuhé palivo je obvykle 15 let.

Je možné, že má kotel účinnost vyšší než 100%?

Účinnost plynových kotlů se pohybuje v rozmezí od 95% až do 109%. Vyšší účinnost je zajištěna díky efektivní technologií. To znamená, že takové plynové kotle dokáží využívat zbytkové teplo, které nevychází z topného systému pryč.

Jak vybrat kotel se správným výkonem?

Na výkon kotle má vliv několik faktorů. Mezi ně patří například velikost obytné plochy, objem obytného prostoru, počet členů domácnosti, stav a stáří nemovitosti, možný únik tepla či izolace stěn. Orientačně si umíte vypočítat, jaký výkon kotle budete potřebovat. V případě novostaveb je na plochu 1 m2 potřebný výkon zhruba 70 – 80 W au starších nemovitostí a hůře izolovaných domů je na plochu 1 m2 potřebný výkon přibližně 160 W. Pokud si však s výběrem nevíte rady, přenechejte rozhodnutí na odborníka, který vám s výběrem kotle poradí.

Jak často provést revizi kotle?

Revize kotle dokáže snížit riziko poruchy, prodlužuje životnost a chrání váš majetek. Revizi musí provést certifikovaný servisní technik (odborník), který má licenci na servis kotle vaší značky. Jak často provést revizi kotle?
– Plynové kotle s výkonem od 5 do 500 kW – revize se provádí jednou za rok;
– Kotle na tuhé palivo s výkonem nižším než 20 kW – zákon neudává povinnost revize, pro svou bezpečnost ji však zajistěte alespoň jednou do roka (ušetříte tak několik kilogramů paliva);
– Kotle na tuhé palivo s výkonem od 20 do 30 kW – revize se provádí jednou za 10 let;
– Kotle na tuhé palivo s výkonem od 30 do 100 kW – revize se provádí jednou za 4 roky;
– Kotle na tuhé palivo s výkonem od 101 kW – revize se provádí jednou za 2 roky.

Kde je vhodný/nevhodný elektrický kotel?

Elektrický kotel se nedoporučuje používat ve starších domech, které jsou špatně izolovány. V tomto případě byste utratili spoustu peněz za dostatečné vytápění. Tento typ kotle je vhodný do nízkoenergetických domů nebo oblastí, kde není dostupný plyn (chaty, chalupy, budovy v horských oblastech).

Jak funguje kombinovaný kotel na tuhé palivo?

Kombinovaný kotel umožňuje spalovat několik druhů tuhého paliva, jako je dřevo, pelety nebo koks. Kombinaci paliv udává konkrétní model a výrobce technického zařízení.

Je pravda, že plynový kotel má nejnižší bezpečnost?

Každý kotel, který se používá, tak představují určité riziko. Pro eliminaci rizika a možných poruch je nutno dodržovat bezpečnostní pokyny u všech druhů kotlů. Tvrzení, že plynový kotel má nejnižší bezpečnost není pravdivé.

Kde koupit kvalitní kotel?

Kvalitní kotel nakupujte pouze u známých a ověřených prodejců, kteří poskytují záruční podmínky a nabízejí kvalitní výrobky. Při koupi se zaměřte na délku záruky, neboť běžná dvouletá záruka nemusí být dostačující.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!