Test TOP 7 nejlepších houpacích křesel – 2024

test houpacich kreselPo běžném pracovním dni si každý člověk rád dopřeje klidný a nerušený odpočinek. Většina z nás si sedne před televizi a to považuje za odpočinek, jiní raději upřednostní nějakou zajímavou knihu. Každý si pod slovem odpočinek představí něco jiného. A právě pro lidi, kteří si chtějí pohodlně odpočinout, jsou určena houpací křesla. V tomto článku se dozvíte, co to vlastně to houpací křeslo je, k čemu se používá a dozvíte se mnoho užitečných informací, které vám pomohou správně se rozhodnout při jeho koupi.

Houpací křeslo je typ židle, která má na spodní části dva zakřivené pásy (tzv. ližiny) – každý pás spojuje dvě nohy k sobě. V jednoduchosti to je vlastně židle, která je postavena na dvou kusech zakřiveného dřeva. Díky těmto pásům je možné se na této židli houpat, respektive pohybovat se směrem dopředu a dozadu, když se na ní sedí. Sedící se pohybuje pomocí přesunutí své váhy dopředu nebo dozadu, případně může k houpání použít svá chodidla.

Houpací křesla slouží ke zklidnění a odpočinku. Většina lidí si tato křesla spojuje s mateřstvím nebo rodičovstvím. Důvodem je, že díky jemně kývavým pohybům se děti lépe uklidní a mnohem rychleji usnou. Využít se však dají i k běžnému odpočinku, protože jsou pohodlné a navíc poskytují ergonomický přínos pro sedícího.

Náš test houpacích křesel vám představuje žebříček těch nejlepších houpacích křesel, která najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší houpací křesla

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Kondela Romelo
houpaci kreslo Kondela Romelo
-6 490 Kč
2.Halmar Houpací křeslo LIBERTO 2 krémové/černé/přírodní
houpaci kreslo Halmar Houpací křeslo LIBERTO 2 krémové/černé/přírodní
-5 290 Kč
3.Halmar MAX 2
houpaci kreslo Halmar MAX 2
89 %; 27 recenzí3 990 Kč
4.Halmar ROCCO
houpaci kreslo Halmar ROCCO
-3 290 Kč
5.tectake 403529 onda
houpaci kreslo tectake 403529 onda
85 %; 5 recenzí2 490 Kč
6.SONGMICS LYY10G
houpaci kreslo SONGMICS LYY10G
100 %; 4 recenze2 490 Kč
7.Halmar Ben 2
houpaci kreslo Halmar Ben 2
93 %; 3 recenze2 290 Kč

Jak vybrat to nejlepší houpací křeslo?

Parametry, kterých je třeba si při výběru houpacího křesla všímat

Na našem trhu se nachází široký výběr houpacích křesel. Na výběr jsou křesla různých typů, vyrábějí se z rozličných materiálů a dostupná jsou v mnoha barevných provedeních. Vybrat si mezi tak širokou nabídkou, jaká je na našem trhu, je docela náročnou záležitostí. My vám chceme výběr co nejvíce usnadnit, a proto jsme pro vás připravili analýzu hlavních parametrů, díky kterým si budete umět vybrat správné a kvalitní houpací křeslo pro každodenní odpočinek. Zaměřte se hlavně na následující parametry a vlastnosti:

1. Kde bude houpací křeslo umístěno?

To, kde bude houpací křeslo umístěno, bude zásadním faktorem. Proto je důležité před samotnou koupí vašeho nového houpacího křesla si odpovědět na základní otázku. Chcete mít houpací křeslo umístěné v interiéru, tedy v bytě/domě nebo v exteriéru, čili na zahradě?

Umístění křesla je nutné mít promyšleno hned na začátku, protože od tohoto rozhodnutí se odvíjí mnoho parametrů. Nyní se podíváme, co všechno ovlivňuje umístění houpacího křesla v interiéru a exteriéru.

Houpací křeslo umístěné v interiéru

Při umístění houpacího křesla v interiéru je nutno přihlížet ke dvěma základním parametrům. Jsou jimi design a materiál, ze kterého je vyrobeno podnoží křesla.

Design křesla je třeba vybrat takový, aby dokonale ladil s vaším interiérem či sedačkou. Neukáže hezky, pokud do moderního interiéru umístíte houpací křeslo v retro stylu. Mnohem hezčí vynikne například nějaký typ designového houpacího křesla.

Co se týče podnoží houpacího křesla, je důležité vybrat takové, které nepoškodí vaši podlahu. Pokud ovšem chcete mít jistotu, je dobré si pod houpací křeslo umístit kus koberce a tím pádem se nemusíte bát poškození vaší podlahy.

Houpací křeslo umístěné v exteriéru

Houpací křeslo, které chcete umístit do exteriéru, musí být mnohem více odolné než křeslo, které byste umístili v interiéru. Z tohoto důvodu je mnohým samozřejmé, že při umístění houpacího křesla v exteriéru je nutno přihlížet hlavně k povrchové úpravě. Ta by tedy měla být kvalitní, aby dokázala odolávat vnějším vlivům, jako je například teplo, vítr, vlhkost a koroze.

Ideální je vybrat si houpací křeslo, které je vyrobeno například z ratanu , ne však umělého, ale z kvalitního přírodního tropického proutí. Kromě toho ideální materiál pro exteriérové umístění je například polyester, PVC či guma. Konstrukce křesla by měla být vyrobena z hliníku nebo kovu. Právě tyto materiály dokážou odolávat teplu, větru, zvýšené vlhkosti a jsou odolné vůči vzniku rzi.

Určitě se vyvarujte materiálům jako koženka, kůže či klasická látka. Právě tyto druhy materiálu jsou naprosto nevhodné pro houpací křeslo, které byste chtěli umístit v exteriéru. Pokud však trváte na některém z uvedených materiálů, dbejte alespoň na to, aby houpací křeslo mělo snímatelný potah. Jedná se o praktické řešení a v případě zašpinění nebo namočení lze potah očistit nebo usušit.

2. Velikost houpacího křesla

Zohlednit velikost houpacího křesla před koupí je velmi důležité. Musíte dbát na velikost, respektive na rozměry houpacího křesla, aby se vám vešlo tam, kam jej budete chtít umístit. Důkladně přeměřte délku, šířku a výšku houpacího křesla, aby se nestalo, že se vám nevejde do prostoru.

Nesmíme zapomenout, že kromě velikosti samotného křesla musíte myslet i na místo v jeho okolí. Dostatek volného prostoru v okolí houpacího křesla nebude bránit houpání. Navíc si můžete vedle křesla umístit i lampu, případně malý stolek pro odkládání věcí či položení šálku s kávou.

3. Hmotnost houpacího křesla

Podobně jak velikost, tak hmotnost patří k rozhodujícím parametrům při výběru křesla. Hmotnost houpacího křesla je závislá na typu konstrukce a použitých materiálech. Pohybuje se zhruba od 5 kg do 25 kg.

Hmotnost má zásadní vliv při přemisťování houpacího křesla. Pokud chcete mít křeslo umístěné na jednom místě, v takovém případě je jedno, jestli bude těžší nebo lehčí. Pokud však chcete houpací křeslo častěji přemísťovat (například z místnosti do místnosti) nebo posouvat (například blíže k oknu nebo k televizi), tak určitě je pro vás vhodnější lehčí model. Těžší houpací křesla nad 15 kg je vhodné umístit na stabilní místo, neboť manipulace s nimi bude díky váze komplikovanější.

4. Nosnost houpacího křesla

Nosnost houpacího křesla patří k velmi důležitým parametrům a je třeba jej při výběru zohlednit. Houpací křesla v závislosti na konkrétním modelu nabízejí v průměru nosnost od 80 do 120 kg. Hodnota maximální uvedené hodnoty houpacího křesla by se neměla překračovat.

Při výběru vždy počítejte s nějakou rezervou, ideálně alespoň 20 kg. To znamená, že pokud si kupujete houpací křeslo pro sebe a vážíte například 70 kg, tak ideální nosnost křesla je 90 kg. Pokud však budou křeslo používat všichni členové domácnosti, tak je třeba těch 20 kg připočítat k nejtěžšímu členovi.

5. Typy houpacího křesla

Houpací křesla se rozdělují na dvě základní skupiny. První jsou klasická křesla , tedy taková, která mají čtyři nohy, přičemž každé dvě jsou spojeny – mají na spodní části dva zakřivené pásy tzv. . ližiny. Tato křesla jsou vhodná pro ty, kteří si chtějí v houpacím křesle dopřát pohodlí a odpočinek. Jsou vhodné do interiéru i exteriéru – v závislosti na použitém materiálu.

Druhou skupinou jsou závěsná houpací křesla. Ty mohou být zavěšeny na stojanu nebo na stropě/tráme.

  • Houpací křesla zavěšená na stropě/tráme – tento typ křesla je důležité upevnit na kvalitní a pevný strop (sádrokartonový strop není vhodný) nebo na hrubý a pevný trám.
  • Závěsné křeslo se stojanem – tento typ křesla je vybaven samostatně stojící konstrukcí, na které je křeslo zavěšeno. Konstrukce stojanu má různé tvary (hranaté nebo oblé) a může být vyrobena z různého materiálu – nejčastěji to bývá kov.

Houpací křesla mohou být vyrobeny z jakéhokoli materiálu. Jsou vhodnější do exteriéru, ale nic nezkazíte, pokud je umístíte i do interiéru. Závěsné houpací křeslo dokáže oživit každý jeden prostor.

6. Materiál houpacího křesla

Houpací křesla jsou k dispozici z různých materiálů . Vybrat si můžete měkké dřevo jako borovice, tvrdé dřevo jako dub a teak, ale také další materiály jako například proutí, plastovou pryskyřici, HDPE řezivo a vstřikovaný plast. Při výběru správného materiálu byste měli vzít v úvahu následující faktory:

  • Odolnost – vyberte si kvalitní a hlavně odolný materiál, aby houpací křeslo mělo dlouhou životnost. Chcete-li umístit křeslo do exteriéru, obzvláště dbejte na výběr materiálu. Ten by měl být hlavně odolný vůči vlivům počasí jako je teplo, déšť či vítr.
  • Údržba – vyberte si takový materiál, aby byla údržba co nejjednodušší.
  • Vzhled – houpací křeslo si pořizujete na delší dobu, proto se zaměřte při jeho výběru i na vzhled materiálu. Vyberte si takový, aby i časem dobře vypadal.
  • Pohodlí – materiál by měl být nejen kvalitní, ale zároveň také pohodlný.
  • Hmotnost – váha materiálu má zásadní vliv na manipulaci s houpacím křeslem. Vyberte si takový materiál, aby se vám s ním snadno manipulovalo

Houpací křeslo z měkkého dřeva

Měkké dřevo není moc odolné a ani trvanlivé, snadno se poškrábe, což může ovlivnit vzhled houpacího křesla. Navíc je třeba se pravidelně o něj starat a časem i renovovat. Tento typ dřeva je však oblíbeným materiálem pro výrobu houpacích křesel. Příkladem měkkého dřeva je borovice, douglaska, cedr či sekvoj . Velkou výhodou je, že nábytek a tedy i houpací křesla z měkkého dřeva jsou cenově dostupná.

Houpací křeslo z měkkého dřeva je vhodnější pořídit si do interiéru. Umístit jej někde na terase nebo zahradě není příliš dobrá volba. Pokud byste jej však chtěli mít umístěno někde v exteriéru, v takovém případě je třeba jej důkladně ošetřit a nalakovat, aby vydrželo co nejdéle – časem to však stejně bude mít vliv na jeho vzhled.

Houpací křeslo z tvrdého dřeva

Pro houpací křeslo je tvrdé dřevo obecně lepší volbou než měkké, ale také se nevyhnete péči. Stejně jako houpací křesla z měkkého dřeva, tak iz tvrdého je třeba pravidelně udržovat a tedy důkladně o ně pečovat, aby i časem vypadala co nejlépe. Příkladem tvrdého dřeva je javor, mahagon, dub, teak a ořech.

Tvrdé dřevo je zcela odolné a trvanlivé a je velmi obtížné ho poškrábat nebo jinak poškodit. Houpací křesla vyrobená z tvrdého dřeva jsou odolnější vůči nepříznivým vlivům počasí. V porovnání s měkkým dřevem jsou houpací křesla vyrobena z tvrdého dřeva o něco dražší, ale koupit je můžete také za dostupné ceny.

Chcete-li křeslo umístit v exteriéru, je třeba ho ošetřit, nalakovat a nabarvit. Obzvláště vhodný materiál pro venkovní houpací křeslo je teak. Tento typ tvrdého dřeva má vysoký obsah oleje, díky čemuž je dřevo trvanlivé a odolné vůči vodě, větru a rzi. Díky tomu můžete houpací křeslo z teakového dřeva nechat venku po celý rok a to bez obav ze zničení. Nevýhodou je, že není možné si vybrat z více barevných odstínů, protože k dispozici je jen jedna barva (teak). Další nevýhodou je, že teakové dřevo je náročnější na údržbu.

Houpací křesla z HDPE

Polyethylen s vysokou hustotou nebo HDPE je recyklovatelná syntetická pryskyřice (plast), ze které lze tvarovat materiál, který vypadá jako dřevo. Dá se z něj vyrobit kvalitní nábytek, který je vysoce odolný vůči větru, vodě a rzi. Takže houpací křeslo vyrobené z tohoto materiálu můžete mít umístěno iv exteriéru během všech ročních období.

Údržba je jednoduchá, stačí vám hadřík a voda s jemným mycím prostředkem (například mýdlo, jaro..). Materiál HDPE je nekonečně recyklovatelný. Další výhodou je, že vybrat si můžete z široké škály barevných provedení.

Pokud se rozhodnete pro křeslo z tohoto materiálu, v takovém případě vám vydrží celý život – má perfektní životnost. Kvalita a trvanlivost se však odrazí i na jeho vyšší ceně. Na druhé straně výhodou je, že se nemusíte o tento materiál nijak extra starat.

Houpací křesla z plastu (vstřikovaný plast)

Houpací křesla, která jsou vyrobena ze vstřikovaného plastu sice nepůsobí stylově a ani luxusně, jejich cena je však nízká. Výhodou je, že vybrat si můžete z široké škály barev. Jedná se o nejlevnější možnost pro venkovní houpací křesla.

Vstřikovaný plast se snadno udržuje – houpací křeslo stačí očistit hadříkem za pomoci mýdlové vody. Je odolný vůči vodě a rzi. Houpací křesla ze vstřikovaného plastu mohou být umístěna i v exteriéru. Je však třeba dávat pozor, protože tento materiál je velmi lehký, takže je citlivý na nárazy větru.

Nevýhodou je, že křesla mohou velmi rychle ztratit svůj vzhled – materiál zanechává na sobě skvrny a docela snadno vybledne.

Proutěná houpací křesla

Proutěná křesla patří k jedněm z nejoblíbenějších. Tento lehký materiál je ideální pro houpací křesla umístěná do interiéru. Co se týče křesel v exteriéru, tak nemá dlouhodobou životnost – tento materiál může rychle ztratit svůj vzhled, protože není odolný vůči povětrnostním vlivům.

Proutí nepatří k velmi odolným materiálům, jelikož se může velmi snadno poškodit. Způsob, jakým je proutí tkané, způsobuje, že se do mezer mohou dostat nečistoty, které následně mohou pokazit vzhled houpacího křesla. Nevýhodou je, že materiál je náročný na údržbu.

7. Styl houpacího křesla

Na našem trhu jsou dostupná houpací křesla v různých stylech . Ten, který si vyberete, by měl být v souladu s vaším stávajícím designem v dané místnosti nebo prostoru. Pokud máte domácnost zařízenou v moderním stylu, tak byste k tomu měli přizpůsobit i houpací křeslo – vyberte křeslo s rovnými liniemi. Pokud máte domov zařízený ve vintage stylu, v takovém případě se vám bude hodit starožitné houpací křeslo. Vybrat si můžete dřevěné nebo proutěné.

8. Uzamykací mechanismus

Pokud hledáte houpací křeslo, ve kterém chcete uspávat své miminko, v takovém případě je dobře zvážit takový model, který je vybaven uzamykacím mechanismem.

Některá houpací křesla lze zamknout, což vám usnadní vstávání při držení dítěte a zabrání zachycení prstů, když se malé děti plazí kolem. Uzamčení křesla na místě může usnadnit bezpečnější vstávání seniorům a osobám s omezenou pohyblivostí.

9. Cena, poměr ceny a kvality

Rozhodnete-li se koupit nové houpací křeslo, určitě by vás měla zajímat maximální cena, kterou jste ochotni do něj investovat. Vybrat si můžete z široké škály houpacích křesel, která jsou dostupná v různých cenových hladinách.

Levné modely houpacích křesel jsou dostupné v cenové hladině od 50 do 100 eur. Ty nejdražší, designové a luxusní modely jsou dostupné za poměrně vyšší ceny – můžete za ně zaplatit i několik stovek eur. Doporučujeme se nezaměřovat čistě jen na cenu houpacího křesla, ale při výběru berte v úvahu i výše uvedené parametry, které ovlivňují jeho kvalitu.

Často kladené otázky o houpacích křeslech

Jaký účel splňuje houpací křeslo?

Zklidňující pohyb houpacího křesla z něj činí oblíbenou volbu pro odpočinek doma i venku. Často se používá pro uklidnění dítěte nebo k jeho uspání.

Jaká je optimální nosnost křesla?

Abyste si vybrali správnou nosnost houpacího křesla, je třeba se držet jednoduchého pravidla – k hmotnosti člověka, který bude houpací křeslo využívat, je třeba připočítat rezervu + 20 kg. To znamená, že je třeba připočítat 20 kg k nejtěžšímu členovi v domácnosti (pokud bude křeslo využívat více členů domácnosti) a výsledkem bude výsledná nosnost, které se při výběru držte.

Který materiál je nejlepší pro houpací křeslo?

Houpací křeslo může být vyrobeno z více druhů materiálů. Vybrat si můžete měkké nebo tvrdé dřevo, HDPE, vstřikovaný plast či proutí. Mezi oblíbené materiály patří HDPE. Tento materiál je vyroben tak, aby vydržel celý život, vypadá skvěle, je plně odolný vůči povětrnostním vlivům. Kromě toho, výhodou je, že vyžaduje jen velmi malou údržbu a je dodáván v široké škále barev a provedeních.

Jaký je rozdíl mezi houpacím křeslem ve stojanu a houpacím křeslem zavěšeném na stropě? A kde můžete jednotlivé typy umístit?

Oba zmiňované typy houpacích křesel jsou závěsné a jediným rozdílem mezi nimi je, že se liší ve způsobu uchycení. Houpací křesla ve stojanu lze umístit kdekoliv a lze s nimi snadno manipulovat. Při manipulaci s křeslem si však dejte pozor, abyste nepoškodili svoji podlahu. Houpací křesla, která jsou určena k zavěšení na strop vyžadují kvalitní a pevný strop, případně trám. Tento typ křesel jen tak snadno nepřenesete, protože obvykle jsou tyto modely napevno připevněny.

Proč jsou při koupi rozměry houpacího křesla důležité?

Před koupí houpacího křesla se důkladně zaměřte na jeho rozměry. Důvod je docela jednoduchý. Na fotografiích (pokud jej budete kupovat online přes e- shop ) nebo i ve skutečnosti (přímo v prodejně) může křeslo vypadat větší nebo menší. Je důležité, aby délka, šířka a výška odpovídaly vašemu prostoru – aby se nestalo, že se vám houpací křeslo nevejde na určené místo.

Který materiál nabízí široký výběr barevných provedení?

Pokud si chcete pořídit houpací křeslo ze dřeva, v takovém případě budete mít omezený výběr barev a povrchových úprav, pokud tedy nebude houpací křeslo natřeno. Lepší volba je vybrat si houpací křeslo vyrobené ze vstřikovaného plastu nebo z HDPE. Tyto materiály jsou k dispozici v různých barevných odstínech – od krásných šedých, hnědých, zelených a jiných zemitých barev až po živé odstíny červené, žluté, modré a dalších. Můžete zůstat i při moderním vzhledu a to tak, že si vyberete černou nebo bílou barvu

Jaký je nejvhodnější materiál pro houpací křeslo do interiéru?

Houpací křeslo vyrobené z dubu, proutí nebo jiného druhu dřeva jsou vhodnější, pokud umístíte uvnitř (v interiéru). Houpací křeslo do exteriéru byste měli zvolit z odolnějších materiálů, které jsou vhodnější pro venkovní použití.

Jsou houpací křesla nebezpečná?

S houpacími křesly je spojeno určité nebezpečí, zpravidla pro děti a starší lidi. Pro malé děti existuje riziko zhmoždění prstů nebo převrácení se při pokusu vylézt nahoru. Starším a méně stabilním dospělým může vstávání dělat problém. Řešením je pevný rám a uzamykací mechanismus, které pomohou předcházet těmto zraněním.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!