Test TOP 7 nejlepších cestovních kufrů – 2024

test-cestovnich-kufruCestovní kufr je důležitým a nenahraditelným společníkem při cestování. Díky němu můžete nejen bezpečně, ale také pohodlně přenášet své oblečení. V tomto článku si povíme, co to vlastně cestovní kufr je a podle čeho se rozhodovat při jeho koupi.

Cestovní kufr je taška nebo box s pevným rámem, který je rozdělen na dvě části. Otevírá a uzavírá se pomocí zipů. Disponuje praktickým držadlem, které zajistí pohodlné přenášení. Cestovní kufr slouží k transportu oblečení a osobních věcí během cestování – ať už se chystáte nad dovolenou, prodloužený víkend na chatu nebo pracovní cestu.

Cestovní kufr je druh přenosného zavazadla, který se vyrábí z různých kvalitních materiálů, díky čemuž se zabrání poškození uschovaného oblečení a dalších věcí při náhodném pádu či uklouznutí. Na našem trhu jsou k dispozici cestovní kufry různých velikostí a kapacit.

Náš test cestovních kufrů vám představuje žebříček těch nejlepších cestovních kufrů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší cestovní kufry

Jak vybrat ten nejlepší cestovní kufr?

Parametry, kterých je třeba si při výběru cestovního kufru všímat

Na našem trhu se nachází pestrý výběr cestovních kufrů. Tento druh zavazadla je dostupný v různých druzích a velikostech. Vyznat se a vybrat si mezi tolika druhy tohoto cestovního zavazadla může být náročné. My vám chceme výběr usnadnit, a proto jsme si pro vás připravili analýzu hlavních parametrů, kterých byste si měli při koupi všímat. Před samotnou koupí cestovního kufru se zaměřte na následující parametry a vlastnosti:

1. Velikost a objem cestovního kufru

Velikost cestovního kufru je klíčovým parametrem při jeho výběru. Díky správné velikosti budete moci do kufru vložit všechny potřebné věci a oblečení. Třeba myslet i na skutečnost, že při odchodu z dovolené je dobré mít v cestovním kufru nějakou rezervu, tedy místo navíc – budete moci uschovat koupené oblečení, dárky a suvenýry z vašich dovolených a cest.

Velmi důležité je řídit se na základě vlastní fyzické síly. To znamená, že si vyberte jen tak velký cestovní kufr, se kterým nebudete mít při transportu problémy. Čili manipulace s ním má být jednoduchá a pohodlná zároveň.

Cestovní kufry mohou být označovány písmeny S (malý), M (střední), L (velký), XL (extra velký). Nevýhodou však je, že každý výrobce má své rozměry pro jednotlivé velikosti (daná písmena), což znamená, že nejsou jednotné. Kvůli tomu je mnohem lepší se držet samotných rozměrů, než označení velikostí zmíněnými písmeny.

Při koupi cestovního kufru je směrodatný i objem, který se uvádí v litrech. V takovém případě budete mít lepší představu, jaká je kapacita cestovního kufru.

2. Typy cestovních kufrů

Cestovní kufry lze rozdělit podle více hledisek. Z pohledu jejich velikosti a rozměrů se tento druh zavazadla dělí na čtyři základní typy.

Kabinové cestovní kufry

Již podle názvu je mnohým zřejmé, že se jedná o typ kufru, který si můžete vzít s sebou na palubu letadla – tzv. kufry – příruční zavazadlo. Je však třeba si dát pozor na maximální rozměry a hmotnost, které nesmí být v přepravní letecké společnosti překročeny.

Co se týká rozměrů, jedná se o nejmenší cestovní kufry. Obvykle jsou označovány velikostí S a měly by odpovídat rozměrům 55 x 40 x 20 cm (výška x šířka x hloubka). Jejich objem se pohybuje od 30 do 40 litrů a nosnost nesmí přesáhnout 10 kg.

Kabinové cestovní kufry jsou vhodné pro jednotlivce na kratší cesty. Výhodou je, že máte zavazadla neustále u sebe a nemusíte tak ztrácet čas při odbavení a vyzvednutí zavazadla.

Středně velké cestovní kufry

Tento typ cestovních kufrů využívá drtivá většina cestujících. Jsou vhodné pro jednotlivce pro různé příležitosti, například pro kratší, ale i delší pracovní cesty, případně na dovolenou.

Středně velké cestovní kufry jsou označovány velikostí M, přičemž výška tohoto typu zavazadla se pohybuje v rozmezí od 60 až do 80 cm. Jejich objem se pohybuje od 60 do 90 litrů a nosnost je obvykle od 10 kg až do maximálně 20 kg.

Velké cestovní kufry

Velké cestovní kufry jsou ideální pro delší pobyty a dovolené. Tento typ zavazadla je určen hlavně pro jednotlivce, kteří potřebují mít více zavazadel, ale stejně jsou vhodné i pro dva lidi, kteří chtějí mít jedno velké společné zavazadlo.

Velké cestovní kufry jsou označovány velikostí L až XL, přičemž jejich objem se pohybuje od 90 až do 150 litrů. Nosnost tohoto typu cestovního kufru se pohybuje kolem 30 kg.

Velkou nevýhodou tohoto typu zavazadla je horší manipulace – jsou velké a obtížné zároveň. Další nevýhodou je, že není-li kufr dostatečně naplněn, v takovém případě se mohou uschované věci při manipulaci a přepravě poškodit.

Cestovní kufry s expandérem (rozšiřitelné kufry)

Cestovní kufry s expandérem jsou rozšiřitelné kufry, které v případě potřeby nabízejí možnost rozšíření objemu (zhruba 10 – 15 litrů). Setkat se můžete, i s názvem expandéry. Tento typ kufru je opatřen speciálním zipem, který když se odzipuje, tak nabídne větší objem pro uskladnění zavazadla.

Cestovní kufry s expandérem jsou jako vyšité pro vášnivé cestovatele, kteří si z dovolené rádi s sebou přinesou nějaký ten suvenýr nebo památku. Díky rozšiřitelnému kufru již více nebude nutné řešit, jak do zavazadla nakládat více věcí. Stačí odzipovat speciální zip a kufr nabídne více úložného prostoru.

3. Materiál cestovního kufru

Materiál cestovního kufru určuje, do jaké míry je celá zavazadla odolná. Obzvlášť, pokud cestujete letadlem, tak je důležité vybrat kvalitní a hlavně odolný materiál. Důvodem je, že na letištích pracovní personál nezachází se zavazadly v rukavičkách.

Kromě odolnosti má materiál zásadní vliv také na celkovou životnost kufru. Takže volba materiálu cestovního kufru je dalším důležitým parametrem, který byste při výběru měli zohlednit.

Cestovní kufry se vyrábějí z více materiálů. Mezi nejvíce využívané patří tři materiály, kterými jsou skořepina, textil a kůže.

Skořepinové cestovní kufry

Skořepinové cestovní kufry jsou vyrobeny z plastu nebo hliníku, díky čemuž poskytují perfektní odolnost. Velkou výhodou je, že dokonale ochrání uskladněné oblečení a další věci. Za zmínku určitě stojí, že jsou nepromokavé (odolné vůči vodě) a snadno omyvatelné – lze je čistit jednoduše a rychle za pomoci hadříku nebo vlhčeného ubrousku.

Mezi nevýhody skořepinových cestovních kufrů patří nepoddajnost. To znamená, že tento typ kufrů nelze stlačit a naplníte je pouze do určitého objemu. Další nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Skořepinové cestovní kufry se nejčastěji vyrábějí z následujících materiálů:

  • Skořepinové kufry z ABS (Akrylonitril -butadien- styrenový ) – jedná se o kopolymer, který se vyznačuje vysokou odolností vůči mechanickému poškození či změnám teplot. Tento plast je lehký, méně náchylný k poškrábání a cenově dostupný.
  • Skořepinové kufry z polykarbonátu (PC) – je podobný jako materiál ABS, ale ve srovnání s ním je lehčí a více flexibilnější (pružnější). Díky tomu jsou cestovní kufry z tohoto materiálu více odolné proti poškození, které je způsobeno nárazem či škrábanci.
  • Skořepinové kufry z polypropylenu (PP) – tento plast patří k nejkvalitnějším materiálům, ze kterého se vyrábějí kvalitní a odolné cestovní kufry. Navíc je odolný vůči ohni a ve srovnání s ABS materiálem je pružnější a lehčí než polykarbonát. Velkou výhodou je, že tento materiál lze zabarvit libovolnou barvou, díky čemuž jsou tyto kufry k dispozici ve více designech. K extrémně odolným, tenkým a zároveň pružným cestovním kufrům patří ty, které mají označení CURV a Duraflex .
  • Skořepinové kufry z hliníku – vyznačují se skvělou odolností, a pokud se s nimi správně zachází, lze je označit za nezničitelné. Tyto cestovní kufry se vyrábějí z hliníku v kombinaci se slitinou hořčíku, díky tomu jsou pevné a lehké zároveň. Nevýhodou těchto cestovních kufrů je jejich vyšší cena.

Textilní cestovní kufry

Textilní cestovní kufry jsou flexibilnější. Vyznačují se nízkou hmotností, mají dobře řešenou organizaci vnitřního i vnějšího prostoru a jsou dostupné za přijatelné ceny. Výhodou je velmi dobrá skladnost, možnost rozšíření objemu kufru pomocí expandéru a manipulace s nimi je jednoduchá.

V porovnání se skořepinovými cestovními kufry jsou více poddajné, takže pokud budete potřebovat pár centimetrů, případně bude nutné zavazadlo zmáčknout, jednoduše tak učiníte a kufr se poddá.

Nevýhodou textilních cestovních kufrů je nedostatečná ochrana uskladněného a přenášeného oblečení a dalších věcí. Tyto kufry nejsou odolné vůči vodě a jsou mnohem více náročné na údržbu. Důvodem je, že textil se velmi rychle zašpiní a namočí (v případě, že vám kufr zmokne) a navíc pohlcuje pachy z okolí. Takže o textilní kufr se musíte pečlivě starat, aby měl jako takovou životnost.

Textilní cestovní kufry se nejčastěji vyrábějí z následujících materiálů:

  • Cestovní kufry z nylonu – poskytují pevnost, výbornou odolnost, jsou k dispozici ve více barevných provedeních a navíc nejsou obtížné. Mezi výhody patří snadná údržba.
  • Cestovní kufry z polyesteru – cestovní kufry z tohoto materiálu jsou méně odolné, ale v porovnání s nylonovými jsou levnější. Pokud se rozhodnete pro tento typ kufru, vyberte si ten, který má tlustší vlákna.
  • Cestovní kufry z balistického nylonu – tyto cestovní kufry jsou pevné a dostatečně odolné, takže dokážou snést i horší manipulaci. Výhodou je jejich údržba – snadno se čistí. Mezi nevýhody patří vyšší cena a na výběr je málo barevných provedení.

4. Kolečka na cestovním kufru

Každý cestovní kufr by měl být vybaven kolečky, protože díky nim je s ním manipulace rychlejší a mnohem jednodušší. Při výběru cestovního kufru tedy dbejte na to, aby měl alespoň dvě nebo čtyři kolečka.

  • Cestovní kufry se dvěma kolečky – kufry, které jsou vybaveny dvěma kolečky, umožňují snadno přejet přes různé překážky (obrubníky, schody a jiné). Při postavení je třeba dát pozor, aby se cestovní kufr nepřevrátil. Nevýhodou je jejich horší stabilita.
  • Cestovní kufry se čtyřmi kolečky – kolečka se otáčejí o 360 stupňů a díky rovnoměrnému rozložení jsou mnohem více stabilnější. Když cestovní kufr postavíte na kolečka, nemusíte se obávat, že se převrátí. Manipulace s kufrem je díky nim také velmi jednoduchá. Hůře se s ním prochází přes překážky.

Velmi důležitá je při výběru cestovního kufru kvalita koleček. Vybírejte si takový model, který je vybaven pogumovanými kolečky a vnitřní ložiska má vyrobeno z kovu. Pogumovaná kolečka umožňují tichý chod cestovního kufru a dokážou přejet bez zaseknutí přes jakýkoli povrch.

5. Vybavení cestovního kufru

Vybavení cestovního kufru umožňuje zvýšit pohodlí při používání, zjednodušuje manipulaci s kufrem a zároveň tak dokáže usnadnit celé cestování. Mezi nejdůležitější patří následující vybavení:

  • Rukojeť – cestovní kufr může být vybaven teleskopickou rukojetí, což znamená, že si ji můžete nastavit podle vašich potřeb (lze ji nastavit podle výšky). Velkou výhodou je, pokud je tato teleskopická rukojeť vybavena pojistkou proti zpětnému zasunutí, díky čemuž si při manipulaci s cestovním kufrem zachovává nastavenou délku.
  • Držadla – ta jsou velmi důležitá, protože umožňují přenášet a lépe manipulovat s cestovním kufrem. Slouží pro jednodušší nošení v ruce a díky nim budete moci zavazadla naložit nebo vyložit. Držadla by měla být vyrobena z kvalitního a hlavně pevného materiálu, aby byla odolná a měla delší životnost.
  • Ochranný obal – je vyroben z kvalitního materiálu, který je odolný vůči vodě a slouží k ochraně cestovního kufru před různými nečistotami či deštěm.
  • Jmenovka – některé druhy cestovních kufrů mají v sobě zabudovanou vyměnitelnou jmenovku, kterou stačí vypsat. Pokud ji však kufr nebude mít, jednoduše si jej označíte svojí vlastní jmenovkou či štítkem.

6. Bezpečnostní prvky cestovního kufru

Bezpečnostní prvky slouží k ochraně uschovaného zavazadla. Při výběru tedy určitě dbejte na to, aby cestovní kufr měl alespoň jeden bezpečnostní prvek. Mezi nejzákladnější bezpečnostní prvky cestovních kufrů patří zámek a dvojitý zip.

Zámek cestovního kufru

Zámek cestovního kufru může být integrován, který zajišťuje jezdce zipů nebo visací zámek, který uzamyká jezdce zipů směrem k sobě. Vybrat si můžete číselný zámek nebo klasický zámek na klíč.

V současnosti se můžete setkat také s kódovaným TSA zámkem (TSA je zkratka pro Transportation Security Administration – Přepravní bezpečnostní zpráva), který vznikl jako reakce z 11. září 2001 a mají za úkol zvýšit bezpečnost letecké přepravy. Agenti TSA kontrolují cestovní kufry skenovacím přístrojem, ale některé podrobí i fyzické kontrole. A pokud má váš kufr klasický zámek, tak jej jednoduše zničí a tím pádem nebude váš kufr zajištěn. Pokud by byl cestovní kufr vybaven TSA zámkem, tak jej mohou TSA agenti odemknout speciálním univerzálním klíčem.

Dvojitý zip na cestovním kufru

Dvojitý zip na cestovním kufru slouží k ochraně zavazadel. Ve srovnání s klasickým zipem je více bezpečnější. Jeho úkolem je zamezit vniknutí ostrých předmětů do vnitřního prostoru cestovního kufru.

Nejlepší značky cestovních kufrů

Pokud se rozhodnete pořídit levný cestovní kufr, může se stát, že vám vydrží jednu cestu nebo dovolenou a na další již nebude použitelný. Důvodem je, že mnozí výrobci levnějších modelů cestovních kufrů nabízejí výhodné ceny, avšak nedbají na kvalitní výběr materiálů. Pak se běžně stává, že cestovní kufr může mít po pár použitích zkažený zip, nefunkční kolečko nebo zlomenou rukojeť.

Chcete-li cestovní kufr používat pravidelně, tak investovat do něj se určitě vyplatí. Mezi nejlepší výrobce cestovních kufrů patří následující značky.

Samsonite

Americká značka Samsonite vznikla v roce 1910 a jejím hlavním cílem bylo vyrábět zavazadla nejvyšší kvality. Jejich zavazadlo je všestranné, kvalitní, pevné a odolné, přičemž vyhovuje cestovatelům kdekoli na světě.

V nabídce této celosvětově známé značky najdete široký výběr cestovních zavazadel, jako například příruční zavazadlo, cestovní a pilotní kufry či zavazadlové sety. Kromě toho však můžete nalézt v nabídce klasické tašky, batohy, tašky na notebook, kosmetické tašky, peněženky a mnoho jiného.

American Tourister

Již podle názvu je samozřejmé, že American Tourister je americká značka, která vznikla v roce 1933. Jedná se o moderní značku, která se řadí mezi druhou největší značku zavazadel na světě. Svědčí o tom i skutečnost, že značka působí ve více než 90 zemích světa.

Pro tuto značku je charakteristický moderní a mladistvý design. Zavazadla jsou stylová, praktická a vyrobená z kvalitních materiálů.

Travelite

Německá značka Travelite nabízí kvalitní a cenově dostupná zavazadla. Vybrat si můžete různé druhy cestovních kufrů, palubní a cestovní tašky, kufry na obleky, skládací tašky, kosmetické kufříky a další.

Často kladené dotazy

Co znamená, když má kufr expandér?

Expander je prostor navíc v cestovním kufru, který dokáže rozšířit jeho objem o zhruba 10 až 15 litrů. Vypadá stejně jako klasický kufr, ale pomocí speciálního zipu se dokáže rozšířit a uskladnit tak větší množství zavazadel.

Z čeho jsou vyrobeny skořepinové cestovní kufry?

Skořepinové cestovní kufry se vyrábějí nejčastěji z plastu nebo hliníku. Na výběr jsou materiály jako ABS (Akrylonitril -butadien- styrenový), polykarbonát (PC), polypropylen (PP).

Jaké velikosti cestovních kufrů existují?

Na našem trhu jsou k dispozici čtyři druhy velikostí cestovních kufrů. Jsou označovány písmeny – S (malý), M (střední), L (velký), XL (extra velký). Je však třeba upozornit, že každý výrobce se řídí svými rozměry, které nejsou jednotné. To znamená, že velikost M může být u každého výrobce rozměrově jiná. Proto se doporučuje držet se samotných rozměrů cestovních kufrů nebo se orientujte podle uváděného objemu.

Jakou velikost cestovního kufru si vybrat?

Výběr cestovního kufru závisí na tom, kam se chystáte. Na krátké výlety či pracovní cesty stačí malý kufr, který se v případě dopravy letadlem dá vzít i na palubu letadla jako příruční zavazadlo. Je však třeba si předem zjistit, jaké rozměry musí splňovat – každá letecká společnost má uváděny své rozměry příručního zavazadla, které musí být dodrženy. Pokud se chystáte na dovolenou či delší cestování, tak vhodnější je cestovní kufr větších rozměrů. Vybrat si můžete například textilní kufr s expandérem, který umožňuje v případě potřeby rozšířit svůj objem o pár litrů.

Vyplatí se investovat do cestovního kufru s kolečky?

Kolečka na cestovním kufru jsou praktickým a navíc i pohodlným řešením. Manipulace s kufrem je díky kolečkům mnohem jednodušší. Vybrat si můžete modely se dvěma kolečky nebo se čtyřmi kolečky. Cestovní kufry se dvěma kolečky táhnete za sebou a dokáží si snadno poradit s různými překážkami (schody, obrubníky..). Cestovní kufry se čtyřmi kolečky se pohybují vedle vás a umožňují bezproblémovou manipulaci s kufrem ve všech směrech, avšak jsou vhodnější jen na rovný povrch bez překážek.

Co je TSA?

TSA je zkratka pro Transportation Security Administration (Přepravní bezpečnostní zpráva). Jedná se o bezpečnostní systém vyvinutý jako reakce na 11. září 2001, který má za úkol zvýšit bezpečnost letecké přepravy. Agenti kontrolují zavazadla přes skenovací přístroj, ale některé kontrolují i fyzicky. To znamená, že pokud má váš kufr bezpečnostní zámek, tito pracovníci (agenti TSA) jej musí zničit, aby fyzicky zkontrolovali obsah zavazadla. Existuje však zámek TSA, který lze otevřít speciálním univerzálním klíčem, který mají agenti TSA. Vaše zavazadla, respektive zámek na ní tak zůstane nepoškozený.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!