Test TOP 7 nejlepších Android TV boxů – 2024

test-android-tv-boxuVěděli jste, že i svoji obyčejnou televizi můžete přeměnit na smart TV? Slouží k tomu multimediální zařízení Android TV box. Co to vlastně a je a podle čeho se rozhodovat při jeho koupi si povíme v tomto článku.

Android TV box je v podstatě kompaktní box, který tak jako většina chytrých telefonů nebo tabletů používá operační systém Android. Sice je malý, obsahuje řadu funkcí, které můžete využívat po připojení ke své televizi. Prostřednictvím Android TV boxu můžete přehrávat video a audio, používat různé aplikace a hrát hry, a to vše na své televizi.

Android TV box je ideálním řešením pro lidi, kteří nemají smart TV, ale chtějí využívat funkce, které nabízí. Připojením této malé krabičky k televizoru uděláte i z běžné televize inteligentní TV. Tato šikovná zařízení navíc nejsou ani moc drahá, takže pokud do nich investujete několik desítek eur, nemusíte si kupovat skutečnou smart TV.

Náš test android TV boxů vám představuje žebříček těch nejlepších android tv boxů, které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší Android TV boxy

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.TESLA MediaBox XA400
android tv box TESLA MediaBox XA400
1 999 Kč
2.Homatics Box Q
android tv box Homatics Box Q
1 999 Kč
3.Google Chromecast 4 s Google TV GA01919-US
android tv box Google Chromecast 4 s Google TV GA01919-US
1 799 Kč
4.Xiaomi Mi Tv Box S
android tv box Xiaomi Mi Tv Box S
1 499 Kč
5.Homatics Dongle Q
android tv box Homatics Dongle Q
1 399 Kč
6.Xiaomi Mi TV Stick
android tv box Xiaomi Mi TV Stick
999 Kč
7.Google Chromecast 3
android tv box Google Chromecast 3
899 Kč

Jak vybrat ten nejlepší Android TV box?

Parametry, které je třeba si při výběru Android TV boxu všímat

Při výběru jakéhokoli zařízení nás obvykle zajímají dva hlavní atributy, a to cena a kvalita. V obchodech naleznete Android TV boxy od různých výrobců, v různých cenách is odlišnými parametry. Někdy může být velmi obtížné se mezi jednotlivými modely vyznat a vybrat si. Abychom vám výběr usnadnili, udělali jsme za vás analýzu hlavních parametrů, kterých byste si při koupi měli všímat. Než si zakoupíte ten svůj Android TV box, zaměřte se na zejména na následující parametry a vlastnosti:

1. Procesor zařízení – CPU

Při koupi Android TV boxu vás bude zajímat zejména výkon jeho procesoru označovaného také CPU. Výkonný procesor budete potřebovat hlavně v případě, že chcete sledovat videa ve 4K kvalitě. Jak jsme se však již výše v článku zmínili, pokud vaše televize nemá rozlišení 4K, tato funkce vám bude zbytečná iu multimediálního zařízení, které k ní připojíte. Také, pokud nemáte stabilní a rychlé připojení k internetu, 4K kvalita nemusí fungovat tak, jak by měla.

Co se týče procesorů multimediálních zařízení s Androidem, vždy se jedná o vícejádrové procesory. Dále se však rozlišují podle výkonu, kterým disponují. Na výběr jsou čtyřjádrové nebo osmijádrové procesory, s frekvencemi od 1,5 GHz až po 2,0 GHz na jedno jádro. Nejlepší je ovšem Android TV box s octa-core procesorem.

2. Operační paměť – RAM

Další z parametrů, který vás bude zajímat je operační paměť – RAM. Operační paměť neslouží k ukládání souborů, ale aplikace ji využívají při jejich spuštění. Znamená to tedy, že čím větší operační paměť zařízení má, tím pokročilejší a náročnější aplikace dokáže používat.

Zatímco nejlevnější zařízení mají k dispozici jen 1GB paměti, ty dražší a kvalitnější disponují také 3 GB a větší pamětí RAM. Nejčastěji mají Android TV boxy RAM s hodnotami 1 GB, 4 GB a 8 GB nebo více.

Čím vyšší je paměť RAM, tím plynulejší a rychlejší je multimediální zařízení. No nezapomínejte, že s větší kapacitou RAM stoupá i cena.

3. Kapacita úložného prostoru

Kapacita úložného prostoru určuje kolik obsahu budete moci do svého TV boxu stáhnout a následně využívat. Abyste mohli ze svého Android TV boxu vytěžit co nejvíc, budete jednoduše potřebovat dostatek vnitřního prostoru.

Vysoké nároky na kapacitu úložného prostoru budete mít zejména v případě, že chcete stahovat velké množství pokročilých aplikací a her, nebo sledovat videa ve vysokém rozlišení, jako je Full HD nebo 4K.

Při výběru byste si měli sami ujasnit, k čemu hlavně chcete svůj TV box používat. Chcete-li používat velké množství aplikací a přehrávat videa v co nejvyšší kvalitě, poohlédněte se po zařízeních s vyšším úložným prostorem. Pokud naopak chcete jen dívat fotografie, videa či filmy prostřednictvím různých online platform, vystačíte si i s menším úložištěm.

Velikost vnitřního úložiště se pohybuje od 8GB a více. Je však třeba brát v úvahu i fakt, že některé Android TV boxy lze rozšířit i o externí paměť vložením microSD karty nebo dokonce připojením externího harddisku.

4. Funkce a aplikace

Bez potřebných funkcí by nebylo Android TV box možné plně využívat. Nejdůležitější funkcí je WIFI , díky kterému můžete své zařízení připojovat k internetu a naplno tak využívat všeho co multimediální zařízení poskytuje.

Pomocí funkce Google Cast zase můžete streamovat obsah ze svého chytrého telefonu nebo tabletu na televizi. Některá multimediální zařízení mohou mít zabudované i pokročilé funkce jako HDR , které zajistí živější vykreslení barev.

Pokud jste nadšencem různých aplikací a her, stahovat si je můžete z internetového obchodu Google Play . Nebuďte však překvapeni pokud nenajdete všechny aplikace, jaké si stahujete do svých Android smartphonů. O hlavní funkce jako YouTube, Netflix či různé hry však zkrácení určitě nebudete.

5. Konektivita a porty

U každého zařízení se setkáte s mnoha vstupy a výstupy, jejichž prostřednictvím lze připojovat rozličná zařízení.

Součástí každého multimediálního zařízení je hlavně vstup pro napájení elektřiny .

Základním portem je HDMI port , kterým se Android TV box pojí s televizí a přenáší se tak obraz a zvuk.

Často je přítomen také AV port , který slouží k připojení sluchátek nebo reproduktoru.

Důležitý je také WIFI přijímač , jehož prostřednictvím se zařízení připojí na internet. Některá zařízení disponují také portem pro připojení k pevnému internetu . Posloužit může zejména v případě, že nemáte dostupné připojení WIFI. K internetu se tak můžete připojit prostřednictvím kabelu. Zde je třeba si všímat i rychlosti připojení. Ethernet je však obecně spolehlivější než WIFI.

Netřeba zapomenout také na množství USB portů . Prostřednictvím nich můžete k zařízení připojit klávesnici, myš, reproduktory nebo externí disk . Základem jsou dva porty, ale pokud plánujete zapojovat více zařízení, zvolte si model se třemi USB porty. Kromě počtu USB portů je důležitá také rychlost přenosu. Vyberte si TV box, který podporuje USB 3.0, které je rychlejší než USB 2.0.

Rychlý a spolehlivý způsob připojení s mobilním telefonem, počítačem, klávesnicí nebo myší poskytuje také rozhraní Bluetooth.

Android TV box lze ovládat prostřednictvím dálkového ovladače nebo mobilního telefonu.

6. Podporované formáty

Android TV box lze nazvat také multimediálním centrem nebo multimediálním zařízením. Pracuje totiž s velkým množstvím různých multimédií. Při výběru si proto všímejte také podpory různých zvukových, obrázkových a video formátů. Mohou to být například tyto:

Zvukové formáty: MP2, MP3, WAV, WMA, OGG, AAC, FLAC, OGA, ALAC, APE, M4A

Obrázkové formáty: JPEG, GIF, BMP, TIFF, PNG, JPS, MPO

Video formáty: MP, MPG, MPEG, AVI, MP4, MOV, MKV, WMV, ISO, TP, TS, DAT, ASF, MTS, M4V, 3GP, FLV, M2TS, RM.

Pokud vám však stačí jen základní požadavky na soubory, na základě tohoto parametru se nerozhodujte. Každý Android TV box totiž podporuje základní formáty obrázků jako jsou JPEG, GIF nebo PNG, formáty videí: AVI, MPEG, MP4 a MKV, a formáty zvuku: MP3, WAV a AAC.

7. Verze operačního systému Android

Výhodou operačního systému Android je možnost stahování různých aplikací, které si stahujete i na své chytré telefony. Aplikace jako YouTube, Skype, Messenger nebo Firefox tak můžete mít už i na své televizi.

Android TV box funguje na operačním systému Android, ale mohou se lišit jeho verze. Zpravidla však platí, že čím novější verze, tím lépe. Tak si můžete být jisti, že nebudete mít problém se spouštěním ani těch nejnáročnějších aplikací a her.

Novější verze také znamená vyšší bezpečnost operačního systému, více možností funkcí a pokročilejší grafické rozhraní.

Ani starší zařízení se staršími operačními systémy však nemusíte hned vyloučit z vašich preferovaných možností. Některé z nich mají možnost upgradu na novější verzi Androidu.

Na zařízeních Android TV box můžete nejčastěji narazit na tyto verze operačního systému Android:

  • Android 9.0 Pie
  • Android 8.0 Oreo
  • Android 7.1 Nougat
  • Android 6.0 Marshmallow
  • Android 5.1 Lollipop
  • Android 4.4 KitKat

Ale můžete narazit i na mnohé jiné. Pamatujte však na jedno: čím novější verze operačního systému, tím více možností stahování různých aplikací, které následně můžete používat na své televizi.

Při výběru samotného Android TV boxu by ovšem verze operačního systému neměla mít největší váhu a zaměřit byste se měli spíše na hardwarové vybavení zařízení.

8. Podporované rozlišení

I když většina TV boxů může být cenově velmi dostupná, ne všechny umožňují vysoké rozlišení. Některé z levnějších a starších modelů mohou mít výstup jen 720p, takže získáte menší rozlišení a nebudete si moci vychutnat vysoce kvalitní rozlišení, které nabízí novější a dražší modely.

Naštěstí většina dostupných Android boxů již nabízí minimální rozlišení 1080p nebo 4K. Ten je vhodný v případě, že máte LCD televizi s podporou 4K, s tím, že budete moci maximalizovat kvalitu obrazu prostřednictvím 4K Android TV boxu.

9. Ověřené značky

Přestože dobrá značka nemusí vždy znamenat hned i vyšší kvalitu, vždy je bezpečnější vybrat si produkty, které jsou známé a ověřené zákazníky. Android TV box je na trhu dostupný od mnoha výrobců. Mezi nejznámější značky těchto multimediálních zařízení patří:

  • Evolveo
  • Xiaomi
  • Strong
  • Google
  • Tesla
  • Minix
  • Rikomagic a další.

Jednotlivé modely se rozlišují ve výše popsaných funkcích a vlastnostech. Od toho se samozřejmě odvíjí i jejich cena.

10. Přídavné funkce Android TV boxů

Existují funkce, které na svém TV boxu stejně používat nebudete a zbytečně za něj zaplatíte více. Každá funkce navíc je totiž započítána do ceny výrobku. Zde je krátký seznam funkcí, které jsou sice skvělé, pro většinu lidí však budou znamenat jen ztrátu peněz:

  • 10 bitové rozlišení. Je rozdíl mezi 10 bitovým kódováním videa a 10 bitovým barevným rozlišením. Nyní mluvíme o tom druhém. 10bitové rozlišení barev sice dokáže zobrazit více barevných variací než 8bitové, Blu-ray ani HDTV ve skutečnosti nepodporuje tolik barev, takže na něm nikdy neuvidíte žádný 10bitový obsah.
  • Funkce přenosu zvuku 7.1 audio . Tato funkce je pro většinu lidí také zbytečná, protože aby fungovala potřebovali byste kvalitní, ale velmi drahé reproduktory, které by 7.1 audio podporovaly.
  • Dual-boot rozhraní – Ještě zbytečnější než výše zmíněné funkce je funkce dual-boot. Více operačních systémů v jednom zařízení je pro většinu lidí neefektivní. Sice byste tak ušetřili peníze, mnohem lepší výsledky získáte, pokud budete mít jedno zařízení s operačním systémem Android a jedno se systémem Windows.

11. Možnosti ovládání Android TV boxu

Android TV box může být ovládán hned několika možnými způsoby. Některé ovladače jsou součástí balení, jiné si můžete dokoupit.

Prvním z nich je klasické dálkové , které je součástí balení TV boxu. Výhodou je, že je zadarmo, avšak některým druhům chybí multimediální tlačítka. Další možností ovládání TV boxu je dálkové s funkcí Air mouse as hlasovým ovládáním. Kurzor myši na obrazovce se ovládá pohybem ovladače ve vzduchu. V případě, že to box podporuje, je možné také hlasové vyhledávání.

Android TV box je také možné ovládat dálkovým ovladačem s klávesnicí . Z jedné strany je to klávesnice a na druhé straně klasický dálkový ovladač. Tyto ovladače mají funkci učení, funkci Air mouse, a některé jsou dokonce podsvícené. Tento druh ovladače je proto jednou z nejlepších možností, jakou si můžete vybrat.

Náhradu za funkci Air mouse poskytuje dálkové ovládání s klávesnicí a Touch padem . Pokud se nebojíte sáhnout i hlouběji do kapsy, můžete si vybrat multifunkční dálkové ovládání . To ovšem může stát i více než některé druhy TV boxů.

Své multimediální zařízení můžete ovládat také bezdrátovou myší nebo bezdrátovou klávesnicí . Pokud rádi hrajete hry, posloužit může i klasický Gamepad .

No a konečně, k ovládání TV boxu můžete použít i mobil, či tablet, proto si při koupi dávejte pozor, zda je přítomna podpora Bluetooth.

12. Cena, poměr ceny a kvality

Rozhodnete-li se pro koupi svého nového Android TV boxu, jako první by vás měla zajímat maximální cena, kterou jste ochotni do něj investovat. V obchodech si můžete vybírat z různých cenových kategorií, podle toho jaké mají parametry, ale také podle toho jaké jsou značky. Ne každý chce mít ten nejvýkonnější a nejdražší model, některým stačí i levnější model za přijatelnou cenu.

Pokud jste si nestanovili maximální cenu, kterou jste ochotni za TV box zaplatit, rozhodně vás bude zajímat po zhodnocení všech ostatních parametrů i výše ceny. Nejdůležitější je vyvážený poměr ceny a kvality.

Ceny za Android TV boxy se mezi výrobci velmi liší. Pokud se uskromníte is jednoduchostí a základním vybavením, ty nejlevnější TV boxy koupíte i do 30 eur. Nejlepší poměr ceny a kvality poskytují TV boxy od 30 do 100 eur. Ty nejdražší multimediální zařízení stojí 100 eur a více. Jsou však naprostá špička co se týče kvality a díky nim budete moci na televizi hrát i nejnáročnější hry.

Užitečné tipy při koupi Android TV boxu

Pokud jste se rozhodli pro koupi nového Android TV boxu, mohlo by vás zajímat, jak si vybrat co nejchytřejší, abyste později nemuseli banovat, že jste zbytečně vyhodili peníze za zařízení, které nesplňuje všechny vaše požadavky.

  1. V první řadě byste si měli ujasnit, co vlastně od TV boxu očekáváte . K čemu konkrétně potřebujete takové rozšíření ke své TV. Stačí, když vám jen umožní streamovat fotografie a videa, nebo jste náruživý hráč a Android zařízení chcete využít jako konzoli pro hraní her. Podle toho se budete soustředit na parametry , které jsou pro vás relevantní.
  2. Od toho, k čemu chcete multimediální zařízení používat, se bude odvíjet i velikost RAM a úložného prostoru, které budete potřebovat. Zatímco některé mají k dispozici jen 1 GB RAM, jsou také boxy s 8 GB RAM a více. Je také logické, že ty s menší RAM budou také levnější. Totéž platí i s kapacitou úložiště.
  3. Pokud plánujete stahovat množství různého obsahu včetně náročných her a aplikací, budete potřebovat i více paměti pro jejich ukládání. Velikost vnitřního úložiště se pohybuje od 8 GB vzhůru. Některé TV boxy však nabízejí také možnost rozšíření vnitřní paměti vložením microSD karty nebo připojením harddisku.
  4. Další věc, na kterou byste si měli při koupi dát pozor je možnost připojení internetu LAN . To platí zejména v případě, že nemáte k dispozici stabilní a dost rychlé připojení WIFI . Bez internetu vám bude totiž váš nový multimediální box k ničemu. I zde platí, že čím náročnější jste na používání TV boxu, tím lepší vlastnosti zařízení budete potřebovat. Pokud nemáte stabilní WIFI, zvažte koupi TV boxu s portem na ethernet.
  5. Pokud patříte k herním fanatikům a chystáte se zapojit si k TV boxu i klávesnici a myš, všímejte si i dostupného počtu USB portů . Může se jednat o USB 2.0 nebo o jeho rychlejší verzi USB 3.0.
  6. Také nedoporučujeme, abyste si kupovali levné Android TV boxy od neověřených prodejců nebo od neznámých čínských značek, kde nemáte zaručenou kvalitu . Předtím než přistoupíte k samotné koupi, přečtěte si o daném produktu dostatek informací a recenzí.
  7. Pokud toužíte po té nejlepší kvalitě obrazu, možná se hned budete dívat po TV boxech s podporou 4K . I to však může být chyba. V první řadě si musíte zjistit, jestli televize, ke které chcete TV box zařídit také podporuje toto rozlišení. Pokud ne, zbytečně budete platit navíc, 4K vám na TV stejně fungovat nebude.
  8. Totéž platí i pro funkci zvuku 7.1 audio , která funguje pouze na velmi drahých reproduktorech. Pokud ty nemáte nebo si je nechystáte koupit, tato funkce bude pro vás zbytečná.

I když vyšší cena obvykle znamená i vyšší kvalita, ne vždy tomu tak musí být. Raději si všímejte parametrů, které jsou pro vás důležité a vyberte si Android TV box s nejlepším poměrem ceny a kvality.

Často kladené dotazy o Android TV boxech

Co je Android TV box?

Android TV box je kompaktní box používající operační systém Android – mobilní operační systém společnosti Google, který běžně používají chytré telefony nebo tablety. Toto zařízení slouží ke streamování obsahu po připojení ke klasické TV. Díky operačnímu Android můžete dělat vše, co děláte na svém chytrém telefonu nebo tabletu.

Mohu zapojit Android TV box do počítače?

Ne, protože Android TV box je sám o sobě počítač. Android TV box může být připojen pouze k televizi prostřednictvím HDMI kabelu.

Je možné se zařízením Android TV box přistupovat ke všem sociálním sítím jako jsou Facebook, Skype, Instagram, Twitter a jiné?

Ano, s Android TV boxem lze používat sociální sítě prostřednictvím aplikací nebo internetového prohlížeče.

Co všechno můžu dělat s Android TV boxem?

Můžete jej využívat na desítky věcí včetně: Streamovat filmy, videa či televizní pořady prostřednictvím Netflix, Kodi a jiných; Hrát tisíce her určených pro Android; Používat aplikace pro Android včetně Facebooku, Skype a Twitter; Prohlížet web prostřednictvím prohlížeče Chrome; Přehrávat hudbu; Prohlížet fotky a obrázky; Přenášet soubory z mobilu do televize.

Jak mohu stahovat aplikace z Google Play Store?

Klepněte na nastavení v pravém horním rohu domovské obrazovky. Následně klikněte na možnost aplikace a zobrazí se vám možnost Obchod Google Play. Po otevření obchodu klikněte na ikonku vyhledávání a zadejte název aplikace, kterou si přejete stáhnout. Kromě vyhledávání zadáním textu můžete vyhledávat také hlasem.

Jaké příslušenství dostanu spolu s Android TV box?

Spolu se samotným boxem je součástí balení také nabíjecí adaptér, HDMI kabel, návod k použití a dálkové ovládání. Příslušenství si však můžete sami rozšířit koupí myši nebo klávesnice, které zapojíte přes USB porty.

Potřebuji kabelové nebo satelitní připojení, abych mohl používat Android TV box?

Ne, Android TV box nevyžaduje ke svému fungování ani kabelové, ani satelitní připojení. Stačí jen HDMI kabel a vysokorychlostní připojení k internetu a můžete streamovat zábavný obsah z vašeho TV boxu do televize.

Jaké jsou požadavky na rychlost internetu při používání Android TV boxu?

Většina TV boxů s Androidem funguje také se základním internetem. S rychlejším internetem však získáte lepší zážitek z jeho používání. No 5 Mb/s by mělo stačit na bezproblémové přehrávání filmů.

Je každý TV box s Androidem vybaven také technologií Bluetooth a k čemu slouží?

Bohužel, ne každý TV box podporuje Bluetooth, přičemž může být velmi užitečné. Můžete pomocí něj například připojit bezdrátovou klávesnici nebo reproduktory, nebo poslat soubor ze svého chytrého telefonu do TV boxu. Při koupi si proto všímejte i možnosti podpory Bluetooth.

Kolik mě bude nový TV box s Androidem stát?

Cena se může pohybovat od 30 až do 100 eur nebo více v závislosti na značce, procesoru, RAM, verzi Androidu a jiných parametrech.

Pár slov na závěr

Android TV box je skvělým vylepšením klasické televize. I když po jeho připojení bude rozhraní vaší TV vypadat trochu jinak, uživatelé chytrých telefonů s Androidem nebudou mít žádný problém rychle se zorientovat.

Většina TV boxů je odlišná a při koupi narazíte na různý hardware a parametry. Ty nejdražší modely, které disponují velkou vnitřní pamětí budou samozřejmě dražší. Jednodušší modely jsou oblíbenější zejména kvůli své ceně. Věříme, že si vyberete tak, že budete s koupí spokojeni.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 8 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!