Test TOP 5 nejlepších externích disků 2024

test externich diskuExterní disk je přenosné, elektronické úložiště dat. Díky jeho mobilitě a schopnosti udržovat velký objem dat, je externí disk skvělým pomocníkem pro lidi vyžadujících přístup ke svým datům kdekoliv se nacházejí. Na rozdíl od interních disků, externí disky nejsou originální (ale mohou být) určené k neustále aktivní využívání jako součást počítače. Jejich technologické dělení se větví do dvou skupin: mechanické externí disky (HDD) a nemechanické (SSD) externí disky.

Jak funguje?

Externí disk funguje technologicky stejně jako interní pevný disk, největší rozdíl je v jeho externím zhotovení, kdy se klade důraz na jeho ochranu, a částečně v interním (menší a lehčí provedení pro kompaktnost). Pevný disk je správce dat a má na starosti jejich zapisování a čtení. V případě mechanického pevného disku se mechanické ramena s čtecí hlavicí pohybují po discích, díky kterým data zapisují nebo čtou. Mezera mezi čtecí hlavicí a diskem je extrémně malá, a tak pád externího disku na zem ho může nenávratně poškodit. V případě nemechanických disků jsou data čtena a zapisovány do systému paměťových čipů, poskytujíc mimořádně rychlé manipulování s údaji a v případě externích disků se při pádu nemusí tak snadno poškodit.

Náš test externích disků vám představuje žebříček těch nejlepších externích disků, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

Test – TOP5 nejlepší externí disky

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Samsung T7 1TB, MU-PC1T0T/WW
externi disky Samsung T7 1TB, MU-PC1T0T/WW
100 %; 10 recenzí2 790 Kč
2.SanDisk Portable 1TB, SDSSDE30-1T00-G25
externi disky SanDisk Portable 1TB, SDSSDE30-1T00-G25
89 %; 4 recenze2 490 Kč
3.WD Elements Portable 4TB, WDBU6Y0040BBK-WESN
externi disky WD Elements Portable 4TB, WDBU6Y0040BBK-WESN
97 %; 103 recenzí2 490 Kč
4.WD Elements Portable 2TB, WDBU6Y0020BBK-WESN
externi disky WD Elements Portable 2TB, WDBU6Y0020BBK-WESN
94 %; 304 recenzí1 790 Kč
5.WD Elements Portable 1TB WDBUZG0010BBK-WESN
externi disky WD Elements Portable 1TB WDBUZG0010BBK-WESN
95 %; 398 recenzí1 390 Kč

Jak si vybrat ten správný externí disk?

1. Technologie

  • SSDExterní SSD disky jsou založeny na technologii paměťových čipů. Díky jeho nemechanicky podobě jsou rychlosti zapisování a čtení neomezené fyzickou hlavicí, a jsou tak několikanásobně vyšší, oproti mechanickému pevnému disku. Na trhu se SSD disky nacházejí v nižších kapacitách z důvodu cenové dostupnosti, nakolik jsou náklady na výrobu silikonových čipů vysoké. Externí SSD disk je oproti mechanickému externímu disku lehčí jen o pár desítek gramů (115g vs. 80g), což nemusí být podstatný rozdíl a určitě není rozhodujícím faktorem pro koupi.
  • HDDStarší, ale stále nejvyužívanější technologie disků. Je založena na mechanických pohybech ramen s hlavicemi, ty krouží kolem disků a díky magnetickým silám zapisují nebo čtou z disků data. Rychlost HDD disků je podstatně nižší oproti SSD, ale jejich nízké náklady na výrobu jim umožňují být cenově dostupné pro obyčejného člověka i přes vysoké kapacitě.
ssd vs hdd - porovnani

SSD vs. HDD: Plusy a minusy externích disků

2. Cena

Cena je nejčastějším rozhodujícím faktorem při koupi. To, kolik externí pevný disk stojí, záleží na dvou hlavních faktorech:

  • technologické zhotovení
    • SSD disky jsou podstatně dražší na zhotovení z důvodu přítomnosti silikonových čipů, za stejnou cenu poskytují podstatně nižší kapacitu dat oproti mechanickým diskem
    • HDD mechanické disky jsou cenově dostupnější díky technologicky jednodušší konstrukci, zároveň poskytují vysokou kapacitu, problém je jejich výrazně nižší rychlostí
  • kapacita úložiště
    • v praxi je disk s vyšší kapacitou dražší oproti diskem s nízkou kapacitou
    • disky SSD a disky HDD se stejnými kapacitami jsou cenově výrazně rozdílné, tato cenová nepoměr při porovnávání obou technologií je viditelná při poměru úložiště a ceny – € / GB

TIP: Ačkoli to jistotu přítomnosti externího disku nenahradí, pokud máte neustálý přístup k internetu, namísto externího disku si můžete vytvořit účty na cloudových úložištích, kde si dokážete ukládat a načítat vaše data, aniž zabíraly velké prostory na pevném disku. Mezi nimi patří Google Drive, Mega, OneDrive, a jiné. Účty zdarma mohou mít úložiště i 50 GB zdarma, jak je to v případě Mega, zatímco v případě Google Drive je to 15 GB.

3. Bezpečnost

Standardně jsou externí pevné disky nic víc jako úložiště dat, do kterých se data zapíší a jsou pak přenášeny s uživatelem. Na trhu se nacházejí disky, které obsahují softwarové vybavení, to vám poskytne extra bezpečnost pro vaše data – automatické zálohování či obnova ztracených dat. Za takové funkce se připlatí, ale v mnoha případech se to vyplatí, zvláště pokud je uživatel profesionál a jeho data se rovnají penězům.

💡 Při hledání nejlepšího externího disku je důležité zvážit, jaké typy dat budete ukládat. Pro většinu běžných uživatelů, kteří ukládají fotografie, videa nebo dokumenty, může být prioritou kapacita a rychlost přenosu dat. Nicméně, jak poukazuje Stanfordova univerzita ve svém článku USB External Drives and Encryption, v případech, kdy pracujete s extrémně citlivými daty, jako jsou osobní údaje, finanční záznamy nebo důvěrné pracovní dokumenty, byste měli zvážit další bezpečnostní opatření.

V takových specifických situacích je šifrování dat na externím disku nezbytné pro ochranu před neoprávněným přístupem, ztrátou nebo krádeží. Pro běžného uživatele však může být šifrování méně důležité a mělo by být zváženo v kontextu individuálních potřeb a typu ukládaných dat.

4. Kapacita

Kapacita pevného disku udává objem dat, který je pevný disk schopen uložit do svých paměťových médií. Standardně se udává v GB (gigabajtech) nebo TB (1 terabajt = 1000 GB).

Jaká kapacita je pro vás dostatečná? To záleží jen na vás a na vašem hobby.

  • Pro nenáročné a běžných uživatelů klidně vystačí pevný disk s kapacitou 250 až 320 GB, s takovou kapacitou jsou rychlé a spolehlivé SSD disky cenově velmi přijatelné a dostupné. Ničemu neuškodíte, pokud sáhnete po mechanickém externím disku s terabajtovou kapacitou, ale v tomto případě skutečně záleží jen na vašem rozpočtu a na vašem kompromisu mezi rychlostí SSD a kapacitou HDD.
  • Pokud jste profesionálem a zacházíte s velkým množstvím dat různého druhu na cestách – fotografie, filmy nebo jiná data, kapacita externího pevného disku je velmi důležitým faktorem. V takovém případě vám externí mechanický disk s 500 GB kapacitou nemusí vystačit a je proto lepší sáhnout po vyšších kapacitách. SSD disky s vysokými kapacitami nejsou cenově dostupné, a 512 GB SSD disky mohou být alespoň dvakrát tak drahé, jak 500 GB HDD. Proto jsou v tomto kapacitním rozmezí nejpočetnější právě HDD disky, které jsou tak vysokokapacitní, jakož i cenově dostupné.

TIP: V případě SSD disků, za stejnou cenu získáte disk s výrazně nižší kapacitou, ale výrazně vyšší přístupovou rychlostí. Na trhu je složité najít externí SSD disky s vyšší kapacitou jako je např. 1 TB. Cena 512 GB SSD disku je dvakrát až třikrát vyšší než v případě 500 GB mechanického disku. Pokud rozpočet není pro vás problémem, SSD volba se určitě vyplatí.

TIP 2: Přestože jsou disky s vyšší kapacitou méně cenově dostupné, je výhodnější koupit vysokokapacitní externí disk, než dokoupit další. Terabajtových disk je tedy cenově výhodnější než dvě 500 GB disky, totéž platí pro 2 TB pevný disk oproti dvěma jednoterabajtovým diskem.

5. Rychlost

  • HDDv rámci mechanických disků je rychlost udávána v RPM – otáčky za minutu. Standardem jsou 5400 RPM pevné disky, zatímco jiné mohou mít až 7200 otáček za minutu.
  • SSD – rychlost SSD disků se liší od technologie paměťových čipů, které disk využívá, ale i ten nejpomalejší SSD disk je násobně rychlejší od toho mechanického
  • Rozhraní – Externí pevné disky jsou připojeny k počítači / notebooku s pomocí různých datových kabelů a jejich konektoru. Tyto druhy připojení se liší rychlostí, a v některých případech mohou omezovat potenciál rychlosti připojeného disku. Připojení, které může zpomalovat čtení a zapisování z / do disku je např. USB 2.0, zastaralá verze USB připojení. Pro Mac uživatele zcela vyhovuje FireWire konektor, standardně se však využívá USB 3.0, který v drtivé většině nahradil technologii USB 2.0.

TIP: Každý model mechanického a nemechanicky pevného disku se od sebe liší rychlostí. Neexistuje obecná rovnice pro obecné srovnání disků uvnitř nebo vně skupiny. Je proto důležité vyhledat disk, o který máte zájem na internetu, a následně jej porovnat s ostatními. Stejně je doporučeno číst recenze nebo grafy.

Často kladené otázky

Je možné externí disky zakryptovat, abych při případné krádeži disku předešel krádeži mých dat?
Odpověď: zašifrování dat ve vašem disku je možné, a je to poměrně jednoduchý a zautomatizovaný proces. Stačí využít BitLocker program, který je součástí Windows 7, 8 a 10. Nejprve zapnete BitLocker, napíšete si heslo kterým zaheslovat váš disk, zvolíte si způsob jakým bude heslo uloženo (tedy do souboru, klidně si jej můžete vytisknout v případě, že ho zapomenete ). Po těchto krocích se Windows zeptá, zda může pokračovat s kryptováním. Tento proces může trvat déle.
Nacházejí se na trhu mechanické externí disky s vnější ochranou před otřesy a zničením?
Odpověď: Ačkoli nejsou četné, na trhu se nacházejí i externí disky jejichž obal je specializovaný na pády , čímž se může výrazně snížit možnost poškození disku při pádu. Je to samozřejmě další vlastnost disku, za kterou si připlatíte.
Můj notebook / počítač má výlučně USB 3.0 porty, je kompatibilní s připojením disku přes USB 2.0?
Odpověď: USB 3.0 je zpětně kompatibilní, a tedy takovéto připojení bude zaručeně fungovat. Totéž platí pro opačné připojení, ale v takových případech je rychlost tak vysoká, jakou je maximální rychlost toho nejpomalejšího článku – USB 2.0 vám může v obou případech výrazně snižovat rychlost přístupu k disku.
Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!