Test TOP 7 nejlepších sušiček prádla 2024

test susicek pradlaVěšení, dlouhodobé sušení, žehlení a skládání prádla zabere množství času, energie a v konečném důsledku i místa. Obzvláště během zimních měsíců, kdy musíte mít sušák s prádlem uvnitř, například v obývacím pokoji. Tomuto všemu se můžete vyhnout používáním sušičky prádla. Celý proces od vytahování prádla z pračky, až po ukládání do skříně zrychlí a zefektivní. Navíc, dokud se bude prádlo sušit, vy můžete odpočívat při dobré knize, nebo oblíbeném programu v televizi.

Jak sušička prádla funguje?

Sušička prádla po zapnutí nasaje a zahřeje vzduch na požadovanou teplotu. Proud horkého vzduchu vytáhne z prádla veškerou vlhkost. Následně studený vzduch prádlo zafixuje tak, aby nezůstalo zamotané, pokrčené, ale právě naopak na dotek jemné a nadýchané. Po vyjmutí ze sušičky tedy nemusíte ztrácet čas se žehlením a vyrovnáváním prádla. Včetně samotného sušení prádla sušička disponuje i řadou dalších funkcí. Z oblečení odstraní žmolky, zvířecí chlupy, či vlasy, které odvádí do speciálního filtru. Podobně je to i s přebytečnou vodou a vzduchem, které putují z bubnu ven, nebo při kondenzačních sušičkách do vyhrazené nádoby.

 Náš test sušiček prádla vám představuje žebříček těch nejlepších sušiček prádla, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP7 nejlepší sušičky prádla

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.AEG AbsoluteCare T8DBG68SC
susicky pradla AEG AbsoluteCare T8DBG68SC
94 %; 191 recenzí15 990 Kč
2.Bosch WTR87TW1CS
susicky pradla Bosch WTR87TW1CS
98 %; 28 recenzí14 690 Kč
3.Bosch WTW87467CS
susicky pradla Bosch WTW87467CS
96 %; 225 recenzí13 990 Kč
4.Beko DPY 8506 GXB1
susicky pradla Beko DPY 8506 GXB1
93 %; 805 recenzí10 390 Kč
5.Beko DPS 7405 G B5
susicky pradla Beko DPS 7405 G B5
94 %; 269 recenzí8 390 Kč
6.PHILCO PD 7
susicky pradla PHILCO PD 7
99 %; 10 recenzí6 790 Kč
7.Amica SUPF 810 W
susicky pradla Amica SUPF 810 W
93 %; 31 recenzí6 690 Kč

Jak vybrat tu nejlepší sušičku prádla?

Sušička prádla patří mezi dražší domácí spotřebiče. Při koupi se tedy rozhodne, nespěchejte a pečlivě zvažte všechny její parametry. K těm nejdůležitějším patří:

1. Druhy sušiček prádla

V závislosti na způsobu odvádění horkého vzduchu rozlišujeme:

a) Ventilační (odvětrávací) sušičky prádla prostřednictvím horkého vzduchu prádlo ohřívají, v důsledku čehož vzniká pára a směs vlhkého, horkého vzduchu. Ten se následně odvádí z bubnu rovnou ven. Pro jejich fungování je tedy nezbytné zajistit správné odvětrávání prostřednictvím odvádějící trubice s min. délkou 1,2 metru. Takové stavební úpravy a s nimi související i tepelné ztráty si ale nemůže dovolit každý. Výhodou ventilačních sušiček je však nižší pořizovací cena a malá spotřeba elektrické energie.

b) V případě kondenzačních sušiček horký vzduch naváže na sebe páru, přičemž při přejetí bubnem se uvnitř sušičky ochladí. Vzniklá voda směřuje do sběrné nádoby a vzduch se znovu zahřívá. Celý proces je efektivnější a nevyžaduje si žádné stavební úpravy. Kondenzační sušičky jsou sice dražší, avšak populárnější . Navíc tento druh sušiček je k dispozici v množství variant, od vestavěných, volně stojících až po sušičky se zkrácenou hloubkou tzv. slim sušičky.

V závislosti na způsobu ohřívání vzduchu najdete na trhu: 

Kondenzační sušičky s topným tělesem – vyznačují se vyšší spotřebou elektrické energie, protože vzduch je ohříván elektrickým topným tělesem. Jejich hlavním benefitem je nízká cena a kratší čas sušení, což ocení především rodiny s dětmi.  

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem – na ohřátí studeného vzduchu využívají zbytkové teplo. Tyto sušičky jsou tedy úspornější a efektivnější. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a delší čas sušení, který může být pro vícečlenné rodiny překážkou.   

Hybridní sušičky – představují novinku na trhu. Disponují tak topným tělesem, jakož i tepelným čerpadlem, vzhledem k tomu patří do vyšší cenové kategorie. 

2. Energetická účinnost

Při hledání nejlepších sušiček prádla se jako jeden z důležitých faktorů ukazuje energetická účinnost. Komplexní studie provedená J. Lee, N. Hoellerem, D. Rogersem a dalšími a zveřejněná na ResearchGate se ponoří do vzorců spotřeby energie u sušiček prádla.

Tento výzkum zdůrazňuje, že sušičky prádla patří mezi energeticky nejnáročnější spotřebiče v našich domácnostech. Závěry studie jsou pro spotřebitele zásadní, protože podtrhují důležitost výběru sušičky, která nejen splňuje jejich potřeby sušení, ale také funguje efektivně.

Výběrem modelu, který vyniká energetickou účinností, mohou spotřebitelé výrazně snížit spotřebu energie v domácnosti a následně i účty za energie.

Tato studie slouží jako cenný zdroj pro pochopení dopadu těchto spotřebičů na životní prostředí a vede spotřebitele k udržitelnějším a nákladově efektivnějším rozhodnutím při nákupu sušičky prádla.

3. Účinnost sušení

Jeden z nejdůležitějších parametrů, který označuje kolik % vody sušička dokáže vysušit z mokrého prádla. Podle efektivity sušení jsou sušičky prádla rozděleny do jednotlivých kategorií od A až po G. Sušičky s písmenem ,, A ,, pracují nejefektivnější , přičemž z oblečení dokáží vytáhnout více než 90% vody . Postupně účinnost sušení klesá, levné modely spadající do kategorie G vysuší na standardním programu méně než 40% vody . Samozřejmě při volbě delšího programu sušení, případně při sušení poloprázdný bubnu se účinnost sušení může změnit.

4. Kapacita sušičky prádla

Nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 7 do 9 kilogramů. V případě levnějších modelů se můžete setkat i s menší kapacitou, kterou ale nedoporučujeme. Do malých dvoučlenných domácností je ideální kapacita bubnu 7 kg . Pokud jste však větší rodina se čtyřmi, pěti členy, budete potřebovat sušičku s min. kapacitou 8 až 9 kg. Prádlo vkládáte do sušičky mokrý, tedy i těžší. Nenechte se zmást volným prostorem v bubnu a nepřekračujte kapacitu sušičky. Odrazí se to nejen na efektivitě sušení, ale i samotné kvalitě oblečení, které se může tímto způsobem znehodnotit.

5. Spotřeba elektrické energie

Všechny potřebné informace, od účinnosti sušení, kapacity až po samotnou spotřebu energie najdete na energetickém štítku. Obecně jsou nejúspornější sušičky s energetickou třídou A +++, A ++ nebo A. Naopak, snažte se vyhnout třídám s označením B, C, D, které v porovnání s třídami A spotřebují až o 60% více energie. Samozřejmě přihlížejte i na to, kolik krát týdně budete sušičku používat. V případě, že každé dva dny, rozhodně, investujte do energetické třídy A +++.      

6. Hlučnost sušičky

Sušička prádla sice nepatří mezi nejhlučnější domácí spotřebiče, avšak některé modely vás mohou rušit. Obzvláště pokud jsou umístěny v blízkosti obývacího pokoje nebo ložnice. Optimální hlučnost sušičky se pohybuje okolo 64 – 65 decibelů, což je přibližně hlasitost běžného telefonátu. Samozřejmě, čím méně decibelů, tím je sušička tišší. Pokud tedy plánujete sušit prádlo v noci, rozhodně nevybírejte modely s hlučností více než 65 decibelů.

7. Funkce

Rychlé odstranění pachu – tzv. refresh funkce je ideální pro oblečení dlouho stojící v skříni. Nejenže ho zbaví nepříjemného zápachu a dodá mu potřebnou svěžest, ale ho i vyžehlí a zbaví alergenů.    

Šestý smysl ( fuzzy logic ) – nemusíte stát při sušičce a čekat až se prádlo vysuší, sušička to zvládne i bez vás. Pomocí čidel vlhkosti a vzduchu dokáže sama zjistit stav oblečení v sušičce a tomu automaticky přizpůsobit program sušení.

Ovládání přes telefon – některé modely umožňují spárování s vaším telefonem, díky čemuž můžete sušičku ovládat a sledovat stav programů klidně i z práce. Také prostřednictvím speciální aplikace dokážete nejen sledovat, ale i odhalit případné poruchy sušičky prádla.   

Často kladené otázky

Je třeba prádlo po sušení v sušičce ještě žehlit?

Některé modely sušiček disponují speciální žehlící funkcí, která však při košilích nemusí stačit. Důležitý je zejména čas, kdy vyberete prádlo ze sušičky. Elegantní oblečení, včetně košil, vytáhněte, rozhodně dříve, dokud je tkanina ještě vlhká. Snadněji se formuje a skládá. Běžné oblečení zas vybírejte až po úplném dosušení a hned ho i poskládejte.

Jak dlouho trvá sušení prádla v sušičce?

Doba sušení se odvíjí od konkrétního typu sušičky a její kapacity. V průměru se však pohybuje v rozmezí od 90 – 120 minut.

Co sušička prádla a alergie?

Vzhledem k tomu, že sušička prádla funguje při vysokých teplotách, dochází k eliminaci všech bakterií, včetně zvířecích chlupů, které jsou zachycovány filtrem. Samozřejmě sušička neodstraní všechny zdroje alergií. Osobám citlivým na vlhkost může způsobit vážné zdravotní komplikace, protože při sušení v sušičce vzniká poměrně více vlhkosti než při klasickém sušení na sušáku.

Jak probíhá údržba sušičky?

Většina sušiček disponuje dvěma typy filtrů. První je prachový filtr, zachycující veškerou nečistotu z oblečení. Vyžaduje si tedy pravidelné čištění. Po dvou sušicích cyklech filtr vyberete, propláchněte tekoucí vodou, vysušíte a opět nasunete. Druhý filtr zachycuje jen nečistoty, které projdou přes prachový filtr, vzhledem k tomu ho stačí vyčistit přibližně po deseti cyklech sušení. Některé sušičky dokonce disponují automatickým čištěním tohoto filtru. Při kondenzačních sušičkách, včetně čištění filtrů, údržba zahrnuje také vylévání vody z nádobky na kondenzát.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 10 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Leave the field below empty!