Test TOP 7 nejlepších stanů – 2024

test-stanuOddech či dovolená v přírodě jsou v dnešní době velmi oblíbené a vyhledávané. Ubytování si umíte zajistit v přírodních chatách, penzionech nebo hotelích, ale stanování v přírodě pod širým nebem má nepochybně své kouzlo. V tomto článku se dozvíte, co to je stan a získáte užitečné informace, které vám pomohou při výběru ideálního stanu pro vás. Jeho výběr je důležitý, protože na něm závisí, jaký bude pobyt v přírodě.

Stan je přenosný přístřešek, který primárně slouží k pobytu v přírodě pod širým nebem. Skládá se z konstrukce zvané rám, na které je uchycen materiál. Aby rozložený stan zůstal na svém místě, je nutné jej něčím připevnit. Slouží k tomu pevné šňůry uchycené o stan, které se připevní kolíkem zaraženým do země. Jeho úkolem je chránit dobrodruhy před vnějšími nepříznivými a povětrnostními vlivy.

Využitelnost stanu je všestranná. Je perfektním společníkem na turistiku, dobrodružné cestování, ale využít lze i v kempech, na rodinných výletech, festivalech či doma na zahradě. Stan by měl být součástí povinné výbavy každého milovníka přírody.

Náš test stanů vám představuje žebříček těch nejlepších stanů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší stany

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.MSR Hubba Hubba NX
stan MSR Hubba Hubba NX
100 %; 5 recenzí10 990 Kč
2.Jurek Midi 2.5
stan Jurek Midi 2.5
97 %; 10 recenzí5 990 Kč
3.Husky Sawaj Camel 2 Pro
stan Husky Sawaj Camel 2 Pro
83 %; 3 recenze5 590 Kč
4.Husky Baron 4
stan Husky Baron 4
93 %; 41 recenzí5 590 Kč
5.Waterfall Double UL
stan Waterfall Double UL
93 %; 37 recenzí4 690 Kč
6.Husky Beast 3
stan Husky Beast 3
93 %; 23 recenzí4 390 Kč
7.Coleman Darwin 2
stan Coleman Darwin 2
90 %; 39 recenzí1 990 Kč

Jak vybrat ten nejlepší stan?

Parametry, kterých je třeba si při výběru stanu všímat

Při výběru stanu mnoho lidí obvykle zajímají dva hlavní atributy, kterými jsou cena a kvalita. Na trhu naleznete stany od různých výrobců a v různých cenových hladinách. Liší se převážně parametry a vlastnostmi. Pro neznalé je velmi obtížné se vyznat mezi jednotlivými druhy stanů a vybrat si ten nejlepší. My vám chceme výběr co nejvíce usnadnit, a tak vám nabízíme podrobnou analýzu hlavních parametrů, kterých je důležité si při koupi všímat. Než si koupíte svůj stan, zaměřte se na následující parametry a vlastnosti:

1) Typy stanů podle použití

Při výběru stanu je důležité si ujasnit, k jakému účelu má sloužit. Na základě použití se stany rozdělují na tři základní kategorie:

  • Rodinné stany – již podle názvu je zřejmé, že tyto typy stanů jsou určeny pro rodiny ke kempování či pobytu v přírodě. Obvykle jsou navrženy pro minimálně tři osoby a více. Vyznačují se maximálním komfortem a pohodlím. Charakteristickými jsou velké rozměry a vyšší strop, díky čemuž je možno se ve stanu postavit. K dispozici je více oddělených částí, předsíň a krytá terasa. Tyto typy stanů mají robustnější konstrukci a obvykle jsou náročnější na postavení (musí jich stavět více lidí najednou). Nevýhodou je, že jsou těžké a nejméně skladné – i po složení jsou větších rozměrů. Proto je ideální je přepravovat v kufru auta.
  • Turistické stany – jedná se o univerzální stany, které jsou navrženy pro 2 , 3 nebo 4 osoby. Jsou určeny hlavně pro kempování, turistiku, festivaly nebo pro rybáře. K dispozici jsou větších i menších rozměrů a tvořeny z různých materiálů. Výhodou těchto typů stanů je skladnost (jsou menší a snazší v porovnání s rodinnými stany) a jejich jednoduchá konstrukce, která umožňuje rychlé složení/rozložení.
  • Expediční stany – jedná se o nejodolnější stany a zároveň nejdražší. Tyto typy stanů jsou určeny do extrémních podmínek. Jsou tvořeny z kvalitních, pevných a zároveň lehkých materiálů, které jsou vhodné do mrazivého, větrného i deštivého počasí. Stany jsou navrženy pro 1 až 2 osoby. Výhodou je nejen odolnost, ale také jejich skladnost a rychlost složení/rozložení. Tyto stany jsou ideální pro vysokohorskou turistiku.

2) Typy stanů podle provedení stěn

Dalším důležitým parametrem při výběru stanu je provedení stěn. To určuje, z kolika vrstev je stan tvořen. Na základě toho umíme určit, do jakého počasí je stan vhodný. Existují dva typy:

  • Jednoplášťové stany – stany jsou vyrobeny z lehkých materiálů a jsou tvořeny z jedné vrstvy (bez vnitřního stanu). Hodí se pro občasné použití do méně extrémních podmínek.
  • Dvouplášťové stany – jsou tvořeny z vnější vrstvy (tzv. tropiko), na které je uchycena vnitřní vrstva z prodyšného materiálu. Tento materiál musí být schopen propouštět vzduch a vodní páru, aby se nehromadily ve vnitřní části stanu. Tento druh stanů je vhodný i do extrémních podmínek.

3) Stany podle typu a tvaru konstrukce

Stany lze rozdělit i podle typu a tvaru konstrukce. Ta předurčuje, jak konečný tvar bude mít postavený stan. Nejčastěji jsou na výběr tři druhy konstrukce:

  • Stan ve tvaru “ A“ – konstrukce stanu je tvořena dvěma tyčemi, které připomínají tvar střechy. Tento typ stanu se obvykle skládá z jedné vrstvy. Abyste stan postavili, tak se musí napnout za pomoci upínacích lanek a zajistit kolíky (případně kovovými sponkami). Výhodou je snadné rozložení/složení. Nevýhodou je horší odolnost vůči dešti, nedostatek vnitřního prostoru a nedostatečná stabilita. Tento typ stanů je v současnosti méně běžný až ojedinělý, většinou se vyrábějí v retro verzích.
  • Kopulovitý stan – konstrukci tvoří dvě ohebné tyče, které se táhnou z rohů podlahové části a protínají se v nejvyšším bodě stanu. Pro vyšší stabilitu a odolnost vůči povětrnostním podmínkám se používají i další ohebné tyče. Tento tvar stanů lze přirovnat ke kopuli nebo k eskymáckému iglú. Jejich jednoznačnou výhodou je pevnost konstrukce, jednoduchá skladnost a perfektní vnitřní využití prostoru. Patří k nejpopulárnějším stanům současnosti.
  • Tunelový stan – už podle názvu je jasné, že tento druh stanů připomíná tvar tunelu. Konstrukce je tvořena z prutových oblouků, které se rovnoměrně osadí a tím vytvoří prodloužený tunel. Konstrukci je nutno upevnit pomocí klínů nebo kolíků. Výhodou těchto stanů je nízká hmotnost, vynikající prostornost a jejich výška.

4) Vodní sloupec

Při výběru stanu je tento údaj velmi důležitý. Třeba si vybrat takový model stanu, který nabízí dostatečně vysoký vodní sloupec. Díky tomu můžete stan využívat také v měsících, kdy jsou srážky běžné.

Vodní sloupec udává, jaká je voděodolnost stanu. To znamená, že představuje údaj, který hovoří o nepromokavosti materiálu, ze kterého je vyroben stan. Hodnota vodního sloupce se udává v milimetrech. Platí, že čím je hodnota vyšší, tak tím je stan odolnější vůči vodě a promoknutí.

Voděodolnost nebo nepromokavost stanu se dosáhne impregnací materiálu za pomoci speciálního přípravku k tomu určeného. Tím se však zvyšuje hmotnost a snižuje prodyšnost materiálu.

Vodní sloupec se udává samostatně pro tropiko a podlážku (což je podkladní vrstva stanu), takže jsou k dispozici dva údaje. Jaké hodnoty vodního sloupce jsou vyhovující? V našich podmínkách jsou ideální následující hodnoty:

  • Vodní sloupec tropika: 1500 – 2500 mm
  • Vodní sloupec podlážky: do 5000 mm

Jak můžete vidět, tak hodnota vodního sloupce podlážky je o dost vyšší. Důvodem je, že si musí poradit s tlakem, který je na ni ve stanu vyvíjen. Lidé vytváří na podkladní vrstvu stanu mnohem větší tlak než déšť na tropiko.

5) Podkladová vrstva stanu – podlážka

Podkladová vrstva stanu se nazývá podlážka. Měla by být kvalitní a odolná, protože na ní závisí pohodlí ve stanu. Může být vyrobena z různých syntetických materiálů, jako jsou PVC, polyester a polyamid. Nevýhodou PVC podlážky je, že používáním se může poškodit (nejčastěji ztrácí na pevnosti nebo praská) a tak může začít do stanu zatékat voda. Kvalitnější, ale zároveň i dražší jsou podkladové vrstvy stanu, které jsou vyrobeny z polyesteru a polyamidu.

6) Velikost a délka stanu

Pro dostatečné pohodlí a komfort při spaní ve stanu je důležitá jeho velikost a délka. Výrobci většinou uvádějí pro kolik osob je stan určen. Na jednu dospělou osobu se průměrně počítá s minimální šířkou 60 – 70 cm. Třeba si však uvědomit, že tam není zahrnut prostor pro osobní věci a zavazadla. Nemluvě o tom, jsou-li osoby pevnější postavy. Proto doporučujeme vybrat si takový stan, jehož kapacita bude alespoň o jednu nebo dvě osoby větší, než bude reálně stan využívat. Dosáhnete tak nejen většího prostoru, ale i maximálního komfortu ve stanu.

Stejně jako velikost je důležitá i délka stanu, zejména v případě, že jej budou využívat i vyšší lidé. Obecně platí, že délka stanu by měla být delší minimálně o 20 cm než je nejvyšší osoba, která se bude ve stanu nacházet. Díky dostatečné délce se každý člen stanu pohodlně vyspí.

7) Hmotnost stanu

Při výběru stanu je důležité brát v úvahu i samotnou hmotnost. Rozhodujícími faktory jsou dvě věci – jak budete stan přenášet a k čemu ho chcete využívat.

Pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo pobyt u vody jsou praktičtější stany s nízkou hmotností. Ideální jsou lehké nebo ultralehké stany. Pro kempování na dovolené jsou vhodnější větší rodinné stany. Ty jsou sice mnohem obtížnější, ale na druhé straně více prostornější a komfortnější.

Pokud plánujete nosit stan v batohu na svých bedrech, tak určitě nám dáte zapravdu, že čím bude lehčí, tím lépe. Nízká hmotnost je obzvláště užitečná při náročných túrách. Pokud budete stan převážet v kufru auta, v takovém případě se nebojte investovat i do finančně náročnějšího rodinného stanu s vyšší hmotností.

8) Vstup do stanu

Další důležitou věcí, kterou je třeba si při nákupu všímat je vstup do stanu. Je nepohodlné, pokud je velmi nízký nebo příliš úzký. Při vstupu do stanu platí, že čím je prostornější, tím lépe.

K dispozici může být jeden vchod nebo dva. Menší stany jsou obvykle vybaveny jedním vchodem. Praktičtější však je, když má stan dva vchody, díky čemuž je usnadněn přístup do stanu a zajištěno i lepší větrání.

Vstup do stanu může být volný nebo uzavíratelný. Lepší a komfortnější řešení je, pokud je vstup do stanu kvalitně zajištěn a uzavíratelný. Slouží k tomu zip, který by měl být nejen odolný, ale také dostatečně kvalitní. Nezapomeňte jej před koupí zkontrolovat.

V případě stanování u vody oceníte moskytiéru neboli síťku, která zabraňuje vstoupit nepříjemnému hmyzu do interiéru stanu.

9) Kvalita švů

Mnoho lidí nenapadne, že právě švy na stanu jsou velmi důležité. Jejich kvalita je rozhodující. Pokud nejsou kvalitní a dostatečně podlepeny speciální nepropustnou páskou, v takovém případě se může stát, že v nepříznivém počasí vám bude přes švy zatékat.

10) Konstrukce stanu

Konstrukce je základním prvkem, bez kterého by stan nemohl být postaven. Je tvořena z prutů, přičemž velmi důležitá je odolnost materiálu, ze kterých jsou vyrobeny. Existují dva základní druhy materiálů:

  • pruty z laminátu – jsou těžší a náchylnější k poškození, takže s nimi je třeba zacházet velmi opatrně
  • duralové pruty – jeden z nejlepších materiálů a nejdražších zároveň. Jsou však kvalitní, lehké a dokáží odolávat i extrémním vlivům počasí

11) Vnitřní kapsy

Vnitřní kapsy jsou praktickým řešením. Mohou se použít k odkládání různých drobností, které chcete mít po ruce a neztratit. Některé modely stanů mají přímo zabudované vnitřní kapsy, jiné umožňují si je dokoupit a dodatečně připevnit do interiéru stanu.

12) Barva stanu

Výběr barvy stanu není jen věcí vkusu. Jedná se o docela podstatný parametr, neboť barva stanu slouží pro různé účely. Světlé provedení stanů ve srovnání s tmavými dokáží lépe odrážet světlo a tím je vnitřek stanu méně zahříván. Navíc světlé barvy vzbuzují opticky větší prostor, takže v interiéru stanu nebudete mít pocit stísněnosti. Na druhé straně, tmavší barvy zajistí, aby vás brzy ráno neprobudily první ranní paprsky.

13) Příslušenství a doplňky ke stanu

Mnoho výrobců u dražších modelů nezapomíná přibalit ke stanům i užitečné doplňky a příslušenství. V některých případech, například u základních modelů, si však člověk musí příslušenství a různé doplňky dokoupit zvlášť. Mezi takové vybavení patří kolíky, upínací lanka, pruty a tyčky, dodatečné předsíně, přídavné kapsy a sítě, impregnační spreje, opravné sady a další.

14) Nejlepší značky stanů

Na našem trhu se nachází široká nabídka značek, které nabízejí různé druhy stanů. Mezi nejoblíbenější patří následující:

  • Husky – jedná se o českou značku, která vznikla v roce 1997. Nabízí outdoorové a kempinkové vybavení, turistické oblečení a batohy. Ve své nabídce má na výběr několik turistických stanov, které vynikají hlavně svým zajímavým designem.
  • Coleman – americká značka, jejíž vznik sahá až do roku 1901. Zaměřuje na prodej outdoorového vybavení s použitím nejmodernějších technologií. V jejich nabídce naleznete kvalitní turistické stany různých tvarů a velikostí. Jsou vhodné pro dobrodruhy, ale i lidi, kteří rádi kempují.
  • Loap – jedná se o českou značku, která nabízí cenově dostupné turistické, rekreační či rodinné stany
  • Další značky – Hannah, Hilleberg, High Peak, Jurek, Salewa, Ferrino, Vango, Quechua, Robens, Trimm, Crossroad, Naturehike.

15) Cena, poměr ceny a kvality

Rozhodnete-li se pro koupi svého nového stanu, jako první byste si měli ujasnit cenu, kterou jste ochotni do něj investovat. Nabídka stanů je široká a můžete si vybrat nejen z různých cenových hladin, ale také podle parametrů, vlastností a značek. Někdo si přeje vysloveně nejnovější model na trhu bez ohledu na cenu, jinému stačí i základní model s přijatelnou cenou.

Pokud nemáte pevně stanovenou cenu, kterou jste ochotni za nový stan zaplatit, jistě vás bude zajímat vyvážený poměr ceny a kvality. Pro mnoho lidí je právě tento poměr rozhodujícím faktorem. Většinou platí, že čím je stan dražší, tím je i kvalitnější a odolnější. Není to však podmínka.

  • Levný stan si dokážete koupit za 20 nebo 30 eur, ale postačí vám akorát tak pro stanování doma na zahradě. Třeba si však dát pozor na déšť, protože v ceně je odražena i kvalita materiálu, ze kterých je stan vyroben.
  • Turistický stan se základním vybavením můžete pořídit v cenové hladině od 70 do 140 eur.
  • Základní provedení rodinných stanů si můžete zakoupit v ceně od 150 do 300 eur.
  • Kvalitní expediční stany ve výborném poměru cena a kvalita vás mohou vyjít na 350 až 400 eur.
  • Pokud máte zájem o to nejlepší, pak si vyberte prvotřídní expediční stany z kvalitních odlehčených materiálů, ale počítejte s tím, že jejich cena může dosahovat i několik tisíc eur.

Při výběru stanu je dobré si ověřit, zda daný výrobce má ve své nabídce náhradní komponenty. Díky tomu si nebudete muset každou sezónu kupovat nový stan, ale jen dokoupíte, co se poškodí.

Užitečné tipy při koupi stanu

Pokud jste se rozhodli pro koupi nového stanu, určitě vás bude zajímat, jak si vybrat nejlepší stan, abyste později nemuseli litovat, že jste zbytečně vyhodili kopec peněz za stan, který nedokážete plně využívat.

Jak tedy vybrat správný stan? Nejzákladnějšími parametry jsou účel využití stanu, jak často a v jakých podmínkách se bude používat. Podívejte se na následující užitečné tipy, které vám při výběru stanu pomohou:

  1.     Proč si kupujete stan? Chcete ho využívat pro rodinné pobyty v kempu nebo jej využijete ke stanování během turistiky? Podle odpovědi budete vědět, který typ stanu bude pro vás nejvhodnější.
  2.     Kde a kdy budete nejvíc stan využívat? Pokud jej budete využívat v našich oblastech, v takovém případě se nemusíte zaměřit na stany s vysokým vodním sloupcem. Důležité je však znát odpověď, ve kterém ročním období jej budete nejvíce využívat.
  3.     Plánujete více cestovat a přemísťovat se se stanem? V tomto případě je velmi důležité složení a rozložení stanu. Tady je důležité, aby konstrukce stanu byla zhotovena z kvalitní a odolné konstrukce.
  4.     Kolik lidí bude ve stanu spát? Stan si vyberte podle počtu lidí, kteří v něm budou přespávat a nezapomínejte při tom na rezervu jedné nebo dvou osob. Díky tomu bude mít každý člověk ve stanu dostatečný prostor.
  5.     Chcete stan využívat k přespání během turistiky? Vybírejte si menší a lehčí stany, protože jej pravděpodobně ponesete v batohu na ramenou. Při náročných túrách zaručeně nižší váhu oceníte.
  6.     Potrpíte si na komfort a pohodlí? Při výběru dbejte na počet vstupů, dostatečně vysoký vnitřek stanu, na dostatečnou odolnost podlážky a tropika, v úvahu berte i větrání a pro kolik lidí je stan určen. To vše ovlivňuje komfort při používání.
  7.     Budete mít s sebou spoustu zavazadel? V tomto případě nezapomínejte, že i zavazadla je třeba někam uskladnit.
  8.     Jakou barvu stanu preferujete? Chcete tmavší nebo světlejší interiér stanu? Barva je také důležitým parametrem při výběru stanu.

Často kladené dotazy o stanech

Co znamenají následující výrazy při výběru stanu?

  • Tropiko – je to vnější vrstva (plášť) stanu, která je pokryta voděodolnou úpravou, čímž je stan chráněn před namočením.
  • Podlážka – je to podkladová vrstva stanu, která se nachází na zemi uvnitř stanu. Měla by být vyrobena z kvalitního, nepromokavého a dostatečně odolného materiálu. Nejlepší jsou podlážky vyrobeny z polyesteru a polyamidu.
  • Vodní sloupec – určuje, jaká je voděodolnost nebo nepromokavost stanu. Hodnota sloupce se udává v milimetrech. Zde platí pravidlo, že čím je vyšší hodnota, tím je stan odolnější vůči vodě.

Jaký je ideální vodní sloupec stanu?

Na naše běžné podmínky na Slovensku vám bude docela stačit vodní sloupec tropika od 1500 mm do 2500 mm. V případě podlážky je vodní sloupec vhodný do 5000 mm. Chcete-li stanovat v náročnějších podmínkách (například na horách), vybírejte si stany s vodním sloupcem o hodnotě od 6000 mm a více. Při vyšší hodnotě je důležité dostatečné větrání, neboť díky vyššímu vodnímu sloupci je snížena prodyšnost ve stanu.

Je kvalitnější konstrukce z laminátových nebo duralových prutů?

Zde jednoznačně vyhrávají duralové pruty, které jsou pevnější, kvalitnější a mají nižší hmotnost. Za tento druh konstrukce si sice zaplatíte, ale vydrží vám několik let.

Je při stanování potřebný opravný set na stany?

Opravný set na stany by měl být povinnou výbavou každého člověka, který stanuje. Pomůže vám ochránit stan před poškozením a celým zničením. Součástí opravného setu by měly být minimální záplaty na plachtu a podlážku, jehla a nit pro opravu švů a pevná lepící páska pro dočasné slepení prutů.

Jak pečovat o stan?

Důkladná péče dokáže výrazně ovlivnit životnost každého stanu. Jaký je správný postup, díky kterému bude mít stan co nejdelší životnost? Držte se následujících zásad:

  • Zajistěte, aby se během používání ve stanu pravidelně větralo.
  • Po každém stanování, a to iv případě, že během stanování nepršelo, je důležité stan důkladně vyčistit a následně vysušit, aby nevznikly nepříjemný zápach a plísně
  • Žádný stan se nikdy nesmí prát v pračce a ani sušit v sušičce prádla (neuvádí-li výrobce jinak)
  • Špínu ze stanu odstraňte za pomoci speciálních prostředků určených na stany nebo pomocí mýdla a teplé vody a nezapomeňte na jeho vysušení
  • Stan je vhodné skladovat na suchém, tmavém a nejlépe chladném místě
  • Pokud objevíte na stanu byť jen malou dírku, okamžitě ji opravte a zaplatejte (slouží k tomu set na opravu stanů)
  • Občas promažte zipy silikonovým sprejem, čímž tak prodloužíte jejich životnost.
Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!