Test TOP 7 nejlepších šicích strojů 2024

test sicich strojuŠicí stroj je zařízení, které se používá k sešívání, a tedy spojování kusů textilu. Kdysi byly všechny šicí stroje manuálně poháněné a mnohé byly stolní – stroje byly vestavěné do stolu, kde byly poháněny ne ručním točením, ale šlapáním na velký pedál. Od té doby se však stal lehčím, bohatším na funkce a zároveň cenově přístupnějším.

Při výběru toho správného šicího stroje byste měli dbát na to, kolik peněz chcete do šicího stroje investovat a na jaký účel bude šicí stroj využíván. Dnes je možné si zakoupit modely, které již dokážou šít desítkami nejrůznějších druhů stehu.

Náš test šicích strojů vám představuje žebříček těch nejlepších šicích strojů, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší šicí stroje

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Pfaff Passport 2.0
sici stroj Pfaff Passport 2.0
11 099 Kč
2.Brother NV 15
sici stroj Brother NV 15
7 990 Kč
3.JANOME 920
sici stroj JANOME 920
5 990 Kč
4.Singer SMC 6180
sici stroj Singer SMC 6180
5 690 Kč
5.Singer SMC 3323
sici stroj Singer SMC 3323
4 290 Kč
6.Singer Tradition 2282
sici stroj Singer Tradition 2282
3 990 Kč
7.Lucznik 419
sici stroj Lucznik 419
3 790 Kč

Jak vybrat ten nejlepší šicí stroj?

Důvod rozhodnutí – proč jste se rozhodli pro šicí stroj?

Pokud jste se rozhodli zvolit si šicí stroj, musí být za tím nějaký důvod. Chcete si urychlit práci? Chcete si ho vyzkoušet? Potřebujete to pro vaši živnost, respektive plánujete zakoupit několik šicích strojů určených pro profesionální výrobu? Nebo si ho chcete zakoupit pro příležitostné šití během vašeho volného času?

Je důležité zeptat se: Proč jsem se rozhodl/la pro šicí stroj? Pokud se jedná o amatérský zájem, sažení po velmi drahém šicím stroji, jehož funkce vůbec nevyužijete a jehož manuál je složitý, je prostě nesprávná volba. Pokud se však jedná o ten profesionální, vaše rozhodnutí zakoupit levnější modely se může negativně odrazit na dlouhodobých výdajích, které budou spjaty zejména s údržbou. Je proto důležité začít prioritizovat vaše potřeby.

  • Pokud jste amatér a vůbec neplánujete jít do profesionální sféry, sáhněte po nenáročném no ne nejlevnějším šicím stroji, který poskytuje základní funkce a nějaké nápomocné funkce, jako je např. osvětlení pracovní plochy, protože vy budete nejpravděpodobněji šít jen po večerech ve volném čase.
  • V případě profesionálního využití je kvalita stroje a jeho širokospektrální funkcionalita nadevše. Pro profesionální využití, koupě šicích strojů má být brána jako investice, která prvotní náklady na pořízení strojů přetransformuje na zisk. Kvalita modelu je proto nejdůležitějším faktorem, protože pořízení kvalitního modelu minimalizujete budoucí náklady na údržbu.

TIP: Recenze uživatelů nebo stránek mohou být skvělými referencemi, a mohou vám výrazně napomoci a orientovat se na trhu a v konečné koupi toho správného šicího stroje.   

Cena se nemusí rovnat kvalitě, ani kvalita ceně 

Je velmi důležité číst užitečné a detailní recenze uživatelů, které mohou poukázat na pochybnou kvalitu stroje, zda nepoměr mezi kvalitou a cenou výrobku. Pozor na firemní stránky, které hodnotí své produkty / napovídají vám který (jejich) produkt je právě pro vás. Na vaše otázky totiž může stránka odpovídat přímo svým produktem, který po kvalitativní stránce nemusí být vůbec podle vašich představ.

TIP: Při koupi musíte mít odpověď na jednu důležitou otázku: proč chcete šicí stroj a na co ho chcete využívat? Díky tomuto budete mít představu o možné ceně i vlastnostech šicího stroje.  

Parametry a vlastnosti šicích strojů

Velikost motoru a konstrukce 

V případě koupě je třeba zohlednit i to, zda plánujete šicí stroj přesouvat častěji, respektive s ním cestovat. Velikost motoru ovlivňuje hmotnost šicího stroje. Pokud plánujete často cestovat i se samotným strojem, sáhněte po lehčím stroji, s nekovovou vnější konstrukcí, ta totiž výrazně odlehčí konečnou váhu stroje. Velikost motoru jakož i materiál konstrukce mají však vlastní pozitiva. Kovová konstrukce (vnitřní i vnější) je znak kvality a pevnosti, zatímco velký motor je znakem síly, díky které stroj nebude mít problém při zacházení s tvrdší textilií.

Hlučnost

Hlučnost stroje je důležitá zejména pro maminky, které mají čas na šití akorát tak pozdě večer, popřípadě v noci, tedy v době klidu. Příliš vysoká hlučnost stroje vás tedy může omezovat, co vás následně bude od vašeho potencionálního hobby odrazovat. V takovém případě určitě zvažte šicí stroje s tišším chodem.

Ovládání

Digitalizace neobešla ani šicí stroje. Díky digitalizaci, šicí stroje dostali mnoho funkcí a nastavení, které zlehčují život švadleny. Jsou užitečné zejména pro profesionální využití a pokročilé uživatele.

Pokud jste však amatérům / začátečníkům, respektive milovníkům ručního šití na ručním stroji, volbou, nedigitálních ‚stroje neztratíte nic, protože funkce těch digitálních nebudete využívat, a konec konců, taková volba bude pro vás mnohem prospěšnější. Naučení se na stroji bude mnohem jednodušší, a tak vás to ze začátku neodradí. Nemluvě o tom, že údržba a případná oprava bude daleko nižší.

Aktuálnost a perspektiva stroje – seznámení se se značkami, jejich servisy 

Je důležité se seznámit se značkou kterou zvažujete – např. zda mají historii opouštění starších modelů. Pokud se po delší době váš stroj porouchá, nechcete být nepříjemně překvapen / á tím, že výrobce již neposkytuje náhradní díly právě pro váš model. Totéž platí pro servisy. Pokud nemá výrobce vašeho stroje servisní depo blízko u vás, nebo ho nemá na Slovensku, přesun a oprava stroje bude problematičtější a nákladově vyšší.

Záruka na modely je dalším faktorem, který byste měli při koupi zohlednit. Pokud si je výrobce jist kvalitou svého výrobku, záruka může klidně dosahovat i 5 let.

Overlock & Coverlock

Dva pojmy anglického původu, které nemusí být každému jasné.

Overlockový stroj = obnitkovací stroj. V stručnosti, overlockový steh umožňuje precizní lemy na různých látkách.

Coverlockový stroj umožňuje šít krycí / prádlové stehy, které lze nalézt například na okrajích rukávů, spodním lemu triček či košil, a podobně.

POZOR: Tyto funkce výrazně zvyšují náročnost obsluhy, nakolik je jejich nastavení komplexnější a tedy komplikované. Doporučeno zejména pro zkušenější. 

Často kladené otázky (FAQ)

Q: Chci začít šít. Odkud bych měl / a začít?

A: V tomto případě vám silně doporučujeme začít od začátku a zlehka. Vyhraďte si rozpočet pro kvalitní, spolehlivý šicí stroj, který je jednoduchý na obsluhu. Pokud byste se rozhodli pro komplexnější stroj / stroj nízké kvality, frustrace by mohla vést k úplnému zanedbání vašeho potencionálního hobby. Vaše startovací meta by měla začít právě jednoduchým, ale za to kvalitním strojem, který vám umožní šít hlavní stehy: cikcak a rovný.    

Q: Hledám kvalitní šicí stroj, který je zároveň dostatečně lehký pro přenos. Bude tedy chyba zvolit plastový šicí stroj?

A: Pokud plánujete šít během dlouhého cestování, volba lehkého stroje je volbou racionální. Plastová venkovní konstrukce však nezaručí takovou dlouhodobou odolnost jako ta kovová. Pokud vám nevadí vyšší poměr opotřebení se stroje kvůli jeho plastovým dílcem, avšak záleží vám na hmotnosti, chybu neuděláte. Pokud však plánujete využívat ho výlučně doma, vyšší váha je výhodou. Může se stát, že příliš lehký šicí stroj se během šití začne kývat, či dokonce se převrátí, kvůli čemuž ho budete muset zatížit. V případě čistě domácího použití bude lépe sáhnout po těžších konstrukcích.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 8 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Leave the field below empty!