Test TOP 7 nejlepších pevných disků – 2024

test pevnych diskuPevný disk je elektronická součástka v počítačových sestavách, která slouží jako permanentní úložiště velkých objemů dat. Pevný disk dokáže tato data ukládat do, a číst z jeho paměťových médií. Dělí se tak technologicky, jakož i podle jejich využití. Z technologického hlediska se pevné disky dělí na mechanické (HDD) a nemechanické (SSD) pevné disky, zatímco z hlediska použití jsou děleny na externí disky a interní.

Jak funguje?

Pevný disk funguje jako správce dat, má na starosti jejich zapisování a čtení. V případě mechanického pevného disku se mechanické ramena s čtecí hlavicí pohybují po discích, do nich data zapisují nebo z nich data čtou. Mezera mezi čtecí hlavicí a diskem je extrémně malá, a tak může jakýkoliv silný náraz disk permanentně poškodit. V případě nemechanických disků jsou data čtena a zapisovány do systému paměťových čipů bez mechanického pohybu, což poskytuje mimořádně rychlé manipulování s údaji.

Náš test pevných disků vám představuje žebříček těch nejlepších pevných disků, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP5 nejlepší pevné disky

Jak si vybrat ten správný pevný disk?

Při výběru toho správného pevného disku doporučujeme rozhodovat se podle následujících 6 parametrů

1. Technologie

  • SSD SSD technologie je poměrně nová technologie na trhu založená na paměťových čipech. Díky jeho nemechanickosti je disk SSD mnohem rychlejší oproti mechanickému pevnému disku HDD. Na trhu se SSD disky nacházejí v nižších kapacitách aby byly cenově dostupné pro veřejnost, protože jsou náklady na výrobu silikonových čipů vysoké.
  • HDD Standardní technologie pevných disků, je založena na mechanických pohybech ramen s hlavicemi, které krouží kolem disků / desek, takovýmto způsobem zapisují do disků data. Rychlost HDD disků je podstatně nižší oproti SSD, ale jejich nízké náklady na výrobu jim umožňují být cenově dostupné pro obyčejného člověka i přesto, že jejich kapacita může dosahovat několik terabajtů.
  • SSHD Jejich vstupem na trh chtěli výrobci vyplnit cenovou a výkonnostní mezeru mezi SSD a HDD v časech, kdy SSD disky s jakoukoli kapacitou byly mnohem dražší než dnes. Sshd disk poskytuje rychlejší bootování systému a dat, ale kvůli dostupnějším SSD diskem jsou disky sshd mnohem méně používané jako kdysi. Jsou založeny na hybridní technologií, kde se HDD disk využívá na velký objem dat, zatímco SSD čip uvnitř funguje jako vyrovnávací paměť obsahující často používané data.
2. Cena

Tak jak je to při koupi jakéhokoliv výrobku, cena je pro mnohé lidi tím nejdůležitějším faktorem, rozhodujíc váš konečný výběr. Na trhu je možné najít skvělé pevné disky s dlouholetou spolehlivostí za velmi přijatelné ceny. Největším faktorem ovlivňujícím cenu pevného disku je právě jeho kapacita a technologie.

Je důležité poznamenat, že poměr Kč / GB (poměr ceny na základní jednotku úložiště) se výrazně liší mezi mechanickým pevným diskem a SSD diskem. Zatímco si přibližně za 2500 Kč koupíte mechanický pevný disk o velikosti 4 TB, za stejnou cenu můžete získat SSD s kapacitou jen od 240 do 500 GB, tedy získáte více než 8-krát menší kapacitu za stejnou cenu.

Je tedy důležité zohlednit tak váš rozpočet, jakož i účel na jaký budete využívat vaše úložiště – na velké soubory jako jsou videa a fotky s vysokým rozlišením, na videohry kdy jsou rychlosti načítání map a jiných dat pro plynulý chod důležité, nebo prostě na celkový plynulý chod počítače s minimální čekací dobou.

TIP: Díky rychlému internetovému připojení si dokážete ukládat a načítat vaše data z Cloud úložišť, aniž zabíraly velké prostory na pevném disku. Mezi nimi patří Google Drive, Mega, OneDrive, a jiné. Účty zdarma mohou mít úložiště i 50 GB zdarma, jak je to v případě Mega, zatímco v případě Google Drive je to 15 GB.

3. Značka

Na trhu se nacházejí různé světoznámé značky poskytující pevné disky zhruba se stejnými vlastnostmi, ale ne všechny značky jsou si rovny. Každoročně vycházejí zprávy o procentních selháních pevných disků. Z těchto dat se vytvářejí grafy a tabulky poukazující na kvalitu a spolehlivost značek.

Je důležité podotknout, že technologie pevných disků dosáhla vysoký pokrok, nakolik se pevné disky nacházejí na trhu již desítky let. Z toho důvodu můžeme jednoznačně usoudit, že pevné disky jakýchkoliv známých značek jsou dostatečně spolehlivé pro každodenní používání. To ovšem neznamená, že koupí dvou značek dostanete stejnou spolehlivost. Procentuální selhání pevných disků se lety snižují a minimalizují, ale stále se nacházejí dostatečné rozdíly, které by nám dokázali ovlivnit konečnou koupi.

Zprávu týkající se selhání pevných disků za rok 2017 si můžete prohlédnout na tomto externím odkazu . Ve zkratce: Pevné disky značky Seagate mají výrazně vyšší počet ročních selhání oproti jiným značkám. Je jen přirozené, že s nástupem let je šance selhání pevného disku vyšší, ale pevný disk různé značky reaguje na dlouhodobé používání různé.

4. Kapacita

Kapacita pevného disku udává objem dat, který je pevný disk schopen uložit do svých paměťových médií. Standardně se udává v GB (gigabajtech) nebo TB (1 terabajt = 1000 GB).

Standardem v noteboocích je mechanický pevný disk s kapacitou 500 GB, zatímco pro domácí počítače je standardem 1 TB, zcela vhodný na amatérské videa a fotky, hry či filmy.

  • Pro domácí počítače a amatérske fotografy často vystačí pevné disky s kapacitou 1 TB.
  • Pokud jste profesionálním fotografem, režisérem nebo zacházíte s velkým množstvím dat, kapacita pevného / pevných disků je velmi důležitým faktorem. Na trhu se nacházejí pevné disky s kapacitou 3 TB a více, a s možností zapojit je do diskových polí získáte kombinaci vysokokapacitních a vysokorychlostních disků pro profesionální editování videí a fotografií.

TIP: V případě SSD disků, za stejnou cenu získáte disk s výrazně nižší kapacitou, ale výrazně vyšší přístupovou rychlostí. Na trhu se nacházejí SSD disky s vyšší kapacitou jako je např. 1 TB, ale cena takového disku je často i 5 až 6krát vyšší než za pevný disk se stejnou kapacitou. Pokud rozpočet není pro vás problémem, SSD volba se určitě vyplatí.

5. Rozměry

2,5 „- Pevný disk takového rozměru je určen pro notebooky. Jejich poměr ceny na 1 GB je vyšší a točí se pomaleji, což znamená pomaleji manipulování s daty.

3,5 „- Pevný disk určený pro stolní počítače, vyžaduje silnější napájení jako je tomu v případě 2,5 palcového; poskytuje vyšší rychlosti a vyšší kapacity.

  1. Rychlost
  • HDDv rámci mechanických disků je rychlost udávána v RPM – otáčky za minutu. Standardem jsou 5400 RPM pevné disky, zatímco rychlejší pevné disky mají až 7200 otáček za minutu. Na trhu se nacházejí pevné disky s 5400 RPM které dokáží zacházet s daty rychleji, než jejich 7200 RPM protějšky. V rámci pevných disků jako celku různých technologií se rychlost udává v MB / s, kde se rozlišuje rychlost zápisu a čtení dat.
  • SSD – technologie SSD disků se liší od modelů, zatímco některé mohou být 3krát rýchlejší než mechanické disky, na trhu se nacházejí SSD disky s ještě vyšší rychlostí.

TIP: Každý model mechanického a nemechanicky pevného disku se od sebe liší rychlostí. Neexistuje obecná rovnice pro obecné srovnání disků uvnitř nebo vně skupiny. Je proto důležité vyhledat pevný disk, o který máte zájem na internetu, a následně jej porovnat s ostatními. Stejně je doporučeno číst recenze nebo grafy.

Na co plánujete disk použít?

Externí

Pokud plánujete přesouvat velké objemy dat, nebo si chcete s sebou brát vaši kolekci fotek či jiných dat na dovolenou, externí disky, které jednoduše připojíte k zařízení jsou tou správnou volbou. Externí disky vám poskytnou mobilitu a snadný přístup k vašim zálohovaným datům.

Interní

Interní disky jsou určeny k jejich integraci do počítačové sestavy.

Často kladené otázky

Jsem gamer no můj rozpočet mi nedovolí koupi i HDD i SSD. Měl bych spíše koupit HDD nebo SSD

Odpověď: V tomto případě je jen na vás, jak budete s volným prostorem zacházet. Pokud vám váš rozpočet neumožní koupi SSD 500 GB kapacitou, vám jako hráči bude výhodnější zakoupit si rychlý pevný disk s vyšší kapacitou a následně dokoupit SSD. Operační systém, jako např. Windows 10 s aktualizacemi, může dosahovat přes 50 GB, dodatečné potřebné programy pro samotný operační systém i pro hry vyžadují další desítky gigabajtů prostoru. Moderní hra má několik desítek gigabajtů. 120 GB SSD je takto velmi snadno zahlcen a je nedostatečný pro více než 2 či 3 moderní hry. HDD disk je obecně doporučen jako základem pro data, které často nevyužíváte (filmy, dokumenty, hudba apod.), zatím což SSD by měl být rezervován pro data, hry a programy, které často využíváte – hry, Adobe či Office programy, samotný Windows apod.


Měl bych defragmentovat můj SSD disk?

Odpověď: Ne. Za prvé, Windows 8 a Windows 10 mají programy v pozadí, které aktivně optimalizují data na SSD, čímž ho, ošetřují ‚. Za druhé, metoda přistupování dat v SSD funguje na nemechanickým principu na rozdíl od mechanického HDD. Přesouvání dat pro rychlejší přístup k nim je tak užitečný pouze pro HDD, kde defragmentace disku zmenší mechanické pohyby hlavice potřebné k načtení uložených dat.


Je možné zkombinovat několik HDD disků?

Odpověď: Ano, je možné vytvořit diskové pole v nichž disky s sebou komunikují a poskytují synchronizované a v mnoha případech zrychleně úložiště dat.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!