Test TOP 7 nejlepších sporáků 2024

test sporakuKuchyňský sporák je zařízení, které slouží pro tepelnou úpravu jídel. Sporák má několik částí a to konkrétně: varnou plochu, troubu a někdy může mít v sobě zabudovaný i gril či mikrovlnnou troubu.

Kuchyňský sporák funguje na základě chemické nebo elektrické energie, kterou přeměňuje na teplo. Toto teplo pak my používáme na přípravu vařených, smažených či pečených jídel. Kuchyňský sporák je dnes již součástí každé moderní domácnosti a při jeho výběru si můžete zvolit z různých materiálů dle vašeho vlastního vkusu.

Inspirujte se při výběru sporáku našim testem sporáků, který byl vypracován na základě různých aktuálních srovnání a uživatelských recenzí.

V našem testu sporáků můžete najít ty nejlepší sporáky z kategorií: plynové sporáky, elektrické sporáky a kombinované sporáky. V případě, že stále přemýšlíte a nevíte se rozhodnout, který sporák je ten pravý a kvalitní, mohl by vám pomoci náš žebříček těch nejoblíbenějších sporáků na trhu.

 

Test – TOP 7 nejlepší sporáky

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Electrolux EKK54951OX PlusSteam
sporák Electrolux EKK54951OX PlusSteam
10 990 Kč
2.AEG CKB56400BX
sporák AEG CKB56400BX
9 290 Kč
3.Electrolux EKC52550OX
sporák Electrolux EKC52550OX
7 590 Kč
4.Zanussi ZCV550 K1WA
sporák Zanussi ZCV550 K1WA
6 990 Kč
5.Mora K 865 BW
sporák Mora K 865 BW
6 990 Kč
6.Amica SHM 586N W
sporák Amica SHM 586N W
5 499 Kč
7.Mora E 110 AW
sporák Mora E 110 AW
4 690 Kč

Jak správně vybrat ten nejlepší sporák?

Je asi samozřejmé, že barvu nebo materiál z jakého sporák je si vybírejte podle barev vaší kuchyně, aby tam dokonale sedl a ladil. Jsou však i další podstatné faktory, které ovlivňují výběr sporáku.

Určitě se zaměřte na velikost nebo tedy šířku sporáku. Poprvé však rozhodněte, zda bude sporák stojící nebo volně stavěný. Stavěné kuchyňské sporáky jsou vpodstatě zabudované do celé kuchyňské linky. Běžná šířka sporáků je asi 50 až 60 cm. Dále to už záleží od umístění kuchyňské linky a od celkového zařízení kuchyně.

1. Typy sporáků

Plynový

Plynový sporák má varnou desku, která svým přizpůsobením poskytuje skvělé místo pro stabilní položení hrnců a pánví. Dokonce díky ní uspoříte tepelnou energii. Trouba, fungující na plyn se těžko reguluje. Vše co do ní dáte, bude ohřívat zespodu a to znamená, že můžete skončit s připálenými pochoutkami namísto nabobtnalého koláče.

Pokud si plánujete pořídit takový sporák je třeba, abyste měli vbytě nebo domě zavedený plyn atento úkon může provádět pouze zkušený pracovník.Takže obecně se plynový sporák vdnešní době zcela nevyplatí, pokud na něj nemáte předem vytvořeny dokonalé podmínky.

výhody:

– úspora energie
– nízké náklady
– neuniká teplo
– rychlá intenzita ohřevu

Elektrický

Elektrické sporáky jsou mnohem populárnější v dnešní době.Známe několik typu těchto kuchyňských sporáků:

a) Sklokeramická varná deska plus elektrická trouba

Tyto typy varných desek jsou aktuálně velmi oblíbené.Vyznačují se totiž hladkým povrchovým materiálem aprávě díky materiálu zjakého jsou vyráběny teplo směřuje nahoru ane kdekoliv do stran.Tímto způsobem značně ušetříte energii.

Sklokeramické varné desky se jednoduše čistí za což může jejich hladký a rovný povrch a tedy jsou velmi jednoduché na celkovou údržbu. Určitě si však dávejte pozor aby nedošlo k poškození této desky, jelikož je vyrobena z   trochu jemnějšího materiálu náchylného na poškození nebo rozbití. Vyvarujte se tedy manipulaci těžkých a ostrých předmětů v blízkosti sporáku s tímto typem varné desky.

b) Indukční varná deska plus elektrická trouba

Varná deska stímto názvem vypadá velmi podobně jako již zmíněná sklokeramická.Jinak však funguje zahřívání.Tato deska je nastavena tak, že ohřívá pouze místo, kde se hrnec nebo pánev dotýkají varné desky.Teplo se tedy neztrácí do stran, ale ohřívá jen tam, kde to potřebujeme.Místo kolem hrnce je příjemné chladné anezahřívá se.

c) Litinová varná deska plus elektrická trouba

Litinová deska je otrochu cenově výhodnější možností.Nevýhodou je jejich pomalé zahřívání apo dovaření bývá deska déle teplá.Zde přichází ke ztrátě aplýtvání elektrické energie protože i po ukončení ohřívání teplo stále uniká.

výhody

– regulace tepla
– více typů varných desek

Kombinovaný

Kombinované sporáky jsou rozdílné tím, že disponují plynovou varnou deskou a zároveň elektrickou troubou.Má několik funkcí co se týče elektrické trouby, protože nabízí širokou škálu nastavení:

Horní ohřev – znamená, že teplo bude směřovat shora což znamená rovnou na potravinu, která je tam položena.

Dolní ohřev – tento ohřev používá topné těleso, které je umístěno na spodku atato funkce je vhodná na pečení.

Horní i dolní ohřev – teplo bude směřovat i shora i zdola ato znamená rovnoměrné pečení jídel.Vhodné na pečení koláčů, či jiných pokrmů.

Ještě další funkce nabízejí dražší kombinované sporáky ajsou to funkce jako například gril, který se dá využít na klasické grilování potravin.

Dále to je horkovzdušné pečení, které funguje na základě teplého vzduchu vtroubě atak zahřívá pokrm.

Možné jsou i funkce rozmrazování či funkce s názvem PIZZA. A na konec je to ohřívání spojeno s ventilátorem a tato funkce je vhodná k pečení koláčů nebo kynutého těsta. Teplo se totiž rovnoměrně cirkuluje.

výhody

– trouba má množství funkcí pečení
– po vypnutí neuniká teplo
– praktické

2. Další různé důležité funkce sporáku

Jsou zde i jisté funkce, které jsou jakýmsi základem při výběru sporáku.Tyto všechny by měl obsahovat kvalitní sporák:

Časovač – nastavíte časovač akdy se jídlo dopeče nebo polévka dovaří, varná deska nebo tedy konkrétní hořák se sám vypne.

Budík – ten si můžete nastavit podobně jako časovač, ale budík vás jen upozorní, že už uplynul stanovený čas a začne pípat.

Další funkce jsou například dětská pojistka, která zabraňuje sporák zapnout nebo různé paměťové funkce, které už však nemusí mít každý sporák.

Takže výběr sporáku by měl být opravdu důsledný a vždy třeba zhodnotit co je pro vás nejlepší. Musí sednout nejen velikost a styl, ale dbejte na to, abyste měli na sporáku všechny funkce, které běžně používáte. Elektrický, plynový či kombinovaný, je už jen otázka zvyku nebo toho, co je vám pohodlnější a jednodušší na používání.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Leave the field below empty!