Test TOP 7 nejlepších dronů – 2024

test-dronuDron je elektronické zařízení menšího rozměru, které je schopno letu. Na trhu je můžete najít i pod názvem trikoptéry, kvadrokoptéry, které jsou nejčastěji se vyskytující, zda hexakoptéry. Během letu využívá své vrtule, které jsou poháněny baterií uložené uvnitř dronů. Samotný dron je ovládán uživatelem buď přes digitální, nebo analogové signály. Není signál jako signál, proto je třeba vybrat takový, který bude splňovat vaše požadavky, i když to bude mít vyšší dopad na konečnou cenu dronů.

Drony, stejně jako internetová technologie, byly prvotně založeny a zkonstruovány na základě armádních dokumentů a výzkumů, až následně byly zkopírovány civilními společnostmi, díky čemuž se dron, stejně jako internet, stal mainstreamovým výdobytkem dnešního člověka. Díky dronů lze zachytit skutečně úchvatné fotografie ale i videa z ptačí perspektivy, které se kdysi mohly točit jen z helikoptér.

Náš test dronů vám představuje žebříček těch nejlepších dronů, které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší drony

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.DJI Mini 3 Pro CP.MA.00000492.01
dron DJI Mini 3 Pro CP.MA.00000492.01
96 %; 10 recenzí25 990 Kč
2.DJI Mini 2 Fly More Combo (CP.MA.00000307.01)
dron DJI Mini 2 Fly More Combo (CP.MA.00000307.01)
97 %; 64 recenzí15 990 Kč
3.DJI Mini 2 (CP.MA.00000312.01)
dron DJI Mini 2 (CP.MA.00000312.01)
99 %; 24 recenzí13 990 Kč
4.Syma X5UW-D
dron Syma X5UW-D
92 %; 7 recenzí2 190 Kč
5.SYMA X5UW
dron SYMA X5UW
89 %; 34 recenzí1 990 Kč
6.SYMA X23W
dron SYMA X23W
88 %; 12 recenzí1 490 Kč
7.SYMA X26 RC_73487
dron SYMA X26 RC_73487
89 %; 31 recenzí1 390 Kč

Jak vybrat ten nejlepší dron ?

Dron je relativně nové zařízení, se kterým se však už léta můžete setkat na trhu. Stejně jako u nově objevených a nově vytvořených zařízení, cena dronů byla na počátku příliš vysoká. S postupem času se však cena dronů díky zjednodušené, efektivnější výrobě a jednodušším designům výrazně snížila, díky čemuž si můžete dron pořídit za skutečně levný peněz. Navzdory výraznému propadu cen a celkové levnosti je ještě před koupí zapotřebí zvážit mnoho důležitých faktorů a nenechat se nalákat relativně nízkou cenou. Pro mnohé lidi musí dron splňovat účel. Jedním z nejhlavnějších účelů takových civilních dronů je právě natáčení pohybujících se objektů, scenérií nebo fotografování daných scenérií a to vše za pomoci integrované kamery.

1. Začátečník? Začněte raději pomalu

Pokud plánujete poprvé vkročit do světa dronů, nejvhodnější by bylo pořídit si v první řadě levnější dron, případně se ještě předem naučit teorii a základy, jak zacházet s dronem a čemu se vyvarovat. Dalším problémem je obsluha a zkonstruování v případě, že dron dojde v součástkách.

Nepodceňujte ovládání dronů

Dron je kromě rekreačního létání velmi užitečný nástroj pro zachytávání kvalitních a dech beroucích záznamů. Pokud jste nováčkem v technologii dronů, a uvědomujete si potenciál, který dron nabízí pro rozšíření Vašeho portfolia nebo okořenění Vašeho hobby, budete přemýšlet nad nemalou investicí při koupi dronů. V takovém případě budete muset začít létat a experimentovat s Vaší nemalou investicí, a v případě poškození dronů můžete kvůli velké finanční škodě přestat létat a nakonec Vás to může odradit. Je proto lepší naučit se základy létání s dronem předem, nejlépe na nějaké levnější „maketě“, kterou si zakoupíte za pár desítek či stovku eur. Je přece jen lepší jednou vidět než stokrát slyšet.

Pozor na komplikovanost zkonstruování dronů

Totéž platí i při konstrukci dronů. Jste-li úplným nováčkem a přijde Váš objednaný dron, může Vás komplikovanost zjíždění dronů odradit od konstruování. Pokud nejste technický typ a obáváte se, že Vašim poskládáním můžete něco pokazit, může Vás to odradit. Proto se na trhu nacházejí drony, které jsou buď předem poskládané, tzv. RTF drony ( Ready -To- Fly ), nebo stačí určité nepřipojené části jednoduše připojit, obvykle jde právě o vysílač společně s motorkem, v takovém případě se jedná o ARF drony ( Almost Ready -To- Fly ).

Kompletní dron, Nekompletní sada

Na trhu se nacházejí drony, které nemusí mít úplnou sestavu. Je dobré se předem informovat ještě před koupí, zda daný dron má všechny potřebné části, včetně ovladače.

Takzvané Bind -N- Fly drony na trhu jsou drony, které se mohou zdát kompletní a „připravené k letu“, háček je však v tom, že v balení nemají vlastní ovladač, a tudíž vyžadují samostatné dokoupení ovladače. Pokud jste nováček a nevyznáte se do technických záležitostí, bylo by vhodné zaměřit pozornost na jiné drony, které obsahují i ovladač. Při dokupování takového ovladače je třeba zjistit, zda přijímací a vysílací frekvence ovladače a dronů je stejná, jinak nebude ovladač fungovat.

2. Kvalita konstrukce

Plasty

V dnešní době, plastová konstrukce neznamená, že je daný výrobek automaticky nekvalitní. Díky technologickým pokrokům se objevily nové metody tvorby plastů, které jsou tvrdší a lehčí. Přesto všemu plasty obvykle naleznete právě na levných dronech, jde zejména o snížení výdajů.

Vzhledem k vysoké rychlosti, které dron dosahuje, což platí dvojnásob při ztrátě kontroly, v rukou nováčka může být dron z plastové konstrukce velmi jednoduše poškozený. Je proto třeba popřemýšlet, zda jste dostatečně zkušený v ovládání dronů, zda jde o levnější dron nebo dražší dron s převážně plastovou konstrukcí. Pokud má Vámi vyhlédnutý dron vyspělé technologie, ale mezitím je konstrukce převážně plastová, při možné kolizi nebo tvrdém dopadu může být nejen konstrukce, ale i jeho součásti nenávratně poškozeny.

Slitiny

Vyspělé a drahé drony mají svoji konstrukci vyztuženou slitinami, které poskytují extrémně vysokou odolnost a relativně nízkou váhu. Ve srovnání s plastem jsou slitiny kovů na mnohem vyšší úrovni. V případě nárazů či náhlých dopadů bude konstrukce dronů v drtivé většině případů v pořádku. Součásti mimo konstrukci, pokud se případně kvůli nárazu poškodí, jsou stále vyměnitelné.

3. Typy dronů

Typizace dronů je založena na počtu vrtulí, které dron pohánějí. Četnost vrtulí má dopad na rychlost, manévrovatelnost, výkon pro unesení dodatečných výbav (jako např. kamery) a stabilnost, resp. odolnost vůči větru. Je proto třeba zvážit i počet vrtulí. Za zlatý střed se považují kvadrokoptéry, které mají většinové zastoupení na trhu.

Trikoptéry

Trikoptéry jsou třívrtulové drony schopné relativně nízké rychlosti, ale zato svižné manévrovatelnosti, díky čemuž jsou skvělé pro akrobatické, rekreační využití. Dané drony jsou proto určeny spíše pro laickou veřejnost. Kvůli malému počtu vrtulí jsou trikoptéry méně odolné vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám a jsou méně výkonné, kvůli čemuž zpravidla nemusí být schopny nést kameru ani jiné vybavení.

Kvadrokoptéry

Díky čtyřem rovnoměrně rozloženým po konstrukci vrtulím představují kvadrokoptéry zlatý střed ve výkonu, obratnosti, odolnosti vůči větru apod. Jedná se o drony určené jak pro laickou tak profesionální veřejnost, i proto je cenový rozsah kvadrokoptér tak rozsáhlý. Jsou dostatečně výkonné pro kameru, vítr je tak velmi jednoduše neodnese a jsou dostatečně obratné i pro rekreační použití. Rychlost dosahují dostatečně vysoké pro „doběhávání“ objektů, které svou kamerou sledují.

Hexakoptéry

Šestivrtulové drony jsou díky svému hojnému počtu vrtulí schopny rychlých letů, vysokého výkonu pro nošení vyspělejších a proto rozměrnějších a těžších kamer, díky váze a vysokému výkonu jsou takové drony méně náchylné k odvátí větrem. Problémem hexakoptérů je jejich složitá, pomalá manévrovatelnost. Hexakoptéry proto představují první stupínek k profesionálnímu využití dronů.

Oktakoptéry

Totéž platí iv případě oktakoptér, které se pyšní osmi vrtulemi, díky nimž jsou ještě výkonnější, ještě těžší a proto jsou výrazně méně ovlivněno silnými větry. Díky výkonu dokážou nést i těžší náklady. Problematickou stránkou oktakoptér je jejich cena a opravdu obtížná manévrovatelnost, kvůli které jsou oktakoptéry využívány výlučně profesionály v profesionální sféře.

4. Software a Hardware

Dron je elektronické zařízení, proto slouží nejen k létání, ale je schopen splňovat i jiné účely, díky nimž lze natáčet vysoce kvalitní video záznamy, ale také přesouvat z bodu A do bodu B poštovní balíky. V případě natáčení profesionálních záznamů je však software stejně, ne-li důležitější než hardware.

5. Frekvence

Drony komunikují s uživatelem za pomoci rádiových vln blízkých nebo plně totožných Wi-Fi. V nejčastějším případě jde o 2,4 GHz a 5,8 GHz pásma. Daný výběr je třeba zvážit ještě před koupí, případně když víte, že daný dron je „ Bind – N – Fly “, tedy bez ovladače. V takovém případě musíte zakoupit ovladač, který dokáže komunikovat s dronem na stejné frekvenci.

2,4 GHz

Pokud dané číslo již znáte, je to právě z toho důvodu, že je využíváno Wi-Fi vysílači a přijímači. To znamená, že může dojít k aktivní interferenci mezi směrovači/jinými zařízeními využívajícími tuto frekvenci a dronem. K takové interferenci dochází zejména v zalidněných oblastech, zejména u takových objektů jako jsou bytovky, hustě osídlené území domy apod.

Plusem dané frekvence jsou její penetrační vlastnosti a dosah. Díky těmto vlastnostem je daná frekvence stvořená pro „ landscape “ videa v přírodě, lese, nad kopci apod.

5,8 GHz

Daná alternativa poskytuje ničím nerušenou frekvenci pro komunikaci mezi dronem a uživatelem. Problémem, tedy alespoň v teorii, je její slabší dosah a penetrace přes a kolem objektů. Daná frekvence není využívána zařízeními využívající Wi-Fi, nejblíže se tomu přibližuje 5 GHz pásmo, které nedokáže interferovat s 5,8 GHz pásmem. Proto je daná frekvence skvělou volbou v případě, že plánujete dron využívat spíše v městských oblastech, zejména kolem bytovek apod.

6. Kamera

Vlastnosti kamery nesmí žádný informovaný spotřebitel přehlédnout a to zejména tehdy, plánuje-li zakoupit dron právě pro zachycování videí z ptačí perspektivy.

7. Kompatibilita

Kameru je možné pro Váš dron dodatečně dokoupit, resp. vyměnit za kvalitnější kameru. No to jen v tom případě, že daná kamera je kompatibilní s Vaším dronem. Pozorně si přečtěte všechny dostupné informace, které výrobce poskytuje ať už v online dokumentaci nebo v informačních manuálech, které jsou k dronů přibaleny.

8. Rozlišení záznamu

Stále menší kamery jsou schopny zaznamenávat stále vyšší rozlišení a to využívají právě drony ve svůj prospěch.

  • 480p
    • Rozlišení, na které nenatrefíte jen tak snadno, jde zejména o kamery na levné dronech, které nejsou určeny ani specializované na natáčení úchvatných záznamů. Přesto dokáží dané drony pomoci při stavebních činnostech nebo při rekreačních zájmech.
  • HD – 720p
    • „Výrazné“ lepší rozlišení oproti 480p, které je v dnešní době již zastaralé, HD rozlišení nabízí dostatečné množství pixelů i pro pěkné záznamy, přesto je však takové rozlišení vhodnější pro rekreační aktivity.
  • Full HD – 1080p
    • Minimální standard pro pozoruhodné videozáznamy, Full HD rozlišení je schopno zachytávat malé detaily z ptačí perspektivy. Získáváte tedy dostatečně ostrý obraz, který je využitelný nejen pro rekreační zájmy, ale také pro natáčení kvalitních záznamů.
  • 7K
    • Rozlišení schopné dech beroucích detailů, kamery schopné tohoto rozlišení jsou skutečně pokročilé a nestojí levný Určeno pro profesionální využití.
  • 4K
    • Dosud nejvyšší rozlišení, které můžete najít na kamerách pro drony, poskytuje křišťálově čistý záznam kde komprese není téměř vůbec viditelná. Rozlišení 4K je určeno pro špičkové záznamy a proto jde o kameru určenou pro plně profesionální využití.

Bitrate

Bitrate videa se rovná kvalitě zachycené na snímcích. Čím vyšší bitrate, tím je výsledný obraz kvalitnější – ostřejší a detailnější, zároveň má méně takzvaných artefaktů, které vznikají v důsledku kompresních algoritmů, které snižují kvalitu i velikost videosouborů.

Stabilizování obrazu – Software a Gimbal

Díky vyspělým algoritmům jsou dnešní kamery schopny efektivně stabilizovat obraz, a tedy jakékoli nežádoucí pohyby kamery způsobené pohybem dronů nebo povětrnostními podmínkami jsou minimalizovány. Stabilizace obrazu je velmi užitečná zejména v případě, že plánujete využívat dron ve výškách, kde může být vítr silnější, nebo pro sledování pohybujících se se objektů, kdy se jedná o co nejstabilnější obraz.

Některé drony disponují také tzv. drony. „ Gimbalem “. Gimbal je stabilizační zařízení, díky kterému je kamerový záznam stabilnější. Gimbal slouží ke stabilizování kamery v případě otřesů či prudkých náklonů, které jsou během letu dronů velmi časté a absence takové součásti je na konečném záznamu viditelná.

9. Baterie a její výdrž (min.)

Stejně jako Váš chytrý telefon, laptop či vysílačka, i dron běží na baterii. Daná vlastnost je však v případě dronů označena jinak, než v druhých zařízeních. Výdrž dronů se vyjadřuje v minutách letu, které je dron schopen dosáhnout do vybití své baterie. Vyspělé drony jsou obvykle schopny 30 minutového doletu, zatímco ty levnější se nemusí udržet ve vzduchu déle než několik minut.

Baterie totiž musí být dostatečně malá na to, aby se do malého dronů vešla, dostatečně lehká na to, aby zbytečně dron nezatěžovala a dostatečně výkonná, aby dokázala váhu daného dronů (včetně váhy samotné baterie) ve vzduchu udržovat. To jsou hlavní důvody, proč jsou výdrže dronů tak malé.

10. Cena

Cena je téměř vždy nejhlavnějším středem pozornosti při koupi jakéhokoli elektronického zařízení. Na trhu se nacházejí drony, které si díky jejich ceně můžete zakoupit iz kapesného, ale můžete narazit i na takové, které kvůli své výbavě, sofistikovanosti a vlastnostem stojí stovky až tisíce eur.

Kvalita konstrukce a využitých technologií se ovšem odráží na konečné ceně. Proto, vyžadujete-li tu největší spolehlivost, největší dosah, nejkvalitnější záznam a nejvyšší rychlost, připravte si větší sumu peněz pro zakoupení high -end dronů, cena kterých se může pohybovat od 700 do tisíců €. High -end drony jsou navrženy pro skutečně profesionální záznamy a pyšní se kromě kvalitou konstrukce a výdrže i svojí širokou funkcionalitou – jak hardwarovou, tak softwarovou.

Do střední třídy lze zařadit drony, jejichž cena se pohybuje ve stovkách eur, obvykle kolem 500 až do 700 €. Problémem střední třídy dronů je jejich nepříliš vysoká specializace – poskytují věci, které se od nich očekávají, ale v některých ohledech je jejich funkcionalita omezená a kvalita nemusí odpovídat profesionálním požadavkům. Vyplňují tak prostor na trhu mezi plně profesionálním a plně rekreačním účelem.

Pro rekreační využití lze na trhu nalézt i low -end drony. Nejlevnější kategorie dronů poskytuje ty nejlevnější materiály, hardware a případně i software, kde ty úplně nejlevnější nemusí mít téměř žádné kamerové vybavení. Takový dron je přizpůsoben jen na krátké lety a je také náchylný k poškození v případě neopatrného zacházení s ním, jelikož se v jejich konstrukcích velmi často využívají plasty různých druhů. Cena takových dronů se výrazně liší, kde drony připomínající spíše hračky Vás mohou stát jen deset eur, zatímco drony schopno zaznamenávat a létat na delší vzdálenosti stojí i 300 či 400 €.

11. Jiné užitečné funkce

GPS

Díky GPS je dron schopen provádět různé instrukce, které mu zadáte, stává se tak inteligentnějším pomocníkem. GPS mu umožňuje zjišťovat svou aktuální polohu na základě čeho mu můžete říct, aby letěl kolem určitého bodu na mapě, aby zastal na určitém bodě, aby se vrátil zpět ke startovací pozici, aby Vás sledoval z ptačí perspektivy a pod.

Systém detekce překážek

Díky tomuto sofistikovanému systému, který je naneštěstí přítomen spíše v high -end modelech dronů, se můžete spolehnout na samotný dron, aby nedošlo k devastační srážce se stromem, střechou, elektrickým sloupem či jiným objektem, který může dron potkat ve své trajektorii. Na základě výpočtů se dokáže objektu uhnout do různých stran a mnohdy to může být jediná záchranná brzda, která dělí Váš dron od úplného zničení.

Sledování objektů – tzn. „ Follow Me “

Díky možnosti sledování objektu je dron schopen plynule zachycovat pohybující se objekt z ptačí perspektivy. Jedná se o užitečnou funkci zejména v případě, že plánujete natáčet lyžujícího nebo cyklistu.

Ukázka funkce “ Follow Me “ v akci ( doporučujeme si video přehrát v čase od 1:50 )

Často kladené otázky (FAQ)

Je skutečně důležité zakoupit si nejprve levný a obratnější dron, a následně koupit dražší, méně obratný?

Obecně se doporučuje začít pomalu ale jistě. V daném případě nejde tak o využití a „přesunutí“ Vašich dovedností a zvyklostí, které máte spojené s obratným dronem, na dron méně obratný. Jde právě o přesunutí Vašich zkušeností s ovládáním dronů. Musíte si uvědomit, že se s dronem můžete dostat do chaotických a nečekaných situací, kdy s ním ztratíte spojení a kontrolu nad ním, případně si pozdě všimnete, že v trajektorii dronů je objekt, který může dron nadobro poškodit. Tak jako piloti začínají na trenažéru as malým letadlem, až následně jdou na letadlo, tak i Vám se doporučuje začít s levným dronem, jde o zkušenosti a znalosti, jak zvládnout určité situace, nejde o dovednosti jako takové.

Které funkce bych měl prioritizovat v případě, že plánuji s dronem natáčet kvalitní záznamy?

V první řadě je třeba vyhradit si dostatečný rozpočet. Kameru, pokud nedosahuje vašich požadavků, je možné vyměnit za kvalitnější, ta však musí být s dronem kompatibilní. Kompatibilní kamery by měly být sepsány v seznamu a dostupné na stránce výrobce daného dronů. Po zhlédnutí si vlastností kamery (např. rozlišení, bitrate, zobrazování video záznamu přímo z kamery na Vašem zařízení) musíte zvážit i přítomnost stabilizačních prvků ať už ve formě softwarové nebo hardwarové (gimbal).

Je 5,8 GHz frekvence skutečně horší oproti 2,4 GHz?

Ve zkratce: čím vyšší frekvence je, tím dokáže posílat více dat, ale čím vyšší frekvence je, tím méně je schopna tak dobře penetrovat, případně obcházet objekty a tedy má menší dosah. 5,8 GHz frekvence poskytuje možnost přenosu video obrazu z dronů ve velmi vysoké kvalitě, ale daná kvalita může být jednoduše narušena „stíněním“, které způsobuje objekt nacházející se mezi dronem a uživatelem. Rovněž může být signál slabší čím dál se dron nachází od uživatele. Daná frekvence je však skvělá v případě, že se nacházíte v hustě zalidněné oblasti a signál dronů je neustále přerušován aktivními Wi-Fi ve Vaší blízkosti – značná část zařízení využívá Wi-Fi na frekvenci 2,5 GHz, které je dostupné na dronech. 5,8 GHz tak poskytuje skvělou ničím nepřerušovanou alternativu.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!