Test TOP 7 nejlepších matrací 2024

test matraciMatrace je podložka určena na podporu těla podél celé jeho délky během spánku. Používá se buď jako postel, nebo obvykle jako podpora na ložní konstrukci, tedy jako součást postele. Matrace se skládají z potahů, které mohou být zašité, nebo jiným způsobem uzavřeny. Jejich vnitřek se skládá z různého materiálu, v minulosti zejména z jednoduchých přírodních materiálů jako je sláma, bavlna nebo z nových syntetických materiálů jako jsou různé pěny, gumovité materiály, či ze sestavy pružin. Dnešní matrace jsou často vyrobeny z několika vrstev různých materiálů, které se díky jejich vlastnostem navzájem doplňují.

Jak funguje?

Matrac je obvykle položen na vrch postelní konstrukci, ta ho zespodu podpírá. Na základě fyzikálních jevů akce a reakce je postel schopna udržovat tělo člověka, nakolik tlačí stejnou silou vůči síle, kterou lidské tělo vyvíjí při ležení. Matrace v tomto případě hraje velmi důležitou roli, a to takovou, že zpevňuje ale i zároveň změkčuje prostor pod člověkem.

Jeho pevnost umožňuje páteři opřít se o dostatečně pevnou oporu, která páteř vyrovná, zatímco díky měkkosti rameno není vtlačené dovnitř těla a umožňuje svalům uvolnit se. Příliš měkká matrace způsobuje to, že zádové svaly jsou během spánku neustále zapojeny, protože se snaží páteř vyrovnat v reakci na měkkost povrchu.

Náš test matrací vám představuje žebříček těch nejlepších matrací, které najdete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

 

Test – Top 7 nejlepší matrace

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.MPO Memory Comfort 1+1
matraci MPO Memory Comfort 1+1
6 990 Kč
2.Dřevočal Lima
matraci Dřevočal Lima
3 335 Kč
3.Matrace za hubičku Favorit Hard
matraci Matrace za hubičku Favorit Hard
2 490 Kč
4.Eureka Iris Plus
matraci Eureka Iris Plus
1 725 Kč
5.Eureka Iris
matraci Eureka Iris
1 315 Kč
6.Panmatraci STANDART
matraci Panmatraci STANDART
1 050 Kč
7.proPOSTELE PUR
matraci proPOSTELE PUR
1 099 Kč

Jak si vybrat ten správný matraci?

Na co dívat při koupi a jak se rozhodnout pro ten správný

Cena

Často nejhlavnějším faktorem rozhodující finální koupi je samotná cena matrace. Přestože je cena obecným indikátorem kvality, často tomu tak nemusí být. Na trhu se totiž nachází široký sortiment matrací od různých výrobců, kde materiály které výrobci vydávají za kvalitní, mohou být nakoupené za velmi levný peníz ze zahraničí. Při koupi matrace si je třeba uvědomit, že taková koupě je dlouholetá investice do vašeho nejlepšího čtyřnohého přítele, na kterém budete trávit třetinu svého života. Taková jednorázová koupě by tedy měla být pořádnou.

TIP: Na trhu se nacházejí také tzv. „Budget (rozpočtové) matrace“ které jsou velmi přijatelné vašim peněženkám a poskytnou pohodlný spánek. Mohou být v cenovém rozmezí od 50 – 100+ € a přestože nenabízejí pokročilé technologie zón nebo nastavitelnost, mohou vám poskytnout příjemnější spánek oproti matrace který jste si za ta léta vyležali, a to aniž by vám extrémně odkrojily z vašeho rodinného rozpočtu. Při takové koupi je třeba zohlednit zejména recenze spotřebitele.

Tvrdost

Tvrdost matrace je velmi důležitá. Skvělé kombinování tvrdosti a kvalitních materiálů vám může dodat spánek, jaký jste ještě nezažili, je ovšem důležité vědět důvody proč byste si měli zakoupit matraci určité tvrdosti.

úrovně tvrdosti

  • Tvrdost 1 – nejměkčí matrace, vyrobené z různých druhů pěn
  • Tvrdost 2 – měkké až středně měkké matrace vyrobené ze široké škály materiálů, podporují tělo a páteř udržujíc si svou měkkost
  • Tvrdost 3 – středně tvrdé až tvrdé matrace vyrobené zejména z materiálů vyšší tuhosti, jako je například kokosová deska a i.
  • Tvrdost 4 – extra tvrdé matrace pro lidi s vyšší váhou (nad 130 kg) využívají speciální PUR pěnu a často i kokosovou desku

Mládež a děti

Malé děti a dorost rostou velmi rychle. Ačkoliv lidské tělo může růst i do 25. roku, jeho růst je v pubertálním a předpubertálním věku rapidní a nesmírně důležitý. Jelikož se v těchto letech tělo vyvíjí, je důležité ho pořádně podpořit. Výživa a pohyb jsou důležité, ale stejně důležitý je kvalitní spánek. Nenechte se zbalamutiť vašim dítětem pokud půjdete vyzkoušet matraci do obchodu. Každý by chtěl spát na obláčku, ale v jejich případě je důležité sáhnout po středně tvrdém matraci, který díky jeho tvrdosti dokáže podporovat kostru neustále se vyvíjejícího dítěte. Tvrdost je tedy důležitým faktorem pro vaše děti, protože je deformace kostry či páteře často nevratná.

Dospělí pracující lidé

Pro vás je důležité zohlednit zejména vaši hmotnost společně s výškou. Čím vyšší jste, tím více se tlak z váhy těla rozloží podél matrace. Pokud jste tedy vyšší a těžší, sáhněte po tvrdším. Pokud jste nižší a těžší, tlak vyvíjený na matraci bude podstatně koncentrovanější. V takovém případě musíte sáhnout po extra tvrdém s kvalitními vrstvami dobře koncentrovaných materiálů. Pokud máte méně než 60 kilo, klidně sáhněte po měkčích či středně měkkých matracích. Pokud máte nad 60 kilo, sáhněte po středně měkkých až středně tvrdých matracích.

TIP: ulehnutí si na matraci v obchodě na minutku nijak nepředstavuje skutečný zážitek, který budete mít z osmihodinového spánku. Často se může takový matrace jevit jako tím pravým, ale po příchodu domů a několika nocí zjistíte, že je příliš měkký a velmi rychle ho výlez nebo je příliš tvrdý a je těžké na něm usnout. Při koupi matrace berte na vědomí vaši váhu a výšku.

Důchodci

Pro důchodce jsou nejvhodnější měkké matrace. Stárnutím kosti řídnou a ztrácejí na pevnosti, zatímco svaly ztrácejí na síle a tělo na flexibilitě. Díky své elasticitě a schopnosti přizpůsobit se tvaru těla, měkké matrace poskytnou starším lidem možnost uvolnit napjaté svaly a zklidnit klouby během spánku.

TIP: I ve vašem případě je třeba brát v úvahu vaši hmotnost. Čím vyšší hmotnost máte, tím měkčí vám mohou měkké matrace připadat. Pokud máte vysokou hmotnost, sáhněte po tvrdším, ale ne extrémně tvrdém matraci kde protitlak vám může způsobovat bolesti a těžké usínání.

Jiné vlastnosti (výška, šířka, délka)

výška

Je důležité mít dostatečně vysoká matrace na to, aby dokonale okopíroval vaše tělo. Příliš tenký matrace se vám nemusí plně přizpůsobit. I v tomto případě hraje vaše váha roli. Čím vyšší je vaše váha, tím vyšší matrace byste si měli zakoupit, protože tlak vyvíjený vaším tělem bude příliš vysoký na to, aby vrstvy tenkého matrace byly schopny se přizpůsobit. Může se tak stát, že matrace se vyleze předčasně a vaše tělo bude koneckonců podpírány roštem.

Obecně se doporučuje výška minimálně 12 cm. Pro starší lidi jsou výhodnější vyšší matrace, které umožní jednodušší vstávání z postele – jako např. 20+ cm matrace.

Šířka a délka

Délka matrace musí být vyšší než výška člověka. Nesoulad výšky člověka a délky matrace se může stát problémem, zejména pokud se jedná o zónová matrace jehož zóny jsou určeny na různé části těla. Obecně se jedná o minimálně 20 cm navýšení od výšky člověka, zatímco při šířce je to alespoň 90 cm kvůli nočnímu převalování se z boku na bok.

TIP: Čím rozměrnější (výškově či délkou), tím dražší matraci je. Pokud vás tlačí rozpočet, snažte se udělat kompromis kde kvalita by měla hrát tu největší roli.

TIP 2: Čím těžší matrace je, tím větší množství materiálu bylo použito. Je to faktor jeho kvality. Ačkoli některé matrace mohou obsahovat kvalitní materiály, nemusí být v dostatečném množství, což vede k předčasnému vyležaniu.

Zóny

Matracové zóny poskytují anatomické rozložení tvrdších a měkčích zón podél jeho rozměrů na to, aby byl matrace schopen adekvátního protitlaku na určitých místech lidského těla. Matrace se liší počtem zón.

  • 3-zónový – obsahuje dvě měkčí zóny a jednu tvrdší, ta se nachází pod hlavním těžištěm těla což je spodní záda a stehna
  • 5-zónový – obsahuje zónu i pro vaše ramena a kolena
  • 7-zónový – obsahuje 2 zóny navíc, poskytujíc komplexnější systém zón a tak lehčí spánek

Výrobce

Je důležité, abyste výrobce znali. Přestože věta „Vyrobeno na Slovensku“ zní fajn, často to nemusí být pravda, nebo jen částečnou. Materiály pro matraci mohou být levné importy ze zahraničí, a jeho sestavení na Slovensku mu žádným zázrakem na kvalitě nepřidá. Kupujte ověřené značky kterým můžete věřit, v případě že značku neznáte, dbejte na recenze. Výrobce by měl stejně mít certifikáty od nezávislých mezinárodních institucí a nikoli od institucí, které založila samá značka.

Záruka

Matrace mohou často obsahovat vysoce kvalitní materiály, ale jejich množství uvnitř nemusí být dostatečné, což vede k předčasné ztrátě pružnosti. Takové případy jsou často nepokryté dlouholetou zárukou. Je tedy důležité podívat se před koupí na záruku a její obsah, tedy na co se záruka vztahuje. Hlavním bodem vaší pozornosti by měla být jistota výrobce týkající se zachování pružnosti materiálů uvnitř. Pokud si je výrobce kvalitou jistý, záruka matrace se bude vztahovat i na to.

Časté kladené otázky

Jsem starší člověk s vyšší hmotností as problematickými klouby. Po jako tvrdém matraci bych měl sáhnout?

Odpověď: Zde je důležité zohlednit to, jak se cítíte na nynějším matraci. Pokud je pro vás přitvrdit, hledejte měkčí matraci. Avšak kvůli vaší váze byste to neměli přehánět. Snažte se najít zlatý střed v tvrdosti matrace, ale ten střed by měl směřovat blíže k měkkosti nakolik je důležité, aby se vaše klouby a svaly uvolnily. Stejně důležité je sáhnout po vysokém matraci.


Může mi škodit měkká matrace?

Odpověď: Jednoznačně, zejména pokud je vaše hmotnost vysoká nebo jste stále ještě ve vývinu. Pokud milujete spánek jako na obláčku, nebojte se sáhnout po měkčích matracích. Nikdy však nezvolte extrémy tvrdosti / měkkosti pokud na to nemáte správný důvod. V dlouhodobém horizontu se u vás mohou projevit nepříjemné bolesti a předčasné dojmy budete litovat.


Je problém, pokud si zakoupím matrace ze supermarketu?

Odpověď: Obecně se doporučuje kupovat věci v obchodech, které se na danou věc specializují. Může se jednat o levný matraci který nemusí vydržet velmi dlouho, jehož výrobce je zcela neznámý, jehož materiály nejsou dostatečně husté a kvalitně zpracované a jehož vnitřek je jen z jediného nekvalitního materiálu. Jelikož v průměru strávíme třetinu našeho života spaním, měli bychom brát matrace jako menší životní investici.

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 6 Průměrně: 4.7]

Napsat komentář

Leave the field below empty!