Test TOP 7 nejlepších školních tašek pro prvňáky 2024

test skolnich tasekPtáte se, které věci budou vaše ratolesti v prvním ročníku potřebovat? Vedle psacích potřeb a školních přezůvek je asi nejdůležitější položkou na seznamu školní taška. Výběr školní tašky pro prvňáky (1. první stupeň ZŠ) v sobě spojuje množství různých parametrů či ergonomických funkcí. Rodič musí najít dokonalou rovnováhu mezi stylem a funkčností. A jelikož typ školní tašky do značné míry ovlivňuje stav páteře dítěte, na zdraví vašich dětí se opravdu nevyplatí šetřit.

Poradíme vám, které věci bude vaše dítě potřebovat, když začne chodit do školy a na jaké ergonomické funkce a parametry se zaměřit při koupi školní tašky.

Pro prvňáky jsou určeny ergonomicky tvarované školní aktovky a školní batohy s nastavitelnými popruhy. Technicky jsou obvykle zkonstruovány pro žáky s výškou až do 150 cm. Mohou být tedy v závislosti na výši školáků teoreticky použitelné až po 5. – 6. ročník základní školy.

Náš test školních tašek vám představuje žebříček těch nejlepších školních tašek, které naleznete na trhu. Při výběru se neváhejte inspirovat.

Test – TOP 7 nejlepší školní tašky pro prvňáky

Název modeluHodnoceníPřibližná cena
1.Bagmaster BETA 23 B školní batoh Hasiči
skolni taska pro prvnaky Bagmaster BETA 23 B školní batoh Hasiči
-2 190 Kč
2.Topgal batoh ELLY 19014 B
skolni taska pro prvnaky Topgal batoh ELLY 19014 B
98 %; 18 recenzí1 990 Kč
3.Baagl aktovka pro prvňáčky Zippy Panda
skolni taska pro prvnaky Baagl aktovka pro prvňáčky Zippy Panda
85 %; 8 recenzí1 890 Kč
4.Baagl aktovka Zippy Harry Potter Bradavice
skolni taska pro prvnaky Baagl aktovka Zippy Harry Potter Bradavice
-1 690 Kč
5.Presco Group aktovka Ergo Dinosaurs World
skolni taska pro prvnaky Presco Group aktovka Ergo Dinosaurs World
-1 690 Kč
6.Hama aktovka pro prvňáčky Space
skolni taska pro prvnaky Hama aktovka pro prvňáčky Space
100 %; 3 recenze1 490 Kč
7.Hama aktovka Kočička
skolni taska pro prvnaky Hama aktovka Kočička
100 %; 3 recenze990 Kč

Jak vybrat tu nejlepší školní tašku?

Při nákupu nové školní tašky do první třídy byste měli zvážit následující parametry:

1. Velikost školní tašky

Školní tašky bývají přeplněné. Jakmile se vaše děti dostanou do prvního ročníku, často se od nich vyžaduje nosit i několik učebnic či knih. Má vaše dítě dostatečně prostornou tašku, aby se do ní vešly všechny učebnice spolu s penálem, kalkulačkou, svačinkou, lahví na vodu a dalšími potřebami, které může dítě během dne potřebovat?

Optimální školní taška odpovídá svojí výškou délce zad dítěte. Jedná se o vzdálenost mezi křížovou kostí a rameny. Pokud dítě do školy vozíte, můžete dítěti vybrat větší školní tašku, protože během tak krátké doby nesprávné držení těla nebude mít na dítě velký vliv.

Na školní tašce je třeba hledat štítek, na kterém je uvedena velikost obsahu v litrech. Díky této informaci budete vědět, kolik věcí se do školní tašky skutečně vejde, jelikož batohy a aktovky se často liší svým objemem. Školní batoh o objemu 20-24 litrů by měl vždy stačit. Děti v prvních třech letech školní docházky však budou potřebovat školní tašku zejména na knihy.

Šířka školní tašky by neměla být větší než šířka ramen dítěte. Horní hrana školní tašky by neměla být vyšší než ramena a spodní část nižší než stehna.

Dno školní tašky by mělo být vyrobeno z plastového nebo gumového materiálu s vyztuženými rohy. Díky těmto faktorům bude možné školní tašku udržovat déle čistou.

2. Hmotnost školní tašky

Školní tašky by nikdy neměly být těžší, než vaše dítě zvládne. Pro žáky, kteří musí nosit spoustu knih, doporučujeme batohy se širokými popruhy. Takto si budou moci hmotnost rozložit na celé tělo a nebudou zbytečně zatěžovat záda.

Chtějí-li prváci nosit tašku přes rameno, i zde dbejte na to, aby byl popruh co nejširší pro větší oporu. Pokud je popruh dostatečně dlouhý nebo jde o nastavitelný popruh, prváci budou moci nosit školní tašku přes celé tělo a vyhnou se tak namáhání jednoho ramene.

3. Design školní tašky

Pokud je školní taška praktická, neznamená, že musí být nudná. Myslete na styl, osobnost i jedinečnost vašeho dítěte. Nemusíte se bát vybírat pestré zářivé barvy či jiné dekorativní prvky. Pokud budou vaši prváci nosit školní potřeby ve školní tašce s jejich oblíbeným hrdinou, je velká šance, že budou chodit do školy raději.

4. Posuvný zádový systém

Posuvné zádové systémy lze nalézt v různé kvalitě. Pravidlem však stále zůstává, že čím vyšší cena, tím lepší kvalita a manipulování se zádovým systémem. Nejpohodlnější manipulaci prostřednictvím otočného systému mají modely, kde se výška ramenních popruhů nastavuje přímo na zádech dítěte. Zároveň by tuto jednoduchou manipulaci mělo zvládnout i dítě samotné. Zádový systém může být například i na suchý zip, který se zasouvá v oblasti za poutky. I když se jedná o náročnější systém nastavování, nepředstavuje žádný problém, protože systém se u školáků přestavuje obvykle jednou za půl rok. Ramenní popruhy by měly být dostatečně polstrované, aby se zabránilo jejich zařezávání do ramen dítěte.

Praktické rady pro maminky prvňáků

🟢 Desky na sešity

Vaše dítě si bude do školní desky ukládat knihy, sešity, výkresy, žákovskou knížku či některé materiály pro školní projekty. Deska na sešity sice udržuje sešity vyrovnané, ale někdy zbytečně navyšuje hmotnost celé školní tašky.

🟢 Láhev na vodu

Děti ve věku 4-8 let potřebují přibližně 1,2 litru vody denně. Láhev na vodu může vašemu dítěti připomínat, aby se pravidelně napilo vody a nezůstalo dehydrované.

Voda je pro děti ideální volbou, protože je hydratuje, aniž by jim dodávala další prázdné kalorie či riskovala poškození zubů. Vodu děti potřebují také během hry či běhu v tělocvičně. A právě láhev jim tuto potřebu vždy připomene.

🟢 Souprava na tělesnou výchovu

Tělesná výchova je pravidelnou součástí školního života. Paní učitelky obvykle prvňákům sdělí, které dny si musí vaše dítě přinést pomůcky na tělesnou výchovu. Děti budou potřebovat pohodlné oblečení, které se snadno obléká a svléká. V případě, že se tělesná výchova koná venku, je užitečné dětem přibalit i nějaké teplejší oblečení pro případ, že bude chladno či větrno.

🟢 Svačinový box pro dítě

Pokud si vaše dítě bere s sebou do školy svačinu, bude potřebovat svačinový box. Ujistěte se, zda si dítě dokáže svačinový box samo otevřít, protože některé svačinové boxy mohou být pro malé děti složité.

Svačinový box musí mít správnou velikost pro vaše dítě. Je-li příliš malý, nevejde se do ní dostatek jídla. Pokud je příliš velký, jídlo se posouvá a může způsobit nepořádek. Aby se jídlo neposouvalo, můžete jednotlivé části jídla zabalit do samostatných menších nádob, které se vloží do svačinového boxu. A při výběru svačinového boxu nezapomeňte na atraktivní styl.

🟢 Prostorné složky

Školní batoh by měl obsahovat několik prostorných složek, pro snazší udržování pořádku a rychlejší nalezení správné věci. Ideální volbou jsou postranní kapsy, kde si mohou děti uložit drobné věci nebo láhev na pití.

Často kladené otázky o školních taškách pro prvňáčky (FAQ)

Jak najít správnou školní tašku pro dítě?

Průměrně vysoký prvák 120 – 130 cm by měl mít školní tašku s pevnou konstrukcí (dokáže stát stabilně i když je plná, i když je prázdná), jednokomorové provedení, posuvnou přepážku (hlavní komora má posuvnou přepážku, která pomáhá těžších učebnic co nejblíže k zádům) a zpevněné dno (dno by mělo mít nožičky nebo být celoplastové, což zabrání zašpinění a provlhnutí, a tím zvýší životnost). Při výšce dítěte do 120 cm se doporučuje školní brašna horizontálního typu.

Co v případě, že máte drobné prvňáčky s výškou pod 120 cm?

Jelikož batohy pro děti s takovou výškou na trhu nejsou, je třeba vybírat školní tašky s výškou kolem 34 – 37 cm. Ideální je vybrat raději školní aktovku nebo školní tašku s výškově nastavitelnými ramenními popruhy. Je třeba se vyhýbat příliš širokým ramenním popruhem. Ty by měly být maximálně do 3 cm.

Může nesprávná volba školní tašky způsobit nesprávné držení těla u dětí/prváků?

Vědecké studie a statistiky uvádějí, že nesprávné držení těla u dětí může způsobovat právě nesprávná volba batohu pro školou povinné dítě. Proto by měla být bezpečnost a ochrana zdraví dítěte hlavním kritériem při výběru školní tašky nebo školního batohu. Dalšími významnými parametry při školení. Výběru školní tašky by měla být její praktičnost a trvanlivost (z hlediska rodičů) i atraktivní vzhled (z hlediska dítěte).

Ohodnoťte tento článek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Leave the field below empty!